DOĞRU BİLGİ, BAŞARI İÇİN ANAHTAR ÖNEMDEDİR

Hastalarımızın
merak ettikleri

Bu bölümde hastalarımızdan gelecek sorulara pratik yanıtlar sunmaya çalıştık!


 • Saç dökülmesi ne kadar yaygın bir sorun?
 • Saçlarım neden dökülüyor?
 • Saç ekimi ameliyatı için iyi bir aday mıyım?
 • Saç ekimi prosedürü çok acıya neden oluyor mu?
 • Saç ekim işlemi sonrasında fiziksel aktivitelere katılabilecek miyim?
 • Ekilen saçlarım sonradan yine dökülür mü?
 • Saç ekimi işlemi ne kadar sürer?
 • Saç ekimi sonrası işe ne zaman dönebilirim?
 • Saç ekimi için saçlar hangi bölgeden alınır?
 • Saç ekimi garantisi diye bir şey var mıdır?
 • Saç ekimi riskli bir işlem midir?
Saç dökülmesi ne kadar yaygın bir sorun?

Herkesin her gün yaklaşık 50 ila 150 saç tel saçı dökülür. Bu saçlar genelde tekrar uzar. Ancak saç kökü incelirse yeniden büyüme gerçekleşmez. Tüm erkekler, doğal yaşlanma ve erkeklik hormonu androjendeki değişikliklerin sonucu olarak yaşamları boyunca bir dereceye kadar kademeli saç dökülmesi yaşayabilir. Ancak saç dökülmesi erkeklerde sınırlı değildir, kadınlar da saç dökülmesi yaşayabilir.

Saçlarım neden dökülüyor?

Erkek tipi veya kadın tipi kelliğin doğrudan sıkı kafa derisi kasları, zihinsel stres, yıkama sıklığı, şampuan tipi veya cilt koşullarıyla ilgili olduğuna dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, çeşitli tıbbi durumlar saç dökülmesine neden olabilir. Meditürk ekibi, yaşadığınız saç dökülmesinin türü hakkında size tavsiyelerde bulunacaktır.

Saç ekimi ameliyatı için iyi bir aday mıyım?

Saç restorasyon ameliyatı için ideal adaylar, başın yanlarında ve arkasında sağlıklı saçları olan bireylerdir. Bu alanlar greftler için donör alanlar olarak kullanılır. Belirgin kellik, saç seyrelmesi ve kafa derisi yaralanmaları veya tekrarlanan kozmetik prosedürler nedeniyle belirli derecede saç dökülmesi olan erkekler ve kadınlar, genellikle saç restorasyon cerrahisi için iyi adaylardır. Meditürk Klinik ekibi, ilk konsültasyon sırasında size tedavi seçenekleri hakkında bilgi verecektir.

Saç ekimi prosedürü çok acıya neden oluyor mu?

Hızlı iyileşen saç ekimi, FUE saç ekimi, DHI saç ekimi gibi tedavi seçeneklerimizde amaç sıfır acıya neden olmaktır. Belirli durumlarda acı faktörü lokal anestezi ve intravenöz sedasyon kullanımıyla ortadan kalkar. Bununla birlikte, prosedürü takip eden dönemde yaşayabileceğiniz geçici bir rahatsızlık ve komplikasyon konusunda doğru uzmanlardan sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.

Saç ekim işlemi sonrasında fiziksel aktivitelere katılabilecek miyim?

Tedaviden sonraki beş ila yedi gün içinde keyif aldığınız birçok aktiviteye katılabileceksiniz. Ekilen saçlarınız kalıcıdır ve yıkanabilir, kesilebilir ve boyanabilir. Yine de hangi durumları dikkate almanız gerektiğini sizinle saç ekimi uzmanınız paylaşacak.

Ekilen saçlarım sonradan yine dökülür mü?

Saç derinizin arkasından ve yanlarından, otogreft adı verilen saçsız bölgelerinize saç aşısı yaptırdığınızda, saçlar ömür boyu uzayacaktır.

Saç ekimi işlemi ne kadar sürer?

Saç dökülmesinin miktarına göre işlem birkaç saat içerisinde tamamlanır. Eğer saçsız alan çok geniş ise tedaviyi tamamlamak için birkaç seans gerekebilir. Genelde lokal anestezi altında sedasyon ile müdahale yapılır.

Saç ekimi sonrası işe ne zaman dönebilirim?

Hastalarımızın çoğu ertesi gün işe geri dönüyor. Saçınızın çoğunu kaybettiyseniz, işe şapka takmadığınız sürece birkaç gün izin almanız gerekebilir. Cilt bir hafta kadar kızarık görünür, ancak atkıları, vb. bir malzemeyle kapatılabilir.

Saç ekimi için saçlar hangi bölgeden alınır?

İşlemde genellikle ense bölgesinden alınan saç kökleri hedeflenen saçsız bölgeye nakledilir. Alınan bu saç köklerine greft adı verilir. Nadir durumlarda hastanın ense bölgesinde veya şakak bölgesinde yeterli miktarda sağlıklı saç bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda hastanın kolları veya göğüs duvarı gibi vücudun kıl bulunan diğer bölgelerinden saç kökleri alınabilir.

Saç ekimi garantisi diye bir şey var mıdır?

Saç ekiminin başarılı olması için saç köklerinin hızla damarlanması yani köklerin yerleştirildiği bölgeye “yapışması” gerekir. Doğru bir yöntemle yapıldığında saç ekiminin başarı oranı oldukça yüksektir. Doğal bir görünüm için saçların dökülen bölgelere doğru mesafe, doğru açı ve doğru yoğunlukta ekilmesi gerekir. Biz Meditürk olarak %90 ve üzeri başarı garanti ederken bunu sık takiplerle kontrol ediyoruz.

Saç ekimi riskli bir işlem midir?

Her tıbbi işlem gibi saç ekimi de çeşitli riskler taşır. Saç ekimi uzun bir işlemdir ve saç dökülmesinin derecesine göre 1-2 yıl içerisinde birkaç ekim gerekebilir. Çok nadir de olsa enfeksiyon ve belirgin yara izi gibi komplikasyonlar görülebilir. Ameliyat sonrasında ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen ağrı, rahatsızlık hissi, bir miktar morarma ve şişlik görülebilir. Saçların alındığı veya ekim yapılan bölgelerde uyuşmalar olabilir ve bu 2-3 ay içerisinde kendiliğinden düzelir.




ESTETİK, SAÇ, DİŞ





ESTETİK, SAÇ, DİŞ




0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.




Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021



Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021