Sakal Ekimi Kaç Günde İyileşir?

Sakal-Ekimi-Kac-Gunde-Iyilesir.jpg

Sakal ekimi kaç günde iyileşir sorusu sakalına yeni bir imaj kazandırmak isteyen veya sakal yoğunluğundan memnun olmayan hastalarımızın en çok sorduğu sorulardan biridir.

Sakal Ekimi Kaç Günde İyileşir?

Sakal ekimi kaç günde iyileşir sorusu sıkça gündeme geliyor. Sakal ekimi teknolojisi ilerledikçe, giderek daha fazla erkek yüz kıllarının büyümesini iyileştirmek için seçenekler arıyor. Sakal ekimi, sakal bırakmakta zorlanan erkekleri kalıcı çözüme kavuşturan son derece etkili bir işlemdir. Ayrıca sakal bırakmak, yara veya yanık izlerini kapatmak için mücadele eden erkeklere mükemmel sonuçlar sunar. Sakal ekimi yaptırmakla ilgileniyorsanız, işlemin her aşamasında, özellikle iyileşme döneminde ne bekleyeceğinizi merak ediyorsunuzdur. Sakal ekiminde, iyileşme süresi genellikle çok hızlıdır ve çok az rahatsızlık yaratır. Sakal ekimi veya restorasyonu yaptıran çoğu erkek, birkaç gün içinde normal aktivitelerine geri döner. Sakal ekimi sonrası iyileşme ve normal hayata dönme hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Sakal ekimi nedir?

Sakal ekimi saç ekiminden çok farklı değildir; vücudun bir bölgesinden alınan kıl veya saçlar ve çene çizgisine ve sakalınızın çıkmasını istediğiniz diğer bölgelere aktarılır. Sakal ekimi, en basit haliyle vücudun bir bölgesinden çene çizgisine ve istenilen bölgeye nakil işlemi olarak tanımlanabilir. Basit bir prosedür gibi görünse de, bazen çok karmaşıktır. Genel olarak konuşursak, bir cerrah iki yaklaşımdan birini benimseyebilir. Saç ekiminde olduğu gibi, sakal ekiminde de iki ana yaklaşım kullanılır:

Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE). Bu yöntem, donör bölgeden tüm foliküler birimlerin sırayla teker teker toplanmasını gerektirir. FUE, diğer cerrahi prosedürlerden daha az rahatsız edicidir, bu da günümüzde neden en sık yapılan teknik olduğunu açıklayabilir. Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE): Bu yaklaşım, donör bölgeden birer birer tam foliküler üniteler toplanarak yapılır. Oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir.

Foliküler ünite transplantasyonu (FUT) ise tek bir foliküler birimin bir alıcıya nakledildiği bir prosedürdür. Bir cerrah, başın arkasından küçük bir doku şeridi keserek saç köklerini başın arkasından çıkarmak için bu tekniği kullanır. Foliküler ünite transplantasyonu (FUT): Bu yaklaşım için, bir cerrah başın arkasından küçük bir doku şeridi keser ve kıl köklerini bu dokudan çıkarır. Bir foliküler ünite, aynı çıkış noktasından gelen birkaç kıl folikülünün küçük bir grubuna verilen addır.

Deriden aynı çıkış noktasından çok sayıda kıl kökü çıktığında bunlara foliküler ünite adı verilir. Her iki operasyonda da, tipik olarak kulaklarınızla aynı seviyede veya biraz daha aşağıda olan başın arkasından saç kökü greftlerinin toplanması ve ekilmesi yaygındır.

Giderek daha fazla erkek kalın, erkeksi bir sakala sahip olmak istiyor. Sakalınızın olması görünümünüzü tamamlayabilir ve kendinizi daha genç ve dinç hissetmenizi sağlayabilir. Sakal ekimi prosedürü, erkek tipi kellik için saç restorasyonu ile benzer prensipler üzerinden ilerler. İşlem sonrasında en iyi sonuçları elde etmek, uygun bakıma da bağlıdır. Sakal ekimi kaç günde iyileşir sorusunu soruyorsanız, Meditürk kliniğimizde uzman desteği için takip ziyaretlerine gelmenizin yanı sıra, iyileşme sürecinde uygulamanız gereken birkaç adımı da bilmeniz gerekir.

Sakal ekimi, öncelikle cilt ve saç değerlendirmesiyle başlar. Ömür boyu sizinle kalacak sakal istiyorsanız, doğru yerdesiniz!

Her iki prosedürde de başın arkasından 2.000 – 5.000 kıl folikülü grefti alınır ve genellikle kulaklarınızla aynı hizadan veya biraz altından başlayarak yüze implante edilir. Greft, nakledilen bir saç veya kıl folikülüdür.

Yapılan işlemin türüne bakılmaksızın, 3 veya 4 ay içinde, ekilen kıl folikülleri yerine oturur ve uzamaya başlar. Hem FUE hem de FUT doğal görünümlü sakallar üretebilirken, FUT ile sakal ekim yönteminde, daha gür sakallar elde edilebilir. Bunun nedeni, bir cilt şeridi çıkarıldığında genellikle daha fazla folikülün toplanmasıdır. Amacınız daha kalın görünümlü bir sakalsa, mutlaka geleceği düşünerek bir yöntem seçebilirsiniz.

Sakal ekimi kaç günde iyileşir? Sakal ekimi iyileşmesi çok kısa bir zaman alır ve başarısız bir sakal ekimi çok nadirdir. Başarısız sakal ekimi, genellikle donör bölgeden yanlış alım işlemlerinden kaynaklanır. Meditürk’te deneyimli uzmanlarımızla bu işlemi güvenli bir şekilde geçirebilirsiniz!

Sakal ekimi işlemi için ne kadar zamana ihtiyaç var?

Sakal ekiminin başarılı olabilmesi için hastaların iyileşmeye ve işlem sonrası bakıma biraz zaman ayırmaları gerekir. Hastalara, danışma sürecinde işten ne kadar süre izin alınması konusunda doğru bir tahmin sağlayabiliriz.

Sakal ekimi yapılan alanları temiz tutun

Enfeksiyon ve diğer olası yan etkilerden kaçınmak için hastaların yüzlerini ve kafa derisindeki donör bölgesini mümkün olduğunca temiz tutmaları çok önemlidir. Ekim sonrası bakım rutininizin bir parçası olarak, uzman tarafından verilen temizlik talimatlarına uymanız gerekecektir. İyileşme sürecine yardımcı olmak için verilen antibiyotik ve merhemler de talimatlara göre uygulanmalıdır.

Yaygın yan etkiler ve bunların nasıl yönetileceği

Sakal ekiminden sonra kaşıntı, şişme, yüz ve kafa derisinde hafif ağrı ve kızarıklık ya da geçici kabuklanma görülebilir. Bu yan etkiler bir hafta içinde azalmakla birlikte, kliniğimiz bu süreçte uzman desteği sunmaktadır. Sakal ekimi sonrasında, uzmanımız tarafından aksi belirtilmedikçe aşağıdaki faaliyetlerden kaçındığınızdan emin olun:

  • Çenenize ve yanaklarınıza dokunmayın.
  • Yüzünüzü veya cildinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.
  • Yorucu veya kuvvetli fiziksel aktivitelerden kaçının.
  • Kan inceltici veya benzeri ilaçları kullanmayın.

Sakal ekimi sonrası tıraş

Sakal ekimi kaç günde iyileşir sorusuna cevaben, işlemden yaklaşık 10 gün sonra, hastalar donör sakal köklerine zarar verme endişesi olmadan daha tıraş olabilirler.

Erkekler dolgun ve erkeksi bir sakalla spor yapmakla giderek daha fazla ilgileniyorlar. Bir New York Times haberi ise göre de en çok baby face olarak tabir edilen erkekler sakal ekimi yaptırdığını belirtiyor.

Sakal sahibi olmak görünümünüzü iyileştirirken aynı zamanda daha genç ve enerjik hissetmenizi de sağlayabilir. Meditürk sakal bırakmak isteyen bireyler için sunduğu sakal ekimi hizmetinde en iyi saç ekimi uzmanlarını görevlendendirir. Erkek tipi kellik tedavisi, saç dökülmesi yaşayan erkekler için saç restorasyonu ile aynı prensiplere dayanmaktadır.

Sakal ekimi kaç günde iyileşir sorusuna karşılık ameliyattan sonraki en iyi sonuçlar, ameliyat sonrası bakımın kalitesine bağlıdır. Hastaların ameliyattan sonra klinikte takip randevularına katılmanın yanı sıra bir takım görevleri yapmaları gerekecektir. Sakal ekimi operasyonu sonrası iyileşme ve iyileşme sürecine kısaca göz atalım.

Sakal Ekimi İçin Uygun Aday Kimdir?

Bu tür bir tedavi için uygun bir aday olup olmadığınızı değerlendirmek için her zaman bir uzmana danışmanız önerilir. Bu size en doğru bilgiyi sağlayacaktır. Bu nedenle, bu işlemi başarılı bir şekilde geçirebilmeniz için saç köklerinin alındığı baş arkası bölümün sağlıklı olması gerekir.

Sakal Ekimi Kaç Günde İyileşir Sorusunun Cevabı

  1. Gün:

Nakil yapılan alan: İşlem yapılan bölgelerdeki kanın temizlendiğinden emin olmak için nakledilen bölgeleri nazikçe ama dikkatli bir şekilde yıkayın. Donör bölge: Donör bölgenin birkaç gün boyunca ağrılı, kaşıntılı ve gergin olmasını bekleyin. Uyuşukluk yaşamak da mümkündür.

2-3. Gün:

Ekim yapılan bölge: Kabuklanma ve hatırı sayılır miktarda kızarıklık görülebilir. Şişliğin yanı sıra, tedavi edilen bölgelerde bir miktar kızarıklık ve hassasiyet olabilir. Donör bölge: İşlemden sonra donör bölgede kısa bir süre için bir miktar uyuşma kalabilir.

4-6. Gün:

Nakil yapılan bölge: Şişlik azalmaya başlayacak ve sonuç olarak alıcının bölgesi daha hızlı iyileşmeye başlayacaktır. Donör bölge: Donör bölgedeki kabuk soyulmaya başlar. Sakalınızı şampuanlarken, kalmış olabilecek herhangi bir kabuk veya kabuğu çıkarmak için hafifçe masaj hareketleriyle kullanın. Ayrıca doğrudan üzerinden su akışı olması da fayda sağlayacaktır.

  1. haftanın sonu:

Ekim yapılan bölge: Ekim yapılan bölgede şişliklerin tamamen azalmış olması gerekir. Kızarıklık ve diğer enfeksiyon belirtileri de ilk haftanın sonunda tamamen ortadan kalkacaktır. Donör bölge: Donör alanın tamamen iyileşmesini garanti etmek için donör bölgeye reçete edilen herhangi bir ilacın uygulanmasını sürdürün.

  1. Gün:

Tüm greftler sıkıca tutturulmalı ve gevşememelidir. Bu, normal programınıza dönmeniz gereken noktadır.  Donör bölgeye uygun bakım yapıldıysa ve ameliyat sonrası talimatlar doğru bir şekilde takip edildiyse, bu zamana kadar orijinal boyutunun %70’inden fazlasını geri kazanmış olması gerekir, ancak yine de herhangi bir stres veya yaralanmadan korunmalıdır.

Bu yazımızda donör bölge kaç günde iyileşir sorusunu cevaplamaya çalıştık. En kaliteli sakal ekimi için hemen Meditürk’e ulaşın!ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021