Saçlı bölgeye ekim yapılır mı?

Saçlı bölgeye ekim yapılır mı?

Saçlı bölgeye ekim yapılır mı?

Saç ekimi tamamen saçsız bir bölgeye yapılabileceği gibi seyrek, yani daha az saç bulunan bir cilde de yapılabilir. Aslında saçı tamamen dökmeden sıkılaştırma dediğimiz işlemle daha iyi sonuçlara ulaşıldığı gözlemlenmiştir. İstanbul saç ekim merkezleri arasında güzide bir yere sahip Meditürk’ün bilgilendirici yazısını okuduktan sonra ücretsiz saç analizi için hemen ulaşabilirsiniz!

Saçlı bölgeye ekim yapılır mı (1) Saçlı bölgeye ekim yapılır mı (2)

Fue Saç Ekimi Saçlarınızı Geri Kazandırır

Saç dökülmesi artık kader değil. Kaybettiğiniz saçlarınıza yeniden kavuşabilir ve eskisinden çok daha hafif saçlara sahip olabilirsiniz. Saç ekimi detaylı, hassas ve çok fazla tıbbi ekipman gerektiren tıbbi bir uygulamadır. Bu nedenle profesyonel klinikler tercih edilmelidir. Saç ekimi işlemleri arasında en güvenilir ve en çok tercih edilen yöntem olan FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi ile saç kökleri, saçsız alanlara yerleştirilerek doğal saç görünümü geri kazanılır. Bu yöntem cerrahi bir işlem değildir. Oldukça konforlu bir süreç için FUE saç ekimi yönteminden yararlanabilirsiniz.

FUE Saç Ekimi Nedir?

Saç kökü için kesme veya dikme gerektirmeyen FUE saç ekimi, Rassman ve Dr. Bernstein tarafından uygulandıktan sonra tıp literatüründe güvenli bir saç ekim yöntemi haline geldi. FUE, tüm dünyada en çok tercih edilen saç ekimi yöntemi olup, lokal anestezi uygulanarak yapılan ve rahatlığı ile rahat ettiren bir tekniktir. Bu işlem için özel olarak geliştirilmiş mikro motorlar kullanılarak saç greftleri tek tek alınır ve kel bölgeye transfer edilir. Bu işlem sırasında saçın doğal görünüm açısı da dikkate alınır ve oldukça doğal bir saç görünümü yakalanır.

FUE ile saç köklerinin toplanması

Saç ekimine başlamadan önce hastaya lokal anestezi yapılır ve baş bölgesi uyuşturulur. Ense bölgesindeki saç kökleri özel bir cihaz kullanılarak gevşetilir. Hastanın saç greftinin kalitesi ne kadar yüksek olursa işlemin başarısı o kadar yüksek olur. FUE tekniğinde saç köklerinin toplanması greft sayısına yani kişiye göre değişmekle birlikte genellikle 2 ile 4 saat arasında tamamlanır.

FUE ile kanal açma

Saç kökleri toplandıktan sonra enfeksiyon oluşmaması için bölge özel bir bandajla kapatılır. Daha sonra hasta sırt üstü yatar ve ekim yapılacak bölgeye mikro kalem adı verilen özel bir cihaz ve özel bir işlemle kanal açar. Bu kanallar da iğne noktasından daha küçüktür. Mikro kalem cihazının ucu sivridir ve saç köklerinin çapında son derece küçük kanallar açar.

FUE ile saç köklerinin yerleştirilmesi

Saç kökleri uygulamanın yapıldığı kanala tek tek yerleştirilir. Saç kökleri toplandıktan hemen sonra ekilmesi gerekir. Bu sebeple çok durdurulamaz ve ekim aşaması kısa sürede gerçekleşecektir. Saç köklerinin ekimi de 2-4 saatte tamamlanır, kökler toplanırken aynı kişiye geçilir. Bölgenin bir süre hava alması gerekeceğinden bu bölgenin üzeri kapatılmayacak.

Saç ekiminden hemen sonra

Bu üç işlem tamamlandıktan sonra hastaya çeşitli bilgiler verilir ve hasta taburcu edilir. Hastanın ilk pansumanı işlemden birkaç gün sonra yapılır. Ekim yapılan bölgede yaranın çok küçük bir noktası oluşur ve bu beklenen doğal bir durumdur. Bu yaralar en fazla 1 ayda iyileşir.

FUE Saç Ekimi Öncesi

FUE tekniği ile saç sahibi olmak isteyenler öncelikle bir ön muayeneden geçmelidir. Bu ziyarette mevcut olan hastalıkları ve kullandığınız ilaçları mutlaka doktorunuza söylemelisiniz. Lütfen aldığınız vitamin takviyeleri hakkında doktorunuza bilgi veriniz.

Saç ekimi öncesi her hastaya kan testi yapılır. Çünkü hastanın farkında olmadığı durumlar olabilir. Bu nedenle diyabet, tansiyon, HIV virüsü veya hepatit gibi durumlarda saç ekimi kısıtlanabilir veya hekim tarafından farklı bir yöntem tercih edilebilir. Örneğin HIV ve hepatit saç ekimini engeller. Ancak şeker hastalığı ve tansiyon hastalığında hekim saç ekimi yaptırabilir.

İşlemden 10 gün önce sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Saç ekiminden birkaç gün önce saç derisine veya saçınıza herhangi bir kozmetik ürün uygulamamalısınız.

Saçlı bölgeye ekim yapılır mı (5)

Saç Ekimi Sonrası

Bu üç işlem tamamlandıktan sonra hastaya çeşitli bilgiler verilir ve hasta taburcu edilir. Hastanın ilk pansumanı işlemden birkaç gün sonra yapılır. Ekim yapılan bölgede yaranın çok küçük bir noktası oluşur ve bu beklenen doğal bir durumdur. Bu yaralar en fazla 1 ayda iyileşir.

Ameliyatsız, kesisiz ve dikişsiz olarak yapılan FUE ile saç ekimi sonrası hasta aynı gün taburcu edilir. Klinik istifa gerekli değildir. Hastadan alınan doku ile birlikte saç grefti alınırsa bu bölgeye özel pansuman yapılır.

Saç Ekimi Sonrası İlk Hafta

Saç ekiminden sonra saç köklerinin en hassas olduğu dönem ilk haftadır. Bu bölge kesinlikle ovulmamalı, bastırılmamalı ve hafif darbelerden dahi korunmalıdır.

Aynı zamanda nokta şeklinde çok küçük olmasına ve hala bu bölgede yara olmasına rağmen mikroplardan korunmak için dikkatli olmak gerekir.

Hekim tarafından yapılan uyarıların takibi de saç ekimi işleminin başarısında belirleyici bir faktördür.

İlk 3 Günde Dikkatli Olun;

 • Doktorunuzun muayenesinden önce saçınızı asla yıkamayın.
 • spor yapma
 • Başınızın çaprazlamasına neden olabilecek aktivitelerden kaçının
 • Başınızı her türlü darbeden koruyun
 • Cinsel perhiz uygulayın
 • Bir şapka veya bere takabilirsiniz, ancak sıkı olmamasına dikkat edin.
 • Uygulama yapılan bölgeyi kaşımayın
 • Alkol ve sigara tüketmeyin
 • Doktorum tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmak
 • Baş bölgesine ulaşabileceği için parfüm veya deodorant kullanmayın.
 • Ekimden sonra cildin büyümesi normaldir. Bu kabukları asla koymayın.
 • İyi beslenmeye özen gösterin

Saç ekimi sonrası ilk yıkama

İlk yıkama için hastalar klinik kontrol için beklemelidir. İşlem sonrası ilk kontrol ne zaman yapılacağı hekim tarafından hastaya bildirilir. Genellikle operasyondan sonraki 24 saat ile 72 saat arasında ilk yıkama gereklidir. Saç köküne yumuşatıcı özelliği olan bir solüsyon uygulanır. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra saçlar ılık su ile durulanır ve losyondan arındırılır.

Ardından doktorun önerdiği medikal bir şampuan ile saçlı bölge nazikçe köpürtülür. Daha sonra ılık su ile durulanır ve kağıt havlu kullanılarak saç derisine ovulmadan sadece tırnak çıkarılır.

Yıkama süresi hekim tarafından hastaya bildirilecektir. Amaç bölgeyi tortu kalmayacak şekilde arındırmak olduğu için bu sürelere kesinlikle uyulmalıdır. Yaklaşık 15 günlük tedaviden sonra normal saç yıkama dönemine geçilebilir.

FUE Saç Ekimi Yönteminin Avantajları

 • Doku olmadan, greftlerin alındığı bölgede sadece kök hücre incelenir.
 • Saç alınan bölgeye kesi uygulanmaz, dikiş atılmaz.
 • Saç ekiminden sonra ciltte iz kalmaz.
 • FUE yönteminde alınan greftler sadece saç ekiminde değil kaş, bıyık, sakal transferinde de kullanılabilir.
 • Tek seansta sadece 4 ila 6 bin greft alınabilmektedir.
 • Her greftte 1 ila 3 saç parçası bulunduğunda saçta doğal ve gür bir görünüm elde edilir.
 • Yüzde 50 ila 60 santimetre saç ekilebilir.
 • Minimum iyileşme süreci olması durumunda minimum ağrı tamamlanabilir.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme Neden Bu Kadar Önemli?

 • Ekilen saç köklerinin beslenmesi kan yoluyla olur. Bu nedenle doğru beslenme vücuttaki vitamin ve minerallerin saç köklerine ulaşmasını sağlar.
 • Sağlıklı beslenme saç ekimi sonrası saç dökülmesini azaltır
 • Ekilmemiş saçlarınızdaki doğal dökülmeleri azaltın
 • Saç kökleri beslendiğinde güçlenirler ve daha sağlıklı saç çizgileri oluştururlar.
 • Saç ekimi sonrası hücre yenilenme hızı artar ve iyileşme süreci kısalır
 • Saç ekimi sonrası yün saç sayısını azaltır.

Saçlı bölgeye ekim yapılır mı sorusuyla birlikte merak edilenler için Meditürk!

Saçlı bölgeye ekim yapılır mı sorusuna cevap verdiğimiz bu yazıda aynı zamanda en çok kullanılan FUE saç ekimi ile ilgili bilgiler sağladık.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021