Saç Ektirmek İçin Doğru Zaman Ne?

Sac-Ektirmek-Icin-Dogru-Zaman-Ne.jpg

Giderek daha genç erkekler, saç seyrelmesi sorununa çözüm olarak 30 yaş altı saç ekimine yöneliyor. Saç ektirmek son zamanlarda kişilerin doğal saçlara kavuşmasında ve sağlıklı olmasında epey yol kat etmelerine yardımcı oluyor. Daha genç erkekler saç ektirmek için mükemmel adaylar olsa da, sonuçların başarısı iyice incelenmelidir.
Yaş ve saç yaşam döngüsü, genç bir erkeğin saç ektirmek için ideal bir aday olup olmadığını belirlemede çok önemli faktörlerdir. Bir kişinin saç ektirmesi, daha fazla saç kaybetmeyeceği anlamına gelmez.

Kalıcı Prosedür: Saç Ektirmek

Saç ekimi kalıcı sonuçlar verir ve saç üretim döngüsünü anlamak, daha genç bir adayın ekim işlemi için uygun olup olmadığının daha iyi anlaşılmasını sağlar.

  1. Anagen – bu büyüme aşamasıdır ve birkaç yıl sürer.
  2. Katagen – bu bırakma dönemidir ve iki ila üç hafta sürer.
  3. Telojen – Bu, birkaç ay süren dinlenme aşamasıdır. Saç daha sonra folikülden ayrılır ve dökülür ve yeni saç büyümesi başlar.

Erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedeni ‘erkek tipi’ kellik olarak da bilinen Androgenetik Alopesidir. Ergenlik döneminde üretimi başlayan erkeklik hormonu Dihidrotestosteronun (DHT) etkisiyle oluşur.

DHT, hassas saç kökleri olarak bilinen, kafa derisinin tepesinde, önünde ve tepesinde bulunanları etkiler. Bu hormon büyüme evresini kısaltarak saçların incelmesine ve dökülmesine neden olur. Foliküller, daha kısa büyüme evreleriyle birleştiğinde daha uzun dinlenme evrelerinden geçer.
Döngü devam ettikçe, saç kökleri kısalır ve zamanla tamamen yok olan daha ince veya daha ince saçlara neden olur.
Ekilen saçlar, saçlı derinin arka ve yanlarından alınarak seyrelen veya kel bölgelere yerleştirilir. Foliküller genetik yapılarını korurlar, yani DHT’nin etkilerine karşı bağışık kalırlar.

20’li yaşlarında, saç çizgisinin gerilemesi ve kafa derisindeki saçların seyrelmesi nedeniyle güveni sarsılan genç bir adam düşünün. Daha yoğun bir saç çizgisi ile sonuçlanan bir saç ekimi yapmayı tercih eder. Yıllar geçtikçe ekilen alanlar yoğun kalır ancak DHT’ye duyarlı orijinal saçları incelmeye devam eder. Birkaç yıl öncesine göre şimdi daha kötü görünebilir ve bu bir muammadır – nakillerin çok erken yapılması mümkün olabilir.

Saç Dökülmesini Neden Kontrol Altına Almalısınız?

Artan saç dökülmesini fark etmeye başladıysanız veya kendinize olan güveninizi veya görünümünüzü etkilemeye başladıysa, bu gerçek bir endişe nedeni olabilir. Bununla birlikte, bazı saç dökülmesi, saç büyüme döngüsünün sadece doğal bir parçasıdır. Ayrıca diğer saç dökülmesi durumlarını önlemek veya en aza indirmek için bazı önlemler almak da mümkündür. Öte yandan FUE saç ekimi veya DHI saç ekimi gibi bir kalıcı tedavi yöntemi en makul adım olabilecektir. 

Öte yandan, olağandışı veya aşırı saç dökülmesi bazen altta yatan sağlık sorunlarının bir belirtisi veya saç kökleriniz veya saç derinizle ilgili bir sorun olabilir. Bu durumlarda saçınızın, saç derinizin ve genel sağlığınızın bir profesyonel tarafından kontrol edilmesi önerilir.

Saç Dökülmesi Türleri

Saç dökülmenizin profesyonel bakım gerektirip gerektirmediğini belirlemenize yardımcı olmak için, burada saç dökülmesinin türleri ve nedenleri ve bunlar hakkında neler yapabileceğiniz hakkında bazı bilgiler yer almaktadır.

Doğal Saç Dökülmesi

En kalın, en sağlıklı saçla bile, bir miktar dökülme, saçın büyüme ve yenilenme döngüsünün doğal ve normal bir parçasıdır. Ve bir dereceye kadar dökülme herkes için normal olsa da, her gün doğal olarak dökülen saç miktarı kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir.

Saç dökülmesinin sadece doğal bir dökülme süreci olup olmadığını belirlemenin yolu, saçınızı yıkadıktan sonra yastığınızda veya duşta, banyoda veya lavaboda ne kadar fark ettiğinizi izlemektir. Bu miktar ani veya şiddetli bir şekilde yükselirse, başka bir konuyla ilgili olabilir.

Yaşa Bağlı Saç Dökülmesi

Birçokları için saç dökülmesi yaşlanma sürecinin doğal bir yönüdür. Açıkçası, zamanın geçişi hakkında yapabileceğiniz çok az şey var, ancak saç dökülmenizin yaşa bağlı olup olmadığını anlamanın bir yolu aile üyelerinizi düşünmektir.

Erkek tipi kellik olarak da adlandırılan genetik saç dökülmesi ve yaşa bağlı diğer durumlar, genetik kalıplarla güçlü bir şekilde ilişkilidir. Ailenizdeki genler saç dökülmesine yatkın olduğunuz anlamına geliyorsa, saçlarınızı daha erken yaşta ve/veya daha önemli oranda kaybetmeye başladığınızı görebilirsiniz. Ailenizin belirli bir yaş civarında benzer bir saç dökülmesi modeline sahip olduğunu fark ederseniz, kendi saç dökülmenizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Yaşam Tarzına Bağlı Saç Dökülmesi

Stres, diyet ve saç şekillendirme alışkanlıkları gibi yaşam tarzı yönleri saçınızı etkileyebilir. Stresli bir yaşam tarzı saçınızın uzama hızını etkileyebilir ve ayrıca aşırı dökülmeye veya yer yer dökülmelere neden olabilir. Diyet ayrıca saç köklerinin ve saç derisinin sağlığını da etkileyebilir ve bu da saç dökülmesini etkileyebilir.

Güçlü şampuanlama veya şekillendirme, at kuyruğu veya topuz gibi sıkıca çekilmiş saç stilleri gibi saç dökülmesinin artmasına neden olabilir. Bu yönleri değiştirmek ve farkı izlemek, saç dökülmesine neden olup olmadıklarını anlamanıza yardımcı olabilir.

Sağlıkla İlgili Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, tiroid bozuklukları, otoimmün yetersizlikler veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları gibi bazı sağlık sorunlarının bilinen bir yan etkisidir. Diğer semptomların sizi bu tür sağlık sorunları konusunda uyarması muhtemeldir, ancak saç dökülmenizin yukarıda belirtilen faktörlerden herhangi biriyle ilgili olmadığını düşünüyorsanız, altta yatan bir sorunu belirlemeye yardımcı olabileceğinden, kontrol ettirmeye değer olabilir. Er.

Çeşitli sağlık durumlarını tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar da bazen yan etki olarak saç dökülmesine neden olabilir. Bu sizin için geçerliyse bunu doktorunuz veya eczacınızla görüşün.

Umarım, bu farklı saç dökülmesi senaryoları, bir doktora veya uzmana danışmanız gerekip gerekmediğini veya örneğin yaşam tarzı değişiklikleri yaparak daha fazla saç dökülmesini kendi başınıza çözüp çözemeyeceğinizi veya en aza indirebileceğinizi belirlemenize yardımcı olur.  Alopesiye ilişkin ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

Meditürk Klinik’e başvurduğunuz takdirde ekibimiz, yapılan tetkikler sonucunda size uygun bir saç ekimi prosedürü oluşturmak için elinden geleni yapacaktır. Eğer saç ektirmek istiyorsanız ilk yapacağınız şey sizin yaşınız, saç dökülme tipiniz, saç deriniz gibi farklı faktörleri inceleyecek ve sizin için en uygun saç ekim planını oluşturacak bir klinik bulmak olacaktır. Meditürk’ten randevu almayı unutmayın!ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021