Saç Ektirme İşleminden Sonra Saçınızı Boyayabilir Misiniz?

Sac-Ektirme.jpg

Saç Ektirme İşleminden Sonra Saçınızı Boyayabilir Misiniz?

Saç ektirme işlemi, biyolojik ve psikolojik boyutları düşünüldüğünde hayatınızı değiştiren bir karar olabilir. Saç ekimi sadece kaybolan özgüveninizi geri kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda özellikle sosyal bir ortamda moralinizi ve güveninizi artırır. Saç ekimi yaptırmaya karar vermek çok fazla araştırma ve yatırım gerektirir, bu nedenle ameliyattan önce ve sonra saç ekim uzmanının tüm talimatlarını dikkatlice uyguladığınızdan emin olmanız gerekir.

Bir saç ekimi ameliyatnda Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) veya Foliküler Ünite Nakli (FUT) olmak üzere iki ana yöntemden biri kullanılır. Bu yöntemler dünya çapında milyonlarca kişiye uygulanmış ve güvenli ve etkili oldukları kanıtlanmıştır. Hem FUE hem de FUT, donör alandan saçsız alana sağlıklı saç köklerinin nakledilmesini sağlar. Cerrah, saç köklerinin ekildiği alıcı bölgede küçük kesiler yapar. 

FUE saç ekimi sırasında donör alandan saç köklerinin tek tek çıkarılması söz konusuyken daha eski olan FUT’ta, kafadaki greftli bölge bir şerit olarak çıkarılır ve daha sonra saçsız alandaki insizyonlara yerleştirilen foliküler greftlere ayrılır. Kliniğimizde FUE ve bir sonraki prosedür aşamasını teşkil eden DHI Saç Ekimi tekniklerini kullanan Hair Transplant, saç ekimi yaptırmak isteyen adaylar için daha zahmetsiz ve günlük hayata dönüş süresini oldukça indirgeyen yöntemlerle saç ekim operasyonları gerçekleştiriyor. Bu kullanılan yöntemler sonucunda saç ekimi sonrasında saçlarını boyamak isteyen hasta adayları greftlerine zarar gelip gelmeyeceğini merak etmektedir. Bu yazıda saç ektirmek sonrasında saç renklendirmenizi ne zaman yapabileceğinizi sizin için derledik.

Ameliyattan sonra bir miktar yara izi ve kabuklanma olması doğaldır. Ayrıca biraz şişlik fark edebilir ve hafif rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak, tüm bunlar yakında ortadan kalkacak. Ekilen saç greftleriniz ilk birkaç hafta çok kırılgan olacaktır, bu nedenle ekstra dikkatli olmanız gerekir. Bu gibi durumlarda akla birçok soru gelebilir, bunlardan biri “Saç ekimi sonrası saçımı ne zaman boyatabilirim?”

Saç Ektirme İşlemi ve Saçı Boyamak

Ameliyat ve iyileşme sürecinden sonra, saçlarınız doğal olarak büyümeye başladığında, genellikle boyadığınız gri saçlar yeniden ortaya çıkacak ve potansiyel olarak yeni bulunan benlik saygınızı azaltacaktır. Bu nedenle saç ekiminden sonra saçınızı yeniden renklendirebilir misiniz diye merak ediyorsanız, cevap evet, yapabilirsiniz. Ancak ameliyattan sonra kafa derinizin son derece hassas ve kırılgan olduğunu unutmamalısınız. Sert kimyasallara, ağartma maddelerine ve peroksitlere maruz kalması kafa derisini tahriş edebilir ve yeni ekilen greftlerinizi bozabilir, böylece iyileşme sürecini ve ekilen saç kalitesini engelleyebilir. Bu nedenle, saçınızı boyamadan veya boyamadan önce yaklaşık dört ila altı hafta beklemeniz önerilir. Bu süre zarfında kafa deriniz önemli ölçüde iyileşir ve implantlar köke sıkıca sabitlenir.

Saç Ektirme İşleminden Sonra Ne Kadar Beklemek Gerekir?

Meditürk Klinik’teki  uzmanlarımız, saç ekimi işleminizden sonra saçınızı boyamadan önce en az altı hafta beklemenizi tavsiye ediyor. Bu, kafa derisinin ve greftlerin iyileşmesi için yeterli zaman sağlayacaktır. İyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, bu yüzden sabırlı olmanız ve beklemeniz gerekir. Saçınızı boyamaya karar verdiğinizde, bunu yapması için bir profesyonele danışın. Bir profesyonel, saçınıza hangi rengin daha iyi uyduğunu bilir ve ekilen saçınızı güvenle boyayabilir.

Ekilen Saçlar Ağarır Mı?

Ekilen saçların ağarıp beyazlamaması kişiye ve donör saç kalitesine bağlı olacaktır. Ekilen saçlarınızın özellikleri donör saçlarınızla benzer olacaktır. Yani donör saçlarınız ağarmaya başlarsa ekilen saçlarınız da beyazlamaya başlar. Bununla birlikte, saç deriniz tamamen iyileşene kadar saçınızı boyamadan veya ağartmadan önce dört ila altı hafta beklemek en iyisidir. Ağartma maddelerinde ve peroksitlerde bulunan kimyasallar, özellikle ameliyattan sonra hala iyileşme aşamasındayken, saç greftleri ve kafa derisi için sert olabilir.

Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler?

  • Saç derinizi kuru tutun.
  • Hala hafif bir sakinleştirici altında olacağınız için ameliyattan sonra birinin sizi eve bırakmasını sağlayın.
  • Cerrahınız tarafından verilen tüm ameliyat sonrası talimatları izleyin.
  • Ameliyattan sonra en az bir hafta uyurken başınızı yüksekte tutun.
  • Saçınızı nazikçe yıkayın ve tarayın.

Siz de ücretsiz saç analizi ve işlem sonrası takip uygulamaları için Meditürk’e hemen WA üzerinden oluşun veya sağlık asistanınızı doğrudan arayın!ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021