Saç ekiminde donör bölgenin iyileşmesi

Sac-Ekiminde-Donor-Bolgenin-Iyilesmesi.jpg

Saç ekiminde donör bölgenin iyileşmesi en çok merak edilen konulardan biridir.

Ameliyattan hemen sonra donör bölge kırmızı, şiş ve hafif yanık görünür. Bazı durumlarda uygulanan prosedüre göre kanama olabilir. Çünkü saç köklerini kafa derisinden uzaklaştıran iğne benzeri bir araçtır. Kökler alındıktan sonra, donör alan iyi sterilize edilir ve dış etkenlerden veya diğer yan etkilerden kaynaklanan enfeksiyon veya kanamayı önlemek için tedavi edilir. Cerrah, ağrı ve rahatsızlığı giderebileceği için ameliyattan sonra başın yüksekte ve rahat tutulmasını önerir. Anestezi etkisi sona erdikten sonra donör bölgede ağrılı hisler veya tahrişler meydana gelirse, hastalar işlemden sonra antibiyotik ve ağrı kesici ile tedavi edilecektir.

Hastalığı iyileştirmek için doktor tarafından ilaçlar reçete edilir. Bandajlar işlemin ikinci gününde çıkarılır. Daha sonra, donör alan, bölgedeki kabuk ve kan pıhtılarını gidermek için tıbbi olarak temizlenir ve sonunda iki hafta sonra kaybolur.

Şişlik, kızarıklık ve ağrı, ameliyattan birkaç saat sonra yavaş yavaş geçer. Şişliğin azalması ile saç ekiminde donör bölgenin iyileşmesi başlar. Kafa derisi açık olmalı, ancak temiz, kuru ve sağlıklı kalması için tozdan, doğrudan güneş ışığından ve aşırı hava koşullarından korunmalıdır.

FUE Yönteminde İyileşme

FUE yönteminde dikiş uygulanmaz; ancak donör alan deriye kadar tıraş edilir, bu da bu teknikten cerrahi bölgeleri gösterir. Saç ekimde donör bölgenin iyileşmesi kapsamında bu küçük delikler yaklaşık beş gün içinde iyileşir ve pembe noktalar olarak görünür. Yaklaşık iki hafta sonra kalan donör saçlar büyüdükçe bu izler gizlenir.

Saç ekiminde donör bölgenin iyileşmesi için önemli hususlar

Kapalı kalan bir kafa derisi nemi içeride tutabilir ve bu hem donör, hem de alıcı bölge açısından tedavi edilen alana zarar verebilir. FUE saç nakli sonrası verici alan çok hızlı bir şekilde geri kazanılır ve 24-48 saat içinde kızarıklık siyah veya sert açık kahverengi lekelere dönüşür. Bu kabuk genellikle 8-15 gün arasında düşer.

Ekimden Sonra Donör Bölgede Saç Tekrar Çıkar mı?

Sağlıklı bir kafa derisi, birkaç ay içinde donör bölgede saç büyümesini gösterebilir. Alıcı bölgede saçlar bir süreliğine dökülmesine rağmen kökleri kalacaktır. Sonuçta, önümüzdeki aylarda sağlıklı yeni saçlar çıkacaktır. Tüm süreç 12 ay veya daha fazla sürebilir. Bir cerrahın saç derinizin sağlıklı olduğundan emin olabilmesi için takip randevuları elzemdir.

Saç ekiminde donör bölgenin iyileşmesi için saçınıza en uygun teknikleri en uygun saç ekim maliyeti ile sunuyoruz! Hemen bir randevu oluşturun.

Referanslar: ISHRS ForumESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021