Saç Ekiminde Alkol Kullanımı

Saç ekiminde alkol kullanımı sakıncalıdır; bu yüzden hastaların alkol aldıktan sonra 7-14 gün alkol almamaları önerilir. Bu, iyileşme sürecine yardımcı olmak ve cildin nemlenmesini ve mümkün olduğunca hızlı iyileşebilmesini sağlamak içindir. Ayrıca hastaların işlemden 7 gün önce alkolden uzak durmalarını şart koşuyoruz. Bu aynı zamanda iyileşme sürecine yardımcı olmak ve herhangi bir kanamanın minimum düzeyde olmasını sağlamak içindir.

Dhi Saç Ekimi Avantajları (4)

Alkolün kan üzerinde pıhtılaşma yeteneğinizi etkileyen inceltici bir etkisi vardır. Cerrah kafa derisine veya hedef bölgeye yüzlerce hassas mikro insizyon yapacağından, ciddi kan kaybını önlemek için kanın pıhtılaşması çok önemlidir.

Saç Ekiminde Alkol Kullanımı ve Sonrası

Ayrıca, size en az 4 günlük bir antibiyotik kürü reçete edilmiş olacağından, FUE saç ekim sonrasında hastaların bir süre alkol almayı bırakmalarını istiyoruz. Bu iltihaplanma ve enfeksiyonu önlemek içindir. Antibiyotikler ve alkol, birlikte karıştırıldığında vücut üzerinde iyileşmeyi etkileyen olumsuz etkilere sahip olabilir.

Saç Ekiminde Alkol Kullanımı ve Zararları

Alkol kullanımı da günlük rutinde vücuda belirli zararlar verir. Saç ekimi öncesi alkol tüketimi, kan inceltici etkisinden dolayı operasyon sırasında problemlere neden olabilir. Kanın incelmesi kan akışını hızlandırır. Bu noktada operasyon sırasında vücutta anormallikler meydana gelebilir.

Alkol alımı, operasyon sırasında kullanılan anestezinin etkisini azaltabilir. Buna göre operasyon sürecinde duyunun erken dönme olasılığı ve kişinin ağrı hissetme olasılığı artabilir. Veya operasyon sırasında daha fazla anestezi gerektirebilir. Bu noktada vücuda giren fazla anestezik istenmeyen yan etkileri beraberinde getirebilir. Bu etkiye ek olarak ameliyat öncesi alkol alımı ağrı hissini artırabilir.

Çalışmalar, operasyondan önce alkol kullanan bireylerin, içmeyenlere göre daha fazla ağrı hissettiklerini göstermiştir. Ayrıca saç ekimi sırasında kanal açma işlemi gerçekleşir. Bu kanal açma işlemi, saç köklerinin yerleştirilmesi için belirlenen bölgede küçük çaplı bir tıbbi yara açar. Alkolün kan sulandırıcı özelliği, işlemin bu kanal açma aşamasında kanamanın daha sık ve yoğun olmasına neden olabilir. Nitekim bu durum hem operasyonun başarısını hem de kişinin iyileşme sürecini oldukça etkilemektedir.

Alkolün Saç Ekimine Etkisi

Tüm bu nedenler ışığında alkolün saç ekimi üzerindeki etkisinden dolayı uzmanlar saç ekimi işlemi sırasında alkol tüketimini önermemektedir. Başarılı bir operasyon geçirmek isteyenler için en kritik noktalardan biri saç ekimi öncesi ve sonrası alkol kullanmamaktır. Aksi takdirde operasyon istenilen başarıyı vermeyebilir veya kişi süreç içerisinde fiziksel komplikasyonlarla karşılaşabilir. Sadece alkolün değil, sigaranın da benzer sonuçlara yol açabileceğini varsaymak mümkündür. Bu anlamda saç ekimi yaptırmayı düşünen bireyler, operasyon öncesi ve sonrası kötü alışkanlıklarını bir kenara bırakarak ve düzenli bir yaşam rutinine devam ederek çok daha sağlıklı bir zaman geçirebilirler. Bu davranışın ameliyatın başarı şansını artıracağını söylemek doğru olur,

Saç Ekiminden Sonra Alkol Alabilir miyim?

Saç ekimi işlemi sırasında, operasyon öncesi ve sonrasında bazı önlemlerin alınmasında fayda vardır. Başarılı bir operasyon geçirmiş bireylerin operasyon sonrasında belirli noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Örneğin saç ekimi yapılan bölgeye bir süre dokunulmamalıdır. Bu nedenle şapka vb. kullanılması önerilmez.

Saç ekiminden sonra da operasyon öncesinde olduğu gibi alkol neden yasak sorusunun en doğru cevabı, yasak olmasa da ciddi zararlara yol açabileceği için tavsiye edilmemesidir. Kan inceltici özelliğinden dolayı saç ekiminden hemen sonra alkol tüketiminin ağrı hissini artırabileceği ve iyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceği düşünülmektedir.

Alkol vücudun hidrasyon ihtiyaçlarını etkiler ve kuru cilde yol açabilir. Bu durum yeni ekilen saç köklerinin deriden yeterince besin alamamasına neden olabilir. Bu durumda yeni ekilen saç kökleri yeterli büyüme gösteremez. Saç ekimi sonrası alkol içilip içilmemesi sorusu da süreç için önemlidir. Saç ekimi sonrası alkolün zararlı olup olmadığı sorusunun bir diğer cevabı da alkolün damarları genişleterek rutin kan dolaşım sistemini bozmasıdır. Sonuç olarak vücut, saç ekiminde kullanılan köklerin ihtiyaç duyduğu kan dolaşımını sağlayamaz.

Bu noktada alkol tüketimi, süreçteki operasyonun başarısını tamamen alt üst edebilir. Saç ekimi sonrası ne zaman alkol tüketilebilir sorusuna uzmanlar iki haftalık iyileşme döneminde alkol kullanmamak için cevap veriyor. Bu noktada işlemin minimum süresi yedi gün olmasına rağmen, alkol tüketimine iki hafta ara vermek sağlıklı büyüyen kökler elde etme olasılığınızı artırır. Bu anlamda saç ekimi sonrası talimatları takip etmek, iyi bir sonuç elde etmek isteyenler için büyük önem taşımaktadır. Nitekim saç ekimi sonrası sürecin değerlendirilmesi , operasyon öncesi ve sonrası uzman tavsiyelerine uyulmasının istenilen sonucun alınmasına olumlu katkı sağladığını göstermiştir.

Başarılı Bir Süreç İçin Gereksinimler

Saç ekimi öncesi ve sonrası uyulması gereken kritik kurallar vardır. Bu kurallardan ilki saç ekimi sonrası bakım bağlamında toplam dört hafta alkol tüketilmemesidir. Ancak saç ekimi sonrası gereksinimler alkol ve sigara tüketimini durdurmakla sınırlı değildir. Uzman tavsiyesine göre saç ekim bölgesine dokunmamak ve şapka gibi giysiler kullanmamak da çok önemlidir. Ayrıca besin değeri yüksek besinlerin tüketilmesi saç ekimi işlemi sırasında oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandıracak ve ekilen köklerin sağlıklı büyümesi için temel oluşturacaktır. İşlem sırasında kullanılan yastık da oldukça önemlidir. Ekim yapılan bölgeye temas etmemek için küçük sert bir yastık kullanılması faydalı olacaktır. Ayrıca saç ekimi sonrası giyim ürünleri seçimi ve pansuman süreci de dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır.

Referans: HS Hair Clinic


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021