Saç Ekimi Yöntemleri

Sac-Ekimi-Yontemleri.jpg

Saç ekimi yöntemleri temelde birkaç prensip üzerine kurulu olup sektörde 10 farklı marka ve isim altında pazarlanabilen tekniklerdir.

Ekim operasyonları, hafif sedasyon (isteğe bağlı) ve enjekte edilen lokal anestezi ile ayaktan tedavi şeklinde gerçekleştirilir. Bu işlemde saç derisi şampuanlanır ve daha sonra donör kafa derisi toplanmadan önce bir antibakteriyel madde ile tedavi edilir. Saç köklerinin alınması için her biri kendi avantajları ve dezavantajları olan birkaç farklı teknik vardır. Hasat tekniği ne olursa olsun, ekilen saçın canlılığını sağlamak ve saç kökünden saç telinin kesilmesini önlemek için saç folikülünün uygun şekilde çıkarılması çok önemlidir. Saç kökleri cilt yüzeyine hafif bir açıyla uzar, bu nedenle nakledilen doku uygun bir açıyla çıkarılmalıdır.

Günümüzde donör greftlerinin çıkarılmasını sağlayan saç ekimi yöntemleri iki prensibe dayanır: foliküler ünite transplantasyonu (FUT) ve foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE saç ekimi)

FUT saç ekimi

Foliküler ünite transplantasyonu veya bir donör bölgeden saç ve foliküllerin alınması için en yaygın tekniktir. Cerrah, saç büyümesinin iyi olduğu bir alanda kafanın arkasındaki deriden bir deri şeridi alır. Verici bölgeden saç taşıyan doku şeritlerini çıkarmak için tek, çift veya üç bıçaklı bir neşter kullanılır. Her kesi, sağlam saç kökleri alınacak şekilde planlanır. Eksize edilen şerit yaklaşık 1–1,5 x 15–30 cm boyutundadır. Ortaya çıkan yarayı kapatırken, asistanlar, küçük, doğal olarak oluşturulmuş saç folikülü grupları olan bireysel foliküler ünite greftlerini şeritten ayırmaya başlar.

Saç ekimi yöntemleri arasında eskiye göre daha az tercih edilen FUT, nispeten kısa uzunluklarda bile tipik olarak bir hastanın saçıyla kaplı olan donör alanda ince, doğrusal bir yara izi bırakacaktır. İyileşme süresi yaklaşık 2 haftadır ve dikişlerin/zımbaların tıbbi personel tarafından alınmasını gerektirir.

FUE saç ekimi

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu ile lokal anestezi altında 1 ila 4 saç içeren tek tek foliküler üniteler alınır; bu mikro çıkarma işlemi tipik olarak 0,6 mm ve 1,0 mm çapında küçük zımbalar kullanır. Cerrah daha sonra greftleri almak için bölgeleri delmek için çok küçük mikro bıçaklar veya ince iğneler kullanır, bunları önceden belirlenmiş bir yoğunluk ve desene yerleştirir ve gerçekçi bir saç modeli sağlamak için yaraları tutarlı bir şekilde açılandırır. Teknisyenler genellikle prosedürün son bölümünü tek tek greftleri yerlerine yerleştirerek yaparlar.

FUE, tek bir uzun seansta veya birden fazla küçük seansta gerçekleşir. FUE prosedürü, ilk yöntemden cerrahiden daha fazla zaman alır. Bir FUE ameliyatı süresi cerrahın tecrübesine, saç çıkarma hızına ve hasta özelliklerine göre değişir. FUE Saç Ekimi işleminde hasta adaylığı konusunda kısıtlamalar bulunmaktadır. Meditürk de ücretsiz bir saç analizi gerçekleştirmeden FUE için yönlendirme yapmaz.

FUE çok doğal sonuçlar verebilir. Şerit toplamaya göre avantajı, FUE hasadının geniş alanlarda kafa derisi dokusunun alınması ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır, bu nedenle başın arkasında doğrusal bir kesi yoktur ve doğrusal bir yara izi bırakmaz. Tek tek foliküller çıkarıldığından, neredeyse görünmeyen küçük, noktalı yara izleri kalır ve ameliyat sonrası ağrı ve rahatsızlık en aza indirilir. Dikiş alınması gerekmediğinden bir iki haftada gerçekleşir.

Dezavantajları arasında artan cerrahi süreler ve hasta için daha yüksek maliyet sayılabilir. Yeni cerrahlar için zorlayıcıdır çünkü prosedür fiziksel olarak zordur ve gerekli becerileri edinmek için öğrenme eğrisi uzun ve zordur. Bazı cerrahlar, FUE’nin şerit toplamaya kıyasla başarıyla nakledilen folikül oranının daha düşük olmasına yol açabileceğini belirtmektedir.

DHİ Saç Ekimi

DHİ saç ekimi olarak bilinen ve giderek popüler hale gelen diğer bir yöntemse choi kalem uygulamasıyla FUE’yi daha da hızlı uygulanır hale getirir.

Saç Ekimi Yöntemleri ve Uzmanlık

Saç dökülmesiyle ilgili endişeleriniz varsa, durum kötüleşmeden veya herhangi bir mucizevi ürünü satın almadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir. İlk olarak, çok uzun süre beklemek yerine önleyici seçenekler hala geçerliyken onlardan yararlanmanız saç dökülmesi kaçınılmaz olsa bile etkilerini azaltır. İkincisi, şüpheli ürünler kullanmak nedenini bilmediğiniz durumu daha da arzu edilmez bir hale sokabilir.

Saç ekimi yöntemleri arasında doğru kararı seçmek söz konusu olduğunda, prosedürde deneyimli bir cerrahla çalışmak çok önemlidir. Saç ekimi konusunda uzmanlaşmış veya ilgili cihazları kullanmak için eğitim almış cerrahlar, güvenli bir ortamda size en iyi sonuçları verebilecektir. Sonuç olarak, sağlığınız, rahatınız ve saç çizginiz, doğal görünen daha dolgun bir saça kavuşmak için yöntem kadar bunun uygulayıcısı da önemlidir.

Saç ekimi yöntemleri konusunda doğru yönlendirme, ücretsiz saç analizi ve hedef odaklı tedavi için hemen Meditürk’e ulaşın!ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021