Saç Ekimi Yaptıranlar İçin Temel Bilgiler

Sac-Ekimi-Yaptiranlar.jpg

Saç ekimi yaptıranlar için temel bilgileri sunduğumuz bu yazıyı okuyarak tüm konularda uzman ekibimize danışabilirsiniz!

Saç Ekimi Nedir?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir ‘saç ekimi’, saç derisinin bir kısmından saçın alınmasını ve bunu başka bir bölgeye yerleştirmeyi içerir.

Prosedürün açıklaması
Erkek tipi kellik, saçın önden ve tepeden dökülmesine neden olur. Bu, başın arkasında, kulakların hemen üzerinde ‘at nalı’ şeklinde saç bırakır.

Dihidrotestosteron veya DHT adı verilen bir erkek hormonunun aşırı üretiminin, hayati besinlerin saça ulaşmasını önleyen ve daha fazla büyümeyi durduran saç köklerine saldırdığı bu kayıptan büyük ölçüde kalıtsal sorumludur. Kelliği belirleyen saç köklerinin kendileridir, saç derisinin neresinde oldukları değil. ‘Saç dökülmesine dayanıklı’ olarak adlandırılan saç bölgelerine sahip olacaksınız. Bu saçlar başınızın arkasında ve yanlarında bulunur ve bu saç dökülmesine rağmen kalan bir ‘saçak’ veya ‘at nalı’ şeklini andırır. Bu tüyler normal olarak saç büyüme döngüsünü takip eder.

Saç Ekimi Yaptıranlar (2)Saç Ekimi Yaptıranlar (3)

Bu sağlıklı saçlar bir dizi ‘greft’ (kıl grupları) ile alınır ve kel bölgelere ekilir. Buradaki fikir, bu yeni tüylerin normal olarak büyümeye başlayacağıdır.

Temel olarak, saç deriniz iki alana ayrılabilir:

  • Donör alan – sağlıklı saçların olduğu bölge
  • Alıcı alan – yeni donör kılları alacak olan kel alan.

Alıcı bölgeye yerleştirilen saçlar, erkek tipi kelliklere karşı savunmasız olmayacaktır. Saçak veya donör alandaki saçlarla tamamen aynı şekilde görünecek ve davranacaktır. Buna ‘donör baskınlığı’ denir.

Bazı insanlar, arzu ettikleri sonuçlara ulaşmak için ameliyattan daha fazlasına ihtiyaç duyduklarını fark ederler.

Bu prosedürün başarısı, kellik tipine (Hamilton-Norwood Skalasına göre ne ‘tür’), kelliğinizin muhtemel ilerlemesine, saçınızın dokusuna (ince, kıvırcık vb.) ve renginiz arasındaki kontrasta bağlıdır. saç ve cildiniz.

En iyi saç ekimi sonuçları için

Kalın, kıvırcık saçlarınız varsa, muhtemelen ince, düz saçlı birinden daha iyi sonuç alırsınız. Ayrıca, Hamilton-Norwood Ölçeğine göre, örneğin Tip 3 veya daha az, hafif derecede saç dökülmeniz varsa, daha yüksek bir tipten daha fazla kapsama alanına sahip olmanız daha olasıdır.

Diğer bir faktör de greft veya ‘foliküler ünite’ sayısı ve gerekli seans sayısıdır. Yüksek sayıda birim, iki veya daha fazla işlem (‘oturum’ olarak bilinir) gibi daha iyi bir sonuca yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, saç dökülmesinin derecesine bağlıdır. Yeterince donör saç yoksa, garip görünecek olan kel yamalar ile birlikte yeni saç büyüme alanları bırakılabilir.

Anlaşılması gereken şey, saç ekiminin yeni saç oluşturmaktan ziyade saçı yeniden düzenlemeyi içerdiğidir. Prosedür, saç derinizin bir bölümündeki tüyleri alır ve başka bir bölüme yerleştirir.

Bu bir ‘mucize tedavi’ değildir, ancak çok iyi sonuçları garanti eder.

Saç ekimine ihtiyacım var mı?
Hem erkek hem de kadın saç dökülmesi olan birçok kişi saç ekimi ameliyatı için iyi adaylar olabilir. Ancak ameliyattan önce dikkate alınması gereken birkaç şey vardır.

Dikkate alınması gerekenler:

  • Beklentileriniz
  • Yaş
  • Saç yapısı
  • Saç rengi ve cilt arasındaki kontrast

Saç ekimi yaptıranlar açısından en büyük ve en önemli husus, bu ameliyatın neler başarabileceği konusunda gerçekçi olmaktır. Sadece çok az miktarda saç dökülmesi varsa, istediğiniz sonuçları elde etme şansınız çok yüksektir. Öte yandan, saç dökülmeniz ileri bir aşamadaysa, kel bölgelerinizi kaplayacak yeterli donör saça sahip olmanız pek olası olmayabilir. Bunu ücretsiz saç analizi ile netleştirmenize yardımcı oluyoruz!

Amaç, donör bölgenizin yanında kel yamalar olan bir saç değil, daha güzel ve doğal görünen bir saç başı elde etmektir. Yaş başka bir faktördür: erkek tipi kellik zamanla ilerler ve yaşlandıkça kaybedilen saç miktarı artar. Ayrıca cerrahın saç dökülmenizin ilerlemesini değerlendirmek isteyeceğini de göreceksiniz. Kalın, kaba, kıvırcık saçlar en iyi sonucu verme eğiliminde olduğundan saçınızın dokusu da önemlidir. Daha doğal görünür ve saç derisini ince saçlardan daha iyi kaplar. Saçınız iyiyse, kel bölgenizi kapatmak için birkaç ekim seansına ihtiyacınız olacaktır. Kalın, kıvırcık saçlı insanlar bile genellikle birden fazla seansa ihtiyaç duyduklarını fark ederler. Ancak kalın, kıvırcık saçlarınız varsa, saç derinizi kaplama oranınız ince saçlı birinin iki katı, hatta üç katı olacaktır. Kapsama miktarı, alıcı bölgenize (kel bölge) yerleştirilen foliküler ünitelerin sayısına ve seans sayısına bağlı olacaktır.

Kartal Saç Ekimi (2) fue saç ekimi iyileşme süreci (1)

Tek bir nakil seansında 2.000 ila 4.000 foliküler ünitenin yerleştirilmesi olağandır.

Not : ‘foliküler ünite’, ekildikten sonra yeni saçlar verecek olan 2.000 ila 4.000 saç folikülü içeren bir donör greft veya şerit anlamına gelir.

Ten (kafa derisi) rengindeki ve saçınızın rengindeki kontrastı unutmayın. Saç renginiz ten renginizle uyumluysa saç ekiminiz doğal görünecektir. İstemediğiniz şey, ten renginiz ve saç renginiz arasındaki belirgin farklılık nedeniyle, başkalarının saç ekimi yaptırdığınızı fark etmesidir.

Bazı insanlar için bu, ameliyat olup olmama arasındaki belirleyici faktördür. İşin estetik yönü de diğer sebepler kadar önemlidir. Ne de olsa, birisiyle tanıştığımızda genellikle ilk fark ettiğimiz şey birinin saçıdır ve saçınızın sağlıklı, doğal ve en iyi şekilde görünmesini istersiniz.

Düşünülmesi gereken başka bir şey var: Eğer ‘düşük saç çizginiz’ varsa – başka bir deyişle, saç çizginiz alnınızın altındaysa, o zaman ‘yüksek saç çizgisi’ olan birine göre daha fazla greft gerekir.

Genetiğiniz, sahip olduğunuz saç çizgisi tipinde rol oynayacaktır. Daha genç bir kişi düşük bir saç çizgisini tercih edebilir, ancak size yüksek bir saç çizgisi miras kaldıysa, bu durumda kalmanız gereken şey budur.

Yüksek bir saç çizgisinin olumlu bir yönü, daha düşük saç çizgisine sahip birine göre daha az saç ekimine ihtiyacınız olacak olmasıdır.

Kişinin saç ekimine ihtiyaç duymadığı veya uygun olmadığı bir durum var mı?
Evet: örneğin, bir kişi yara izi ile ilgili sorunlara yatkınsa, ‘keloid’ adı verilen kalınlaşmış, kırmızı yara izleri geliştirmesi muhtemelse veya zayıf yara iyileşmesine eğilimliyse. Bu durumda saç ekimi iyi bir seçenek olmayabilir.

Cerrah, donör saçınızın ekim için uygun olmadığını veya bu tedavinin sonuçları konusunda gerçekçi olmadığınızı hissederse, size bir alternatife bakmanızı önerebilir.

Saç ekimi ameliyatı işe yarar, ancak bir kez kellik başladıktan sonra devam etmesinin muhtemel olduğunu unutmayın, bunun için önceden plan yapın.

Referans: medi8.comESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021