Saç Ekimi ve Tarihçesi

Sac-Ekimi-ve-Tarihcesi.jpg

 

Saç ekimi ABD’de 1952 yılında erkek tipi saç dökülmesini tedavi etmek için ilk saç ekimini gerçekleştiren NYU Dermatolog Dr. Norman Orentreich tarafından ortaya çıktı. O zamanlar doktorlar saç tıkacı tekniğini kullanıyordu. Bu teknik, kafa derisinin arkasından düzinelerce saç toplayacakları ve daha sonra bu tüyleri kafa derisinin önüne nakledecekleri büyük zımba greftlerini almayı içeriyordu. Bu mevcut ilk teknik olduğu için karşılaştırılacak hiçbir şey yoktu. Ne yazık ki, bu tekniğin sonuçları, doğal saç çizgisinin normal aralıklı bireysel saç kökleri yerine, geniş boşluklarla ayrılmış düzinelerce dairesel saç tutamının doğal olmayan bir görünümünü verdi.

Modern saç ekimi prosedürüne 1990’ların başında, foliküler ünite transplantasyonu (FUT) kullanılarak saç ekimi yapan ilk kişi olan Dr. Bobby Limmer öncülük etmiştir. Modern saç ekimi, ortalama 2 saç teli ile 1 ila 4 saçlık gruplar halinde büyüyen doğal saç kökleri grupları olan foliküler ünitelerin ekilmesine dayanır. FUT, arka kafa derisi üzerinde bir şerit eksizyonu yapmayı ve ardından şeridi ayrı ayrı foliküler birimlere ayırmak için bir stereomikroskop kullanmayı içerir. Aynı zamanda, saç çizgisi veya tepe kafa derisi üzerindeki alıcı alan üzerinde bir saç ekim cerrahı tarafından alıcı bölgeler dikkatlice oluşturulur. Foliküler üniteler daha sonra özel forseps kullanılarak alıcı alana dikkatlice nakledilir. Dikiş gerektirmez ve vücudun pıhtılaşma faktörleri tüyleri yerinde tutar.

FUT’tan sonra geliştirilen bir diğer modern tekniğe FUE veya foliküler ünite ekstraksiyonu denir. Bu teknikte, manuel veya motorlu bir alet kullanılarak arka kafa derisinden bireysel foliküler üniteler toplanır. Bu foliküler üniteler daha sonra FUT prosedürlerinde olduğu gibi ön saç çizgisi/tepe kafa derisindeki alıcı bölgelere nakledilir.ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021