Saç Ekimi Sonrası

Sac-Ekim-Sonrasi-Nelere-Dikkat-Edilmeli-6.jpg

Saç ekimi sonrası süreç, saç dökülmesi ya da kellik gibi problemlerle kliniğe başvuran hasta adaylarının bir tedaviye ulaşması açısından oldukça önemlidir. Ancak hastaların saç ekimi sonrasında eski günlük yaşantılarına ne zaman dönebilecekleri ve ne kadar esnek davranabilecekleri konusunda soru işaretleri olabilir. Bu yazıda Meditürk Klinik olarak saç ekimi sonrasında dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için derledik!

6000 greft saç ekimi (4) 6000 greft saç ekimi (2)

Saç Ekimi Sonrası İkinci Gün

Saç ekiminin ikinci gününde sabırlı olmanız gerekir. Saç ekiminin ikinci gününde size verilen talimatlara göre hareket etmelisiniz. Size verilen ilaçlar saatine göre düzenli olarak kullanılmalıdır. Bol sıvı tüketmelisiniz. Mümkünse, enfeksiyondan kaçınmak için dışarı çıkmayı bir süre erteleyebilirsiniz. Saçı sıvı ile temastan koruyun. Banyo, duş, sauna gibi yerlere girmemeniz daha iyi olacaktır. Başınızı incitmemeye dikkat edin. Olası bir kanama veya morarma durumunda hemen iletişime geçilmelidir.

Saç Ekimi Sonrası İlk On Gün:

Saç ekiminin ilk 10 gününde saçlar her gün düzenli olarak losyon ve şampuanlarla yıkanmalıdır. Saç ekiminde ilk 10 gün çok önemlidir, yaralar kabuklanmaya ve iyileşmeye başlar. Enfeksiyon açısından saçlar için özel korumaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle saç ekim merkezi ile iletişime geçmelisiniz. Sonuç olarak bu on günlük sürede çalışabilir ve ağır olmadığı sürece tüm işlerinizi yapabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İlk Ay

Saç ekiminden yaklaşık bir ay sonra ekilen saçların dökülme zamanı gelmiştir. Dökülecek bu saçlar için merak veya endişe duyabilirsiniz ama aslında endişe edilecek bir durum yok. Bu süreç tamamen doğal bir süreçtir. Saç ekiminden sonraki ilk ay saç ekimi için çok önemlidir.  Saç ekiminde ilk ayda dökülen saçlar 3. aya kadar devam edebilir. Saç ekiminden sonra bu ay ağır iş yapılmamalıdır.

Enfeksiyondan kaçınmak için özen gösterilmelidir. Öte yandan, bazı insanlar bunu karıncalanma olarak tanımlar. Duygu kaybı herkes için yaygın değildir. Bazı kişilerde uyku hali 25-30 güne kadar devam edebilir. Yani alınan greft sayısı ile orantılı olarak uyuşma daha uzun sürebilir.

Bununla birlikte, FUT veya FUE saç ekimi yaptırdıysanız, ameliyatınızdan en iyi sonuçları almanızı sağlamak için iyi bir bakım çok önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç ekimi sonrası bakım, iyileşme tarifinizin ana bileşenidir. Bu yüzden yaralarınıza bakmak için yapmanız gereken birkaç şey var.

Birincisi, bir çubukla salin solüsyonu uyguladığınızdan emin olmalısınız. Tabii ki bunu günde en az iki kez nazikçe yapmalısınız.

Yapmanız gereken ikinci şey, doktorunuzun size verdiği ilaçları almaktır. Çoğunlukla bunlar, sonraki bakımınızı kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

  • Kafa derinizdeki kabukları almayın.
  • Saç derinizi kaşımaktan kaçının.
  • Saç kurutma makinesinden veya doğrudan güneş ışınlarından gelen ısıyı saç derinizden uzak tutun.
  • Yorucu egzersiz yapmayın.
  • Aspirin gibi kan sulandırıcıları tüketmeyin.
  • Ağrı yönetimine gelince, reçetesiz satılan ağrı kesiciler alın. Doktorunuz hangi türün güvenli olduğunu size bildirecektir.

Saç Ekimi Sonrası Güneşlenebilir Miyim?

Ne yazık ki, dışarıda güneş arayanlar için, birkaç nedenden dolayı saç ekiminden sonraki ilk birkaç hafta güneşlenmemelerini tavsiye ediyoruz. FUE veya FUT saç ekiminden sonra, kafa derinizde iyileşmesi zaman alan cerrahi kesiler olacaktır. İnsizyonların güneş ışığına maruz bırakılması iyileşme sürecini engelleyebilir ve kafa derisi dokusunun daha derin katmanlarına zarar verebilir, bu da potansiyel olarak yara izi ve hasarlı foliküllere yol açabilir. Ameliyatınızın uzun vadeli sonuçlarını etkilemesi pek olası olmasa da ağrılı olabilir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Güneşte oturmanız gerekiyorsa, saç derinize fazla sürtmeyen gevşek bir güneş şapkası takın ve kesikler iyileştikten sonra cildinizi korumak için saç derinize güneş kremi sürün.

Terleme Saç Ekimimi Etkiler mi?

Terleme, ciltte bakteri birikmesine neden olabilir ve bu da potansiyel olarak enfeksiyonlara neden olur. Serin kalmanıza yardımcı olmak için, mümkün olduğunca gölgede kaldığınızdan emin olun ve ameliyattan sonra yaklaşık bir hafta boyunca koşma gibi terlemeyi artırabilecek yorucu faaliyetlerden kaçının.
Saç derinizi temiz tutmak enfeksiyon riskinizi azaltabilir, böylece ekimden 48 saat sonra ılık su kullanarak ve saç derinizi ovmamaya dikkat ederek saçınızı tekrar yıkamaya başlayabilirsiniz. Suyun basıncı tahrişe neden olabileceğinden, ameliyattan sonraki ilk birkaç gün basınçlı duşlardan uzak durun.

6000 greft saç ekimi (1) 6000 greft saç ekimi (3)

Saç Ekimi Sonrası Yüzmeye Gidebilir Miyim?

Birçoğumuzun tatillerde yapmak istediği ilk şey havuza girmek olsa da, klor saçı kurutarak daha kırılgan hale getirir. Yeni greftlerinize olası bir zarar vermemek için, gereksiz kimyasallara maruz bırakmadan önce saç deriniz iyileşene kadar bekleyin. En iyi saç ekimi sonuçları için bu aşama önemlidir.

Saç ekimi konusunda doğru yönlendirme için bize aşağıdaki WA düğmesi üzerinden hemen ulaşın, ücretsiz tetkilerinizi yapalım!

 ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021