Saç Ekimi Sonrası Terleme

Sac-Ekimi-Sonrasi-Terleme.jpg

Saç ekimi sonrası terleme gibi konularda bilgilendirmeyi görev sayan Meditürk Klinik’e hoş geldiniz! Meditürk’e websitesi üzerinden ulaşan hastalarımıza ücretsiz saç analizine indirim uyguluyoruz! WhatsApp butonundan bu yazımızı okuyarak ulaştığınızı söylemeniz yeterli!

Saç ekimi sonrası terleme, insanları bazen endişeye sevk edebilmekte ve bazı soruların oluşabileceğini düşündürmektedir; ancak bu konuda bir sorun yaşamamak için birkaç basit adım yeterli…

Ter, saç üzerinde etkisi olan ve saç dökülmesine neden olabilen laktik asit içerir. Fiiziksel aktivitenin yanı sıra kaygı, stres ve paranoya terlemenin yaygın nedenleridir. Saç ekimi sonrası terleme de zararlı olabilir. Kişi terlemekten kaçınmalıdır. İyileşme için çok önemli olabilir; bu nedenle hasta belirli bir süre boyunca kendisini terletecek hiçbir şey yapmamalıdır…. Egzersiz yaptığımızda, çoğu zaman terleriz. Normalde vücut için faydalı olan terleme, saç ekimi işleminizin iyileşme sürecinde büyük risklere neden olabilir. Terleme, işlem sonrasında kafa derinizin çok hassas olduğu bir dönemde derinizde tahrişe neden olabilir. Aşırı terlemeyi önlemek için, saç ekimi işleminizden sonra 2 hafta boyunca egzersizden uzak durmanız ve güneşe çıkmamanız önerilir.

Saç Ekim Sonrası Terleme (2) Saç Ekim Sonrası Terleme (1)

Ekilen saçlar için az terleme sorun değil

Yeni saç ekimi yaptırdıysanız ve terden kaynaklanan problemlerden endişe ediyorsanız, terlemenin ekilen saçların dökülmesine neden olmayacağını söyleyebiliriz. Ancak saç derinizde aşırı boyutta oluşan nem, mikrobiyal büyüme için ideal koşullar yaratabilir. O yüzden ameliyattan sonra saçınızı ve saç derinizi temiz tutmaya özen göstermeniz elzemdir. Saç derinizde donör bölge olarak bilinen saçların alındığı küçük kesikler birkaç gün içinde iyileşir. Bu onarım döneminde bölgeyi ılık su ile durulamak önemlidir. Saç deriniz iyileştikten sonra duş almak, banyo yapmak ve saç bakım ürünleri kullanmak gayet mümkündür. Ancak tüm bu süreç saç ekim uzmanı gözetiminde izlenmelidir.

Çok sert ovalama saçlarıma zarar verebilir mi?

Saç deriniz iyileşirken ilk 7 ila 10 gün boyunca, saçınızı durularken greftleri yerinden çıkarmamanız önemlidir. Bölgedeki kan damarları da, kafa derinizi kaplayan ciltle birlikte iyileşir. Bu yüzden saçınıza mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde yaklaşmalısınız. Saç deriniz kanamaya başlamışsa, bir grefti yerinden çıkarmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda saç ekim merkezi ile iletişime geçmenizde fayda var.

Saç ekimi sonrası terleme çok fazla olursa

Fitness meraklıları ve sağlıklı kalmak isteyenler için terleme fizyolojik bir işlevden çok bir yaşam tarzıdır. Bisiklete binmek, koşmak ve basketbol sahasına gitmek, kalori yakmak ve endorfin salınımı açısından çok faydalı iken bu aktiviteleri saç ekiminden sonra askıya almak çok yerinde olacaktır. Yorucu fiziksel aktivite, nakil başarınız açısından sıradan terlemeye kıyasla daha büyük bir risk arz eder. Ameliyatınızdan sonra egzersize geri dönmek için en az 10 gün beklemeli ve aktivitenize dikkatli bir şekilde devam etmelisiniz. Greftlerinizi çok fazla kan pompalama durumu da yerinden çıkarabilir ve gelişimi yavaşlatabilir. Özetle, iyi bir antrenman yapmak başka bir ameliyata girme zahmetine değmez. Dışarıda dinlenirken biraz ter atmak dünyanın sonu değildir; saç ekimi cerrahlarının terlemeye karşı uyarıları kafa derisinde oluşabilecek ve enfeksiyona yol açabilen ve değerli greftlerin dökülmesine neden olabilecek derecede yoğun terlemye karşıdır.

Saç Dökülmesi, Covid-19 Döneminde Arttı Mı?

Ayrımı zihninizde çok net bir şekilde yapın: Ağır egzersiz ve fiziksel zorlama, iyileşme aşamasında mümkün değildir, ancak mümkün olan en kısa sürede yıkadığınız sürece biraz ter oluşumu çok önemli değildir. İyileşme aşamanızda bakterilere dikkat edin ve basit talimatları uygulayarak bu süreci rahatça atlatın. Ücretsiz saç analizi için ise hemen bize ulaşın!

Saç ekimi sonrası terleme ne zaman sorun olmaz?

1 ay sonra. Saç ekimi ameliyatı sonrası egzersiz konusunda saç ekimi operasyonundan sonraki ilk hafta terleyecek kadar egzersiz yapmanın tehlikeli olduğunu söylemiştik. İlk ay boyunca saç derisine zarar verebilecek çeşitli darbelerden de kaçınmak gerekir. Bir aylık iyileşmenin akabinde doktor tavsiyesine dayalı olarak terleme bir sorun teşkil etmeyecektir.

Saç Ekimi Sonrası Süreç (1) Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç ekimi sonrası ne zaman spor yapabilirim?

Hastalar saç ekiminden 7-14 gün sonra egzersiz yapabilirler. 7 günden sonra hastalar kendilerini terletmeyen hafif egzersizler yapabilirler; örneğin yürüyüş, hafif bisiklet sürüşü. 14 gün sonra hastalar kendilerini zorlayan ve terleten egzersizlere, yine uzmanın onayıyla, başlayabilirler. Yüzen veya futbol, ​boks gibi temas sporları yapan hastaların yeniden başlamaları için 1 ay beklemeleri tavsiye edilir. Normal egzersiz rutininize ne zaman devam edebileceğinizi tam olarak anlamanız için iyileşme süreci hakkında bilgi edinmelisiniz. Tüm hastalara prosedürlerinden sonra ne yapmaları ve neleri yapmamaları konusunda ayrıntılı bir kılavuz verilse de zaman çizelgesini her bir hasta komplikasyonlarını değerlendirip birlikte belirliyoruz.

Terlemekten kastımız egzersiz ya da sporla sınırlı değildir; saunaya, buhar banyosuna gitmek ya da çok sıcak yerlerde kalmak terlemeyi arttırabilir, bu aktiviteler egzersiz ya da spor yapmak kadar zararlıdır. Saç ekiminden sonraki 1 ay saunaya veya buhar banyolarına da gitmemelisiniz.

Saç ekimi yapılan alanın temizliği

Saç derinizdeki alıcı bölge, kabukların oluşmamasını sağlamak için nazik günlük yıkamaya tabi tutulabilir. Bölgeye dikkatlice masaj yapmak için bir sünger kullanmak bu konuda yardımcı olabilir. Kabuklar ortaya çıkarsa, sabunlu suya batırılmış pamuklu bir bezle hafifçe masaj yapılabilir. Sert bir şekilde ovmayın;  sadece pamuk ucunu kabuğun üzerinde hafifçe yuvarlayın. Bu işlem, ekim çevresinde oluşan hassas kan damarlarına zarar vermeyecektir. 10 gün sonra saçlarınızı ekimden önceki gibi yıkayabilirsiniz.

Sonuç olarak, terlemenin saç ekimi için kötü olduğu aşikar ama daha önemli faktörler veya dikkat etmeniz gereken riskler var. Saç derinize özen gösterdiğiniz, doktor tavsiyelerine uyduğunuz ve ekilen greftlerin rutin temizliğini yaptığınız sürece saç ekimi sonrası terleme sizin için sorun olmayacaktır.

FUE Saç Ekimi

En doğru saç ekimi hizmetleri içinse Pendik saç ekimi uzmanı Meditürk’e WhatsApp üzerinden ücretsiz saç analizi için hemen ulaşın! FUE saç ekimi ve diğer prosedürler hakkında daha fazla bilgi için bugün iletişime geçin, ücretsiz konsültasyonla size yol gösterelim. Bu yazıyı referans gösteren hastalarımıza sunulan son rakamın üstüne %10 indirim uyguluyoruz.

Kaynak: https://shifthairtransplant.com/hair-transplant-sweating/ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021