Saç Ekimi Sonrası Süreç

Sac-Ekimi-Sonrasi-Surec.webp

Saç ekimi sonrası süreç, saç ekimi tedavisinden istifade etmek isteyen hasta adaylarının en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Lütfen burada geçen tavsiyelerin genel kurallar niteliğinde olduğunu ve bazı noktaların ameliyat öncesi ve sonrası konsültasyondan sonra farklılık gösterebileceğini unutmayın. Meditürk ile tedavi planlamanızda kapsamlı talimatların yanı sıra özel saç bakım ürünleri, başlıklar gibi ürünleri saç ekim fiyatına dahil olarak edinirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Süreç Sancılı Mı?

Saç ekiminden sonra kaşıntı çok yaygın bir duygudur. Operasyondan 7-14 gün sonra tüm saçlı deride oluşabilir. Çoğu durumda kaşıntı, dokunun iyileştiğini gösterir. Çok güçlendiği durumlarda doktor tavsiyesine bağlı olarak antihistamin hapı kullanılabilir. Choi saç ekimi ile yapılan herhangi bir saç ekiminden sonra iyileşme hızlıdır. Çoğu hasta ameliyattan sonraki bir veya iki gün içinde kendini iyi hisseder, ancak ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca kafa derisinde bir miktar uyuşma ve hafif ağrı beklenebilir. Ekilen saç köklerinin alt kısmında, alıcı ve verici bölgelerde yaklaşık 7-10 gün boyunca görülebilecek noktasal kırmızı kabuklar olacaktır. Genellikle ameliyattan 10-15 gün sonra hasta normal görünümüne kavuşur. Bu süreden sonra sadece hafif kızarıklık görülebilir. Çok açık tenli hastalarda tedaviden sonra uzun süre kızarıklık görülebilirken, daha koyu saç ve cilde sahip olanlar daha hızlı iyileşme eğilimindedir. Sonuç olarak, saç ekimi sonrası süreç içinde iyileşme, hastanın yaşına da bağlı olan çok bireysel bir süreçtir.

Saç Ekimi Sonrası Ne Yapmalıyım?

Saç ekimi sonrası süreç bazı önemli bakım adımlarından oluşur. Bunlardan ilki, tehlikeli maddelerle ilgili. Alkol, sigara ve ağrı kesici ilaçlardan kaçının. İşlemden sonra en az birkaç hafta egzersiz yapmayın veya yorucu faaliyetlerde bulunmayın. Reçete edilen ilaçları zamanında uygulayın. 2 haftadan itibaren donör bölgede hindistancevizi veya badem yağı kullanılabilir. İyileşme bölgesinde kaşıntı/kuruluk varsa yağ uygulaması da o bölgede biraz rahatlama sağlayabilir. Alıcı bölgeye 10-12 hafta sonra yağ uygulamasına başlanabilir. Ancak her halükarda, herhangi bir uygulama öncesi saç ekimi kliniği ile görüşülmelidir.

Saç Ekim Sonrası Duş

Hastalar saç ekimi işleminden hemen sonra banyo yapabilir ancak saç derisini kuru tutmalıdır. 48 saat sonra ekilen alanları nazikçe yıkayabilirler ancak duş suyunun doğrudan yeni greftlere çarpmasının önüne geçilmelidir. Bir hafta sonra hastalar duş alabilir ve saçlarını normal şekilde yıkayabilir Burada, saç ekiminden sonra şampuanlarda parfüm ve diğer genellikle agresif maddelerin bulunmaması muhtemelen en önemlisidir. Bebek şampuanı kullanılabilir. Mümkünse, cilde zarar verebilecek kimyasallarla dolu tüm şampuan ve saç kremlerinden kaçınmaya çalışmalısınız.

Saç yıkama prosedürü 3 ana adımdan oluşur:

  1. Ekim yapılan bölge losyon/yağ/herhangi bir uygun nemlendirici ile kaplanır ve bu şekilde 15-30 dakika bırakılır. Bu işlem, nakledilen greftlerin ve donör alanın etrafındaki kabukları yumuşatıcı bir etkiye yaratır. Bu yumuşama aşaması, kurumuş kan izlerinin giderilmesine ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bu sürenin sonunda saç derisi ılık su ile yıkanmalıdır. Donör ve ekim yapılan bölge özel medikal şampuanla yıkanır. Eellerinizin arasında az miktarda şampuanı köpürtüp tüm saç derisine çok dikkatli bir şekilde uygulayıp bu aşamada ovalamazsınız. Tüm yıkama aşamaları, avuç içi kullanılarak, basınç uygulanmadan yumuşak bir şekilde gerçekleştirilmelidir.
  2. Yıkadıktan sonra saçınızı kağıt havluyla kurularsınız. Yine ovalamak yerine hafifçe dokunuşlar yapmanız gerekir. Nemlendirici, kabuklar düşene veya kafa derisi kuruyana kadar kullanılmalıdır. Kuruluk hissi devam ediyorsa, saç yıkamaları arasında nemlendirici kullanmak da mümkündür.
  3. Kabukları gidermek için günlük olarak şampuanlama yapılmalıdır. Yaklaşık 7-10 gün sonra kafa derinizde kurumuş kan veya kabuk izi kalmamış olur. Saç ekim sonrası süreç açısından en geç 14 gün içinde saçınızı normal şekilde yıkamaya başlayabilirsiniz.

Herhangi bir nedenle bir hasta kendi saç ürünlerini satın alıyorsa, lütfen bunların silikon, parfüm ve boya içermediğinden emin olun.

İşlemden sonra tişört veya kazak çıkarmak ekilen saçın yerini değiştirebileceğinden, hasta bir hafta kadar sonra düğmeli bir gömlek giymelidir.

Saç Ekimi Sonrası Süreç ve Saç Uzaması

Saç ekimi yaptırdıktan sonra geçici saç dökülmesi yaygındır. Bu, saç restorasyon tedavisinin geçici bir yan etkisidir. İlk ay boyunca, neredeyse ekilen tüm saçlar, yer değiştirme nedeniyle travmatize olur ve her zaman paylaşıldığı üzere bunlar dökülecektir (“şok kaybı”). 0-7 gün: Ekilen saçların geçici olarak uzaması. 1-4 hafta: Büyüme durur ve saç telleri kabuklanarak dökülmeye başlar. Ancak yeni saçlarınızın birkaç ay içinde uzamaya başladığını göreceksiniz. Saç ekiminden dört ay sonra ekilen saçlarda erken uzama evrelerinin görülmesi normaldir ancak bu aşamada saçlar henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Dört ayın sonunda, yaklaşık %50 daha fazla büyüme bekleyebilirsiniz. 6 ila 9 ay sonra ise yeni saç uzaması %60’lık oranlara ulaşacaktır.

Ekimden 1 ay sonra alıcı bölge tıraş edilebilir. Donör bölgesindeki kabuklar temizlendiği sürece, operasyondan 1 hafta sonra donör alanları traş edilebilir. Saç ekiminden hemen sonra kısa bir yürüyüşe çıkabilir veya sizi fazla terletmeyen fiziksel egzersizler yapabilirsiniz. Ameliyattan 10 gün sonra aktif olarak egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir enfeksiyon riskini en aza indirmek için antrenmandan kısa bir süre sonra duş almanız önerilir. Saç ekimi sonrası süreç ile bağlantılı ilk 2 hafta direkt güneş ışığından uzak durmak önemlidir. Ekimden sonraki ilk 6 ay güneşteyken şapka takmanızı öneririz.

Beklenen sonucu cerrahınızla tartışmak ve gerçekçi beklentiler geliştirmek önemlidir. Saç ekim maliyeti ve merak ettiğiniz diğer konular hakkında daha fazla bilgi almak için bize WhatsApp üzerinden hemen ulaşın!

ReferansESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021