Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Sac-Ekimi-Sonrasi-Beslenme.jpg

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç ekimi sonrası beslenme saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı kritik noktalardan biridir; çünkü insan sağlığını etkileyen tüm tedavilerde olduğu gibi saç ekimini de sadece operasyon süreci üzerinden değerlendirmek büyük bir hatadır. Tedaviden maksimum verim alınabilmesi için operasyon sonrası tedavi planında dikkat edilmesi gereken noktalardan olan saç ekimi sonrası beslenme nasıl değerlendirilebilir?

Saç Ekimi Sonuçları Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Saç Ekimi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Saç ekimi operasyonu sonrası iyileşme sürecine doğrudan etkisi olan beslenme faktörünün tüm yönleriyle detaylı olarak inceleyerek “Saç ekimi sonrası beslenme nasıl olmalı?” sorusuna cevap verebiliriz. Saç ekimi operasyon öncesi ve sonrası süreçle bir bütün olarak değerlendirilmeli ve operasyonun başarısını etkileyecek tüm faktörlerin birbirleri ile olan ilişkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuç olarak saç ekimi sonrası saçların uzamasına yardımcı olan besinler, vitaminler veya minerallerin yanı sıra sigara, alkol, vb. iyileşme sürecini olumsuz etkileyecektir. Bu açıdan bakıldığında; saç uzamasını olumlu yönde etkileyen vitamin ve minerallerin belirlenip bu vitamin ve mineralleri içeren besinleri içeren öğünlerin planlanması gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme ve Vitaminler

Saça iyi gelen vitaminler A, E, C, D ve B vitaminleri şeklinde listelenmiş olsa da her vitamin grubunun saç üzerindeki etkisinin farklı olduğunu belirtmekte fayda var. B vitaminleri saç sağlığı ve gelişimi üzerinde önemli etkisi olan vitamin grubudur. B vitaminleri arasında özellikle biotin olarak da bilinen B12 ve B7, saç sağlığını olumlu yönde etkiler. H vitamini olarak da bilinen B7 vitamini hemen hemen tüm gıdalarda bulunur, ancak ağırlıklı olarak yumurta sarısı, badem, yer fıstığı ve soyada olduğunu söyleyebiliriz ve gıdalardan ithal edildiği gibi ince bağırsak bakterileri tarafından da sentezlenebilir. B7 vitamini saç sağlığının yanı sıra cilt sağlığı için de etkilidir. B7 vitamininin saç sağlığı üzerindeki etkileri düşünüldüğünde B7 içeren yumurta sarısı gibi besinlerin saç ekimi işleminden sonra ilk dikkat edilmesi gereken besin grupları olduğunu söylemek mümkündür.

Proteinlerin Önemini Yadsımamak Gerekir

Sebzelerde yoğunluğu çok düşük olan ve ağırlıklı olarak hayvansal gıdalardan elde edilmesi gereken B12 vitamini, oksijen taşınmasını sağlayan ve kompleks bir protein yapısına sahip olan hemoglobin üretimini tetikleyerek saçların uzamasına ve iyileşme sürecine katkıda bulunur. B12 vitamininin et, balık, süt gibi protein bazlı besinlerde bulunur. Proteinlerin de saç üzerindeki etkisinden bahsetmek gerekir. Keratin saç, cilt ve tırnakların yapısındaki temel noktayı oluşturan protein bazlı bir maddedir. Dolayısıyla saçın sağlığı ve gelişimi üzerinde doğrudan etkisi olan bir besin grubudur. Doku onarımı için gerekli olan en önemli besin grubu olan proteinlerin eksikliği vücutta hissedilir. Tüm bunlara bakıldığında saç ekimi sonrası tüketilecek et, süt veya balık benzeri hayvansal gıdaların hem B12, hem de protein açısından iyileşme sürecinin kısalmasına katkı sağlayacağı açıkça görülmektedir.

Saç dökülmesine etkisi nedeniyle saç ekimi sonrası noktada dikkat edilmesi gereken vitamin gruplarından biri olan D vitamini, güneş ışığının cilde temasında aktive olur ve balık, yumurta ve balık yağı gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Dolayısıyla bu aşamaya kadar incelenen vitamin gruplarına baktığımızda saç ekimi sonrası beslenme için hayvansal gıdaların önerildiğini ve proteinden zengin besinlerle programlanmış yemeklerin iyileşme sürecine büyük ölçüde katkı sağlayabileceğini belirtmek gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme İpuçları

FUE saç ekimi, DHİ saç ekimi gibi işlemler sonrasında vitaminler noktasında sürece katkı sağlayan vitaminleri değerlendirdikten sonra ameliyat sonrası beslenme süreci ile ilgili kritik noktalara ve uzman tavsiyelerine değinmek gerekir. Saç güçlendirici besinler olarak da değerlendirilen besin grupları ve genel akış açısından süreci detaylandırmak mümkündür.

Doğru Öğünlerle Düzenli Beslenme

Beslenme sürecinin temel noktası, doğru beslenme programını belirlemek ve çoğu zaman operasyondan sonra düzenli olarak takip etmektir. Burada doğru beslenme programını belirlemek tek başına yeterli olmayıp, belirtilen besinlerin düzenli tüketilmemesi durumunda iyileşme sürecine sadece küçük katkılar sağlanmış olur. Önceki paragraflarda bahsedilen besin gruplarına ek olarak sıvı tüketimine de burada kısaca değinmek gerekir. Bilindiği üzere saç ekimi sonrası terleme çok önemli bir parametredir ve tedavinin başarısı yani saç köklerinin sağlığı için kritik bir noktadır. Ameliyat sonrası terlemeyi belli bir seviyede tutmak için sıvı tüketimine dikkat etmek ve aşırıya kaçmadan düzenli bir tempoda devam etmek gerekir.

Yemek Aralıkları ve Yoğunluğu

Ameliyat sonrası rahat bir iyileşme için ağır yemeklerden kaçınılmalı, hafif ama besleyici öğünler tüketilmesine özen gösterilmelidir. Özellikle operasyon öncesi hafif bir kahvaltı veya öğle yemeğini izleyen iki günlük süreçte bu yaklaşımın sürdürülmesi, saç ekimi için en kritik dönemin önüne geçilmesine yardımcı olacaktır. Öğün yoğunluğu noktasında parantez açılması gereken bir alan hiç şüphesiz ara öğünlerdir. Önceki paragraflarda yoğun olarak ifade edilen B7, besinlerde, özellikle badem tarzı kuruyemişlerde oldukça yoğundur ve atıştırmalıklarda meyve seçiminin yanı sıra kuruyemiş seçimiyle de desteklenir.

İyileşme Sürecini Aksatacak Besinlerden Kaçınmak

Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde en önemli olumsuz ivmeyi oluşturan besin grupları asitli ve baharatlı yiyeceklerdir. Literatürde doğrudan bir besin maddesi olmasa da alkol ve sigara bu alanda ele alınabilir. Her ne kadar asidik ve baharatlı gıdalar, doğrudan sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkisi ile saç köklerinin sağlığını etkilemese de iyileşme sürecinde dinlenme ortamına zarar verebilir. Alkol ve sigara ameliyat sonrası süreçte en az 15 gün uzak durulması gereken maddelerdir ve tüm saç ekimi süreci sakınılması gerektiği uzmanların ortak görüşü haline gelmiştir.

Saç ekimi sonrası beslenme süreci ile ilgili kritik noktalar temelde üç aşamada gruplandırılsa da ameliyat sonrası dönemde dikkat edilmesi gereken birçok faktör olduğu ve bu faktörlerin her birinin karmaşık bir sistem gibi etkileşim içinde olduğu vurgulanmalıdır. Bu nedenle “Saç ekimi sonrası beslenme nasıl olmalıdır?” sorusuna ek olarak saç ekimi sonrası yıkama, bandaj çıkarma gibi diğer kritik faktörlerle olan etkileşimlerini de göz önünde bulundurmak uygun olacaktır.

Siz de ücretsiz saç analizi için Meditürk’ün yetenekli uzmanlarına hemen ulaşın!

Ayrıca bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç Ekim Sonrası Bakım

İngilizce referans: 1ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021