Saç Ekimi Öncesi Hazırlık

Saç Ekimi Öncesi Hazırlık

Sac-Ekimi-Oncesi-Hazirlik.jpg

Saç ekimi öncesi hazırlık: saç ekimi cerrahisi rehberi

Bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen saç ekimi yaptırmak üzeresiniz veya bunu düşünüyorsunuz. Saç ekiminize hazırlanmak için yapmanız gereken bazı şeylerde size rehberlik ederek kafanızı rahatlatmanıza yardımcı olacağız. Doktorunuz muhtemelen prosedürünüzden önce ne yapmanız gerektiği konusunda size rehberlik edecektir. Ancak bu kontrol listesi, saç ekimi öncesi hazırlık açısından ne yapmanız ve yapmamanız gerektiğini hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Saç Ekimi Öncesi Hazırlık (5)

Saç ekiminizi yaptırmadan önce, yakınlarda yaşamıyorsanız kliniğe yakın bir otel rezervasyonu yapmalısınız. Ayrıca, taksiye binebilmenize rağmen, işleminizden sonra birinin gelip sizi almasını sağlamalısınız. Doktorla konuşmanız gerekebilecek ani semptomlarınız olması durumunda kliniğe yakın kalmak da iyi bir fikirdir. Esnek olmanız gerekse de, naklinizden sonra en az bir gece otelde kalmayı planlanyabilirsiniz.

Ek olarak, saç ekimi için işten biraz zaman ayırdığınızdan emin olmalısınız. Uzun bir tatile çıkmanıza gerek kalmayacak, ancak iyileşmek için birkaç güne ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada saç derinize masaj yapmaya da başlamalısınız. Bunu günde 10 dakika ile 30 dakika arasında yapmalısınız. Veya partnerinizin sizin için yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu, kan akışının yanı sıra cilt tonunu düzeltmeye yardımcı olur. Prosedürü bir kez yaptıktan sonra iyileşmeyi de teşvik edecektir.

Ayrıca, mümkün olan en iyi sağlıkta olduğunuzdan emin olmak için bir kan testi yaptırmanız veya bir EKG yaptırmanız gerekebilir. Anestezi her zaman bir risk taşır ve doktorlar gereksiz yere zorlanmadığınızdan emin olmak isterler. Doktorunuz ayrıca Minoxidil reçete edebilir. Bu, popüler saç büyütme ilaçlarının genel adıdır. Bu, saçsız olduğunuz yere ve kafanızda naklin nerede gerçekleşeceğine bağlı olacaktır.

Bir kliniğe başvurduğunuzdan, size ameliyattan önce uymanız gereken bir dizi talimat verilecektir. Bunlar, örneğin foliküler ünite transplantasyonu (FUT) gibi prosedürün türüne göre değişebilir, ancak ne şekilde olurlarsa olsunlar, bunlara uyulmalıdır. Ameliyattan en az 24 saat önce sigarayı bırakın. Sigara içmek yara iyileşmesini  ve ayrıca iyileşmenizi etkileyebilir. Ameliyattan önceki üç gün içinde alkol almayınız. Son alkollü içkinizi ameliyattan bir hafta önce içmeniz süreci daha az komplike hale getirir.
Ameliyattan önce saçınızı kestirmeyin; bu konuda saç ekimi uzmanının yönlendirmesini bekleyin. Seçilen prosedüre göre nakil için yeterli alan olması için donör alanın büyümesine izin vermek önemlidir. Ayrıca ameliyatınızın ardından dikişleri kapatacaktır.
Ameliyattan yaklaşık bir veya iki hafta önce saç derinize masaj yapın. Bunu günde en az 10 dakika veya mümkünse en fazla 30 dakika yapın. Bu işlem, cildi yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda o bölgedeki kan akışını da sağlayacaktır.

Saç dökülmesinin derecesine bağlı olmakla birlikte bazı ilaçlar almanız gerekecektir. Ameliyat başınızın tepe noktası ile sınırlıysa bu gerekli olmayabilir. Enfeksiyon riskini önlemek için önceden antibiyotik almanız önerilebilir. Bunlar ameliyattan sonra da reçete edilebilir. Belirli bir yaşın üzerindeyseniz, örneğin 45 ve üzerindeyseniz, bazı klinikler önceden EKG gibi testler ve ayrıca kan testi yaptırmanızı isteyebilir.
Ameliyattan iki hafta önce aspirin veya herhangi bir iltihap önleyici ilaç almayı bırakmalısınız. Yine aynı dönemde antidepresanlar, beta blokerler ve kan sulandırıcı ilaçlar almaktan kaçmalsınız. Cerrahınız size önceden alabileceğiniz ve alamayacağınız ilaçların bir listesini verecektir.

Ancak bazı durumlarda doktorunuz ilacı almayı bırakmanızı isteyebilir. Yine, bu, ekiminizin nerede olduğuna ve saç dökülmenizin ciddiyetine bağlı olacaktır.

istanbul saç ekimi (3)

Günler prosedürünüze yaklaşırken, sağlıklı bir iyileşme süreciniz olduğundan emin olmak için yapmaya başlamanız gereken birkaç şey var. Bu süre zarfında, anti-inflamatuar ilaç veya aspirin almayı bırakmalısınız. Bunun nedeni, gereksiz kanamalara neden olabilmesi veya yaralarınızın iyileşmesini zorlaştırabilmesidir.

Ayrıca beta bloker, kan inceltici hap veya antidepresan alıyorsanız doktorunuza bildirmelisiniz. Bunlar iyileşmenizi de etkileyebilir. Bununla birlikte, doktorunuz, hapları bırakmaya gelince, yararın riskten ağır basıp basmadığı konusunda son kararı verebilir.

Ek olarak, bu süre zarfında alkolden kaçınmalısınız. Bunun nedeni, alkolün kan damarlarını genişletmesi ve dolayısıyla kesi bölgesinde şişmeyi artırmasıdır. Bazı doktorlar, içmeyi bırakmak için prosedürünüzden önce üç gün kadar bekleyebileceğinizi söyleyebilir. Alkolü ne kadar erken bırakırsanız vücudunuz için o kadar iyi olur.

İyileşmenizi hızlandırmak için C vitamini tabletleri almaya başlamanız istenebilir.

İşlemden en az iki hafta önce saçınızı kesmeyin. Saç ekimi kesileri saç çizginizde gizlenecektir. Gerekirse, doktorunuz ekimin doğal olarak karışması için saçınızı kesebilir.

İşlemden Bir Hafta Önce

Saç ekimi öncesi hazırlık açısından, bir hafta önce B ve E vitamini tabletlerini almayı bırakmalısınız. Bunlar yara bölgenizdeki kanamayı artırabilir ve iyileşmeyi zorlaştırabilir.

Bu dönemde sigara içiyorsanız sigarayı bırakmalısınız. Doktorunuz merhametli olabilir ve sigarayı bırakmak için işlemden önce 24 saate kadar beklemenize izin verebilir.

Nikotin içeren herhangi bir şey oksijenin kanınızda hareket etmesini zorlaştırabileceğinden, sigara içmek vücudun bir insizyondan sonra iyileşmesini zorlaştırır. Bu aynı zamanda kesi yerinizde iz bırakma şansınızı da artırabilir.

Nikotin ayrıca enfeksiyon riski ile de ilişkilidir.

Vücudunuzdaki her türlü olası enfeksiyonu kontrol altına almanıza yardımcı olması için size antibiyotik de verilebilir. Doktorunuz size ne alacağınız ve nasıl alacağınız konusunda talimat verecektir.

Ameliyat Gününüz

Nakil ameliyatınızdan hemen önce saçınızı normal şekilde şampuan ve saç kremi ile yıkamalısınız. Saçınızı nispeten doğal tutan şampuan ve saç kremi dışında herhangi bir ürün kullanmamalısınız.

Doktorunuz muhtemelen ameliyattan önce son içkinizi veya yemeğinizi ne zaman alabileceğiniz konusunda size talimat verecektir. Anesteziye girerken, doktorlar genellikle bunu aç karnına yapmanızı ister. Doktorlar en sık prosedürünüzden önceki gece gece yarısı yemeyi bırakmanızı isterken, doktorunuz size kendi talimatlarını verecektir.

Bol giysiler giyin. Bu, işlemden sonra değiştirirken kesi noktasına zarar vermemenizi sağlamak içindir.

İşiniz bittiğinde sersemlemeye hazır olun.

Gergin Olmalı mıyım?

Saç ekimi gibi nispeten küçük bir ameliyat bile olsa, herhangi bir ameliyat için gergin olmak doğaldır. Meditürk kliniklerindeki doktorlar size iyi bakacak ve içinizin rahat etmesine yardımcı olacaktır. Unutmayın, hayata yeni bir soluk getirmek için saç ekiminizi yaptırıyorsunuz. Gergin hissediyorsanız, o yöne odaklanın.

Ameliyattan sonra ne olur?

Ameliyat gününüzde takip etmeniz için size bir dizi ameliyat sonrası talimat verilecektir. Bu ameliyatın ardından işten biraz izin almak süreci rahatlatacaktır. Başında kısmi şişlik ve muhtemelen biraz ağrı olacaktır; bu yüzden bundan kurtulmak ve tedavi edilen bölgenin iyileşmesi için zaman tanıyın.

Saç ekimi ameliyatı ile ilgili olarak bu, hangi yöntemin kullanılacağına bağlıdır. Saç ekimi için birden fazla teknik (fue saç ekimi, dhi saç ekimi) vardır ve bunlar saç ekimi cerrahi yöntemleri bölümümüzde tek tek ele alınmaktadır. Her yöntem, prosedürün bir tanımını, yararlarını ve risklerini içerir. Siz de ücretsiz bir saç analizi için hemen fotoğraflarınızı WhatsApp üzerinden iletebilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz!ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021