Saç Ekimi İyileşme Süreci

Sac-Ekimi-Iyilesme-Sureci.webp

Saç ekimi iyileşme süreci, saç ekimi yapılmadan önce en sık sorulan sorulardan biridir; çünkü ameliyat sonrası dönemin ağır ve estetik gibi faktörlerler açısından nasıl olacağı çokça merak edilir. Saç ekimi genelde lokal anestezi ile gerçekleştirilen, hızlı iyileşme ve sosyal ve iş aktivitelerine katılımı çok sekteye uğratmayan, minimal invaziv bir ameliyattır.

DHİ Saç Ekimi Fiyatları 2 Hair Transplant Mediturk Clinic (4)

Saç ekimi iyileşme sürecine ilişkin bu yazımızda ameliyat ve sonrasını detaylı bir şekilde ele alalım…

Saç ekimi ne kadar sürer?

Saç ekimi günümüzde mikrograft tekniği ile yapılmaktadır. Ameliyatın süresi her hastanın saç dökülmesinin derecesine ve yapılan mikrogreft tekniğine (FUT, FUE, DHİ) göre değişse de müdahalenin 1-6 saat arasında sürdüğünü söyleyebiliriz. Bu ameliyat süresi, saç ekim ekibi üyelerinin (1-2 saç cerrahı, 4-5 teknisyen ve 1-2 hemşire) saç ayırma, hazırlama ve ekim işlemlerini doğru bir şekilde yapabilmeleri için gereklidir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatta, müdahale sırasında rahatlama için hastaya sakinleştirici verilebilir.

Saç ekimi iyileşme süreci öncesinde ameliyatta doğru bir saç analizi, ameliyatta güvenliğin optimize edilmesi ve hasta için optimum derecede sedasyonun sağlanması gibi birçok unsur dikkate alınmalıdır.

Saç ekimi iyileşme süreci

Saç ekimi iyileşme süreci, tıbbi iyileşme bakımından genellikle kısadır. Ekimin yapıldığı günün akşamı, genellikle normal analjezik tedaviye iyi yanıt veren donör bölgede ağrı görülebilir. Müdahaleden bir gün sonra, lokal anestezinin saçlı deriden “dökülmesi” nedeniyle yerçekiminin etkisiyle alında ödem oluşması olağandır. Bu frontal ödem tedavi gerektirmez ve 1-2 gün içinde gider. Saç ekimi yan etkileri ile ilgili bir şüphe durumunda ise hemen doktora danışılmalıdır.

Alıcı bölgede mikrogreftler ilk birkaç gün kırmızı bir temel üzerinde “küçük kabuklar” olarak algılanır. Bunlar birkaç gün içinde soyulur. Kozmetik düzeyde, saç ekiminin belirtileri genellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde algılanır. 5. veya 6. günden itibaren hastanın sosyo-mesleki aktivitesine dönebileceğini söyleyebiliriz. Ancak burada kastedilen yoğun spor, terlemenin gerçekleştiği aktiviteler, vb. değildir ve uzmandan yönlendirme muhakkak alınmalıdır.

Saç ekimi iyileşme süreci ve uyarılar

Ameliyat sonrası genel önlemler şunlardan oluşur: 4 gün süreyle antibiyotik ve antienflamatuar almak. Nispeten dinlenmeli geçen 24 saatin ardından 15 gün egzersiz yapmaktan kaçının. Her durumda bireyselleştirilmiş özel bir saç yıkama protokolü uygulayın. 15. günden itibaren hasta her şekilde normal bir yaşam sürdürebilir.

DHİ Saç Ekimi Fiyatları 4 DHİ Saç Ekimi Fiyatları 1

Sonuç ne zaman gözlemlenir?

Saç ekimi iyileşme süreci boyunca yeni saçların çıkması, birkaç ayda gözlemlenebilen yavaş bir süreçtir. Genelde ameliyattan sonraki 6. aya kadar herhangi bir belirgin iyileşme görülmez ve  nakledilen foliküler üniteler, 10-12 ayda maksimum uzmayla ortaya çıkar. Bu adım, çok kademeli bir süreçtir ve bu genellikle saçın bir saç ekiminin sonucu olduğunu hissettiren ani bir gelişme olarak “fark edilmez”.

Bu nedenle saç ekiminin nihai kozmetik sonucunun yapıldıktan bir yıl sonra alındığını ve değişimin bir gecede değil, birkaç ay içinde ilerleyiciğini söyleyebiliriz. Bu da sosyal ve iş ortamımızın birbirine karışmasını engeller. Psikolojik hazırlık hali de zamanla oturur.

Kısacası saç ekimi iyişeşme süreci günümüzde hastanın sosyal ve iş aktivitelerine 1 haftadan kısa sürede hızla dönmesini sağlayan minimal invaziv bir süreçtir. Nakil sonucu ameliyattan sonraki 6. aydan itibaren görülmeye başlar, ameliyattan bir yıl sonra kademeli olarak maksimum etkiye ulaşır.

Siz de en nitelik saç ekim işlemi için hemen Meditürk Klinik’e WhatsApp üzerinden ulaşın!

Referans: www.nhs.ukESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021