Saç Ekim Uzmanı Kimdir?

Sac-Ekim-Uzmani.jpg

Bir saç ekim uzmanı greft analizinden FUE, DHI gibi tekniklerden en sağlıklı olanın paylaşılmasına kadar her aşamada yetki sahibi kişidir.

Saç ekimi cerrahisi uzmanlığı, son 5 yılda derin değişiklikler geçirdi. Sosyal medya üzerinden daha kolay çalışmalar yapılan saç ekim alanında en iyi saç ekim koordinatörü, saç ekim uzmanı ve hekimden oluşan kadroya ulaşmak titiz bir araştırma gerektiriyor. Bu yazımız, bir saç ekimi cerrahında neye bakmanız gerektiğini aktarmayı amaçlamaktadır.

Robotik yardımlı cerrahi, aspirasyon yardımlı foliküler ekstraksiyon ve yarı otomatik greft implantasyonu gibi kayda değer teknolojik gelişmeler olsa da, tanınmış saç ekimi uzmanı açısından bunların cerrahi sonuçların iyileştirilmesinde minimal bir etkiye sahiptir. Ayrıca, tüm cerrahi aletler ilgili uzmanın kullanımına göre fayda sağlarken vasıfsız, yetersiz eğitime sahip kullanıcıların kalıcı şekil bozukluklarına neden olma potansiyeli çok gerçektir. Günümüzün hızla büyüyen, marka odaklı, milyarlarca dolarlık saç ekimi sektöründe hastaların nitelikli bir saç ekim uzmanı seçmek üzere bilinçli kararlar vermek için gereken özeni göstermeleri gerekir.

Son teknoloji saç ekimi ameliyatı yapmak bir ekip çalışması gerektirir. Artık dünya çapındaki tüm saç ekimi ameliyatlarının %30’undan daha azını oluşturan geleneksel foliküler ünite nakli hasat tekniğinde (FUT) saç ekim uzmanı bir neşter, dikişler (veya zımbalar) kullanarak hastanın kafa derisinin arkasından donör dokuyu çıkarır. Daha sonra bu kısım kapatılır ve greft olarak bilinen bireysel foliküler ünitelere ayırmaları için teknisyenlerine verir. Bir cerrah olarak saç ekimi uzmanı yönlendirmesiyle teknisyen ekibi bu greftleri yerleştirir. Bu ekip çalışması, bir günde binlerce greft yerleştirmeyi mümkün kılar.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) tekniği ise 2000’li yılların başında piyasaya sürülmesinden bu yana daha az invaziv özellikler taşığıdı için çoğu hasta ve uygulayıcı tarafından tercih edilen prosedür haline geldi. Bununla birlikte, emek yoğun olduğu için, birçok doktor, kafa derisinden greftlerin kesilmesi ve çıkarılması da dahil olmak üzere ekibe daha fazla cerrahi sorumluluk devreder, böylece potansiyel hastaların sadece bir cerrahı ve ekibini nasıl seçecekleri daha da kritik hale getirir.

FUE tekniğinin tek açık avantajı, donör doku ve saç köklerini toplamak için neşter kullanılmamasıdır. Dikiş gerektirmez ve lineer iz bırakmaz. FUE ayrıca, saç derisinin tedavi edilen donör alanında geçici veya nadir durumlarda kalıcı uyuşma veya hissizlik gibi olası komplikasyonları en aza indirir, çünkü donör kılları küçük çaplı cerrahi zımbalar kullanılarak toplanır, her seferinde bir greft kesilip çıkarılır. Bu, cerrahi kapatma gerektiren tek, uzun bir yaranın aksine, günler içinde kendi kendine iyileşebilen küçük noktalı (yuvarlak) yaralar demektir.

FUE saç ekimi minimal invaziv olduğu için harika olsa da nihai sonuç uygun hasta seçimine, saç çizgisi tasarımına, alıcı bölgenin iyi işaretlenmesine, uygun kullanım ve kişinin cerrahi olarak iyileştirilmesine bağlıdır. Günümüzde saç ekimi cerrahisi alanında yapılan pazarlama faaliyetleri, yalnızca greft çıkarma veya cerrahi cihaza odaklanarak, prosedürün en kritik yönlerini dışarıda bırakabilmektedir. Bu da birçok tüketicinin yanlış yönlendirilmesi anlamına geliyor. Örneğinde izsiz saç ekimi ameliyatı diye bir şey yokken buradaki açıklama “belirli kısa uzunluklarda bile görünmez” yerine, “iz bırakmaz” şeklinde yapılabiliyor…

Burada, International Alliance of Hair Restoration Surgeons (www.iahrs.org) gibi kuruluşların önemini vurgulamak gerekiyor; ancak bu tür yapıların içerikleri maalesef doğrudan Türkçe dilinde bulunmamaktadır. Saç ekimi uzmanı incelemenizde olası cerrahlara ekipleriyle ne kadar süredir çalıştıklarını sorun. Tarihsel olarak, daha büyük klinikler çok daha yüksek personel devir hızına sahiptir, bu nedenle Yeliz Damar koordinasyonu örneğindeki gibi, bireysel bir hekime veya gruba gitmek genellikle en iyisidir.

Saç Ekimi Uzmanı, Cerrahi ve Ekibi Açısından İzlemeniz Gereken Adımlar

 1. Saç ekimi doktorunuza, önceki hastaların aynı açıda, aynı arka planda ve aynı ışıkta çekilmiş, saç çizgisini ve ortasını net bir şekilde gösteren en az 10 set öncesi ve sonrası fotoğrafı isteyin. Bu, bireysel durumlara bakıldığında hiçbir tutarsızlık olmamasını sağlayarak dönüşümleri yeterli ve doğru bir şekilde karşılaştırmanıza olanak tanır. Ayrıca ekim için saç taşıyan doku çıkarıldıktan sonra saç derisinin arkasındaki donör izlerinin (hem FUE hem de FUT) fotoğraflarını isteyin. Ne yazık ki günümüz piyasasında hasta adayı olarak size sunulan görseller veya videolar her zaman danıştığınız hekimin hastalarına ait değildir. Bazen bir ürün üreticisi bunları pazarlama amacıyla tedarik eder.
 2. Deneyimlerini hekim ve personel ile görüşmek için iletişime geçebileceğiniz en az üç hastanın isimlerini ve telefon numaralarını isteyin.
 3. Sizinle benzer saç ve cilt özelliklerine sahip hastalarla tanışın, sonuçları kendiniz görün ve saç ekimi doktorunun size gerçekçi ve faydalı bir sonuç verme yeteneğini değerlendirin.
 4. Düşündüğünüz saç ekimi doktoru veya saç ekim grubu, foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) veya foliküler ünite saç ekimi (FUT) yapmayı veya her ikisini birden yapmayı düşünüyorsa aşağıdaki soruları sorun:

FUT İçin Saç Ekim Uzmanı Kriterleri

 1. Greftler mikroskobik olarak disseke edilmiş mi?
 2. Tüm teknisyenler stereo mikroskop kullanıyor mu?
 3. Teknisyenler foliküler üniteleri incelemek için ne kadar süredir mikroskop kullanıyor?
 4. Bir prosedür sırasında kaç tane stereo mikroskop kullanılır?
 5. Saç ekimi doktorunuz, verici şeridi çıkarmak için tek bıçaklı bir bıçak kullanıyor mu? (Cevap “evet” olmalıdır.)

FUE için İçin Saç Ekim Uzmanı Kriterleri

 1. Doktor kaç FUE işlemi yapmış? FUE saç ekimi fiyatları neye göre belirleniyor?
 2. FUE greftlerinin diseksiyonunu kim yapıyor – cerrah mı, teknisyen mi? Ameliyat teknisyen tarafından yürütülüyorsa, teknisyenlerin niteliklerini ve tam zamanlı çalışan olup olmadıklarını veya günlük olarak çalışıp çalışmadıklarını öğrenin. (Tam zamanlı tercih edilir.)
 3. FUE greftleri implantasyondan önce mikroskop altında incelenip rafine ediliyor mu? Bu, doğal bir sonuç elde etmek için kritik bir adımdır; genellikle daha yeni FUE uygulamaları bunu yapmaz.
 4. Saç ekim doktoruna veya saç ekim grubuna karşı herhangi bir şikayette bulunuldu mu? Yine burada kötü amaçlı forumlarla yetinmeyin; çünkü bazen insanlar karalama yolunu tercih edebilmektedir. Gerçek hasta hikayeleri dinleyin.

Unutulmamalıdır ki saç ekimi ameliyatı gerçek bir ameliyattır. Saç ekimi kliniklerinin büyük çoğunluğu, potansiyel hastaları çekmek için ücretsiz, zorunlu olmayan çevrimiçi veya yüz yüze konsültasyonlar sunarken sonrasındaki planlama daha önemli hale gelmektedir. Rekabetin giderek arttığı saç ekimi alanında ücretsiz saç analizi hizmeti sunduğumuz gibi saçınızın ekim işlemi için uygun olmadığını düşünüyorsak bunu açık bir şekilde belirtiyoruz. İyi bir saç ekim uzmanı ve doğru ekip için Meditürk’e hemen form veya WhatsApp butonu üzerinden ulaşın!



ESTETİK, SAÇ, DİŞ





ESTETİK, SAÇ, DİŞ




0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.




Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021



Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021