Saç Ekim Sonrası Bakım

Saç ekim sonrası bakım, başarılı bir operasyonu tamamlayan elzem faktörlerden biridir ve ciddiye alınması ameliyat sonrası şikayetleri azaltacaktır.

Diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi, saç ekimi ameliyatından sonra da gerekli tüm önlemleri almanın yanı sıra uygun bakımı sürdürmek önemlidir. Saç ekiminden sonra, birkaç gün boyunca kafa derisinde bir miktar hassasiyet olması muhtemeldir. Doktor tipik olarak antibiyotik ilaçlar ve anti-inflamatuar haplara ek olarak ağrı kesici ilaçlar yazacaktır. Saç ekimi için uygun saç ekimi bakımı için alıcı bölgeyi karıştırmamak ve ilaçları almak da önemlidir.

Temiz bir kesi hattını ve cerrahi alanı korumak için hastanın işlemden sonra en az bir gün bandaj giymesi ve gece boyunca kalması gerekecektir. Nakilden sonraki gün, şişmeyi önlemek için bandajı alın veya makasla sarın.

İşlemden iki gün sonra saç ekimi sonrası bakım banyo ve donör bölgenin temizliğini içerir. Bu gün hasta, temizlemek için alıcının yanı sıra donör alanın üzerine birkaç kez su dökmelidir. Bununla birlikte, saçları kurutmak için havlu kullanmaktan kaçınmak önemlidir.

İkinci günden sonra hasta, hafif, antimikrobiyal bir şampuan ve saç kremi kullanarak alıcı bölgesini günde iki kez yıkamalıdır. Bu, saç ekim sonrası bakım açısından önemli bir adımdır ve kafa derisi pullarının ve kabuğunun çıkarılmasını ve herhangi bir enfeksiyona neden olmamasını sağlayacaktır.

Saç Ekimi Sonuçları Saç Ekimi Öncesi SonrasıSaç Ekimi Öncesi ve Sonrası 3

Şiddetli saç dökülmenizin şanssız genler, ilaçlar, yaş, stres veya diğer faktörlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı önemli değildir. Saç ekimi kendinize olan güveninizi, mutluluğunuzu ve özgüveninizi artırabilir. Ancak iyileşmenizin hızlı ve rahat olmasını ve tedavinizin sonuçlarının başarılı ve tatmin edici olmasını sağlamaktan kaçınmanız gereken bazı şeyler vardır. Bir saç ekimi prosedüründen sonra nelerden kaçınmanız gerektiği , saç ekiminin maliyeti ve ne yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, ilk görüşmenizi planlamak üzere bugün bizimle iletişime geçin!

Saç Ekimi Sonrası Bakım ve Beslenme

Saç ekim sonrası süreç boyunca iyileşmenin normal seyrinde ilerlemesi için ekimi yapılan saç köklerinin yeterli düzeyde beslenmesi gerekir. Saç köklerinin beslenmesi için ise bu kökleri besleyen kılcal damarların taşıdığı kan içeriğinin vitamin bakımından zengin olması gerekir. Operasyon sonrasında hastanın düzenli ve yeterli beslenmesi ekilen saç köklerinin tutunması ve hızla iyileşmesi için çok önemlidir. Saç ekimi sonrasında doğru beslenmenin diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Saç ekimi sonrasında çıkan köklerin miktarında yaşanan kaybın en aza indirilmesini sağlar.
  • Saç ekim sonrası süreçte yaşanan şok dökülmenin etkilerinin azaltılmasına ve sürecin kısalmasına destek olur.
  • Devam eden dökülme görülüyorsa durdurmaya yardımcı olur.
  • Kandaki vitaminler yardımıyla saçların güçlenmesi ve sıklaşmasını sağlar.
  • Saç sağlığını ve saçların uzama hızını olumlu yönde etkiler.
  • Hücre yenileme hızını önemli oranda arttırarak saç ekimi sonrasında oluşan yaraların iyileşme sürecini kısaltmaya yardımcı olur.

Saç Ekimi Sonrası Nasıl Beslenmek Gerekir?

Saç ekimi sonrası beslenme, kavram olarak oldukça değerli olmasına karşın; bu beslenmenin içeriğinin ne olduğu çok daha önemlidir. Saç ekimi sonrasındaki süreçte saç köklerinin yeterli şekilde beslenmesini sağlamak için belirli beslenme kurallarına uyulması gereklidir.

Saç ekimi sonrasındaki istirahat sürecini daha rahat geçirmek için hafif gıdaları tercih etmeli, yağlı ve kızartma türü yemeklerde uzak durmalısınız. Bu sayede vücudunuz sindirim için ayırması gereken enerjinin önemli bir kısmını, saç derinizdeki yaraları iyileştirmek için harcayacak ve iyileşme süreciniz hızlanacaktır. Diğer yandan saç ekimi sonrası aşırı yağlı beslenme, ekim bölgesinde sivilcelenme oluşumunu tetikleyen faktörler arasındadır.

Aç kalmamalı yoğun diyetler tercih etmemelisiniz.

Saç ekimi, kişinin estetik görünüm kaygısıyla yaptırdığı bir operasyon olduğundan; kimi hastalar bu süreci fiziksel görünümlerindeki yenilenme için de bir fırsat olarak görür. Saç ekimi sonrası hızlı zayıflama amacıyla yapılan diyetler, çoğu zaman hastanın yetersiz beslenmesine ve saç köklerinin gerekli vitamin ihtiyacını karşılayamamasına neden olur. Bu nedenle iyileşme süreci daha uzayabilmektedir. Saç ekimi sonrası diyet yapmak isteyen hastaların mutlaka uzman bir diyetisyene danışmaları önerilir.

Düzenli bir beslenme programı uygulamalısınız.

Düzenli bir beslenme programına sahip olmak yalnızca saç ekim sonrası bakım açısından değil genel sağlığınız için de gereklidir. Protein, vitamin ve mineraller bakımından yeterli, dengeli ve düzenli beslenmek yeni ekilen saç köklerinizin hızla güçlenmesine, operasyon bölgesinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Zararlı gıdalardan uzak durmalısınız.

Saç köklerinizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamak için, sağlıklı gıdalarla beslenmeniz şarttır. Asitli içecekler, bol şekerli gıdalar ve cips türevi atıştırmalıklar hem genel sağlığınız için hem de saç ekimi sonrası iyileşme süreci için olumsuz etkilere sahiptir. Bu dönemde bu tarz besinlerden uzak durmalı, sağlıklı besinler ile sebze-meyve tüketimine ağırlık vermelisiniz.

Ara öğünlerde kuruyemiş tüketmelisiniz.

Ceviz, badem, fındık ve fıstık gibi kuruyemişler genel olarak saç sağlığı için faydalarıyla bilindiğinden; saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde de düzenli olarak tüketilmeleri önerilmektedir. Ceviz, badem ve fındık; çinko, omega ve selenyum yönünden zenginken fıstık da biotin yönünden zengin bir kuruyemiş olarak öne çıkar.

Sigara kullanımına uzun süre ara vermelisiniz.

Sigaranın genel sağlığımıza etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Saç ekimi operasyonuna karar verildiği andan itibaren, operasyonun başarıyla sonuçlanabilmesi için sigaradan uzak durmakta fayda vardır. Sigara, kandaki oksijeni tüketen ve kan akışını yavaşlatan etkileriyle saç köklerini olumsuz yönde etkilemektedir. Normal koşullarda kılcal damarlar yardımıyla saç köklerine taşınan zengin oksijen ve vitamin içerikli kan, sigaranın etkisiyle hem yavaşlar hem de kalite kaybı yaşar. Yeni ekildiği için hassas yapıda olan ve operasyon sonrası yeterli düzeyde beslenemeyen saç kökleri ise kısa sürede güçsüzleşip dökülebilmektedir. Bu nedenle gerek operasyon öncesi gerek operasyon sonrası süreçte sigara kullanımından uzak durulmalıdır.

Alkol tüketiminden uzak durmalısınız.

Vücudun genel sağlığına olumsuz etki eden bir diğer madde alkoldür. İç organlarımızın gereksiz yere aşırı yorulmasına ve zarar görmesine neden olabilen alkol kullanımı, saç ekimi sonrasındaki süreçte de beslenmenin kırmızı çizgileri arasındadır. Bunun yanı sıra kişinin alkol etkisinde vücut koordinasyonunu normal şekilde sağlayamaması ve buna bağlı denge kaybı neticesinde, ekim bölgesinin darbe alma riski bulunmaktadır. Bu gibi durumlara sebebiyet vermemek için saç ekimi operasyonu öncesi ve sonrasında alkol tüketiminden uzak durulmalıdır.

Saç Ekim Sonrası Bakım Açısından Yıkama

Saç ekim operasyonundan sonraki en önemli süreçlerden biri saçın yıkanmasıdır.  Öncelikle saç köklerinde kabuklanmalar olacağından kabukların losyon ve yumuşatılması çok önemlidir.  Asla tırnakla sert dokunuşlar yapılmamalıdır.  Saç ekiminden önce kullanılan losyon yıkamadan bir süre önce de sürülerek saçta oluşan kabukların yumuşaması sağlanır.  Çok sıcak olmayan ılık su ile saçlar yıkanır.  Kesinlikle tazyikli su kullanılmamalıdır.  Tazyikli su saç diplerine ve köklere zarar verir.  Bu nedenle sıcak ve soğuk olmamak koşuluyla ılık su tercih edilmelidir.  Saç yıkama konusunda mutlaka doktor size önerilerde bulunur. Bu önerileri dikkate almak gerekir.  Saç yıkama sırasında tek değil yanınızda mutlaka birinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Havlu ile kurulamadan saçın kendi doğal kuruması sağlanmalıdır.

Özetle Saç Ekim Sonrası Bakım Adımları

  • Alkol, sigara ve ağrı kesici ilaçların tüketiminden kaçının.
  • İşlemden sonra en az birkaç hafta egzersiz yapmayın veya yorucu faaliyetlerde bulunmayın.
  • Reçete edilen oral ilaçları zamanında uygulayın.
  • Saç ekimi sonrası uyku konusunda da önlem almalısınız. Nakli sağlam ve güvenli tutmak için, uyurken başın yüksek bir konumda tutulması tavsiye edilir. Bunun için hasta başının altına birkaç yastık veya havlu koyabilir. Ayrıca ekimden sonra en az iki hafta sadece doktorun önerdiği şampuan, saç kremi ve losyon kullanılmalıdır. Ayrıca işlemden sonra üç hafta boyunca sıcağa ve güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Bu dönemde yüzmeye dalmak da güvenli sayılmaz.


ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021