Sedasyonlu Saç Ekimi


Saç ekimi, saç köklerini vücudun bir bölümünden kel veya saçsız bölgeye aktarmaya yarayan cerrahi tekniğe verilen addır. Saç ekimi, saçında dökülme problemi olan bireylerde seyrelen alanlara veya halk arasında kellik olarak tabir edilen duruma natürel ve kökünden bir çözüm üretmemizi sağlar.

istanbulun en iyi saç ekim merkezi (4)

Saç ekimi tekniği, öncelikle erkeklerde görülen kelliği tedavi etmek için kullanılır. Minimal invaziv prosedürde, genetik olarak kelliğe dirençli (başın arkası gibi) saç köklerinin bulunduğu greftler, saçların döküldüğü deriye ekilir. Saç ekimi kirpik, kaş, sakal kılı, göğüs kıllarının yeniden oluşmasını sağlamak veya önceki kazaların/ameliyatların neden olduğu izleri kapatmak için de kullanılabilir. Saç ekimindeki greftler, deri dokusu naklinden farklıdır. Bu greftlerde saç folikülünü çevreleyen epidermis ve dermisin neredeyse tamamı bulunur. Saç ekimi işlemi sırasında da tek bir şeritten ziyade, birçok küçük greft ekilir.

İnsan saçı doğal olarak 1 ila 4 kıldan oluşan gruplar halinde geliştiği için saç ekim teknikleriyle “foliküler birimler” alınıp aktarılır. Foliküler birimler yağ bezleri, sinirler, küçük kaslar gibi unsurlar içerir.  İşte tüm bu işlem sonunda saçın gelişim ve uzama istikameti tekrarlanır ve doğal bir görünüm oluşur. İşte bu saç ekimi işlemine kısaca foliküler ünite nakli (FUT) adı verilir. Burada saçlar iki farklı şekilde elde edilebilir: saç şeridi çıkarma ve foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE).

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Saç ekimi genellikle erkeklerde görülen saç dökülmesi için uygulanabilir. Genetik olarak saç dökülmesine yatkın kişilerde testosteronun etkisiyle erkek tipi saç dökülmesi gelişir. Saç köklerinin çevresinde saç üreten hücreler, bu hormonun etkisiyle zamanla cansız hale gelir. Saç ekimi yapılabilmesi için iki şeye ihtiyacınız var: Saç derinize saç ihtiyacı olan bölgeye nakledilebilecek kadar sağlıklı saç ve saç derinizin incelen bölgede yeniden saç oluşturabilme yeteneği. Diffüz saç dökülmesi saç ekimine engel bir durum teşkil edebilir. Yine örneğin alopesi areata‘lı bir kişiye saç ekimi yapılmamalıdır.

Yeliz Damar’ın katılım gösterdiği TV8 yayını

Saç Ekimi Prosedürü Nasıl Uygulanır?

Ameliyat öncesi değerlendirme ve planlama önemlidir.

Saç ekimi ile ilgili ilk konsültasyonda cerrah hastanın kafa derisini analiz eder, tercihlerini ve beklentilerini dinler ve en iyi yaklaşım (örn. tek veya çoklu seans) ve makul olarak hangi sonuçların beklenebileceği konusunda tavsiyelerde bulunur. Ameliyat öncesi folliskopi yapılması mevcut saç yoğunluğunu gösterecek; bu da yeni ekilen saç greftlerinin ameliyat sonrası sonuçlarının doğru bir şekilde değerlendirilebilmesini sağlayacaktır. Bazı hastalar ameliyat öncesi topikal minoksidil uygulaması ve vitaminlerden fayda görebilir.

Ameliyattan birkaç gün önce hasta, intraoperatif kanamaya ve sonuçta yetersiz aşılama ile sonuçlanabilecek herhangi bir ilacı kullanmaktan kaçınır. Alkol ve sigara, greftin zayıf hayatta kalmasına katkıda bulunabilir. Ameliyat sonrası antibiyotikler genellikle yara veya greft enfeksiyonlarını önlemek için reçete edilir.ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021