Saç Ekimi


Saç ekimi için ücretsiz saç analizi gibi uygulamalarla öne çıkan Meditürk Klinik, maddi kazançtan ziyade doğru yönlendirmeyi amaçlıyor. Saç ekiminde %90 ve üzeri garanti sunabilen yöntemlerle çalışıyoruz. Saç ekimi hizmetimizi genel olarak anlattığımız bu sayfamıza ek olarak FUE saç ekimi ve DHİ saç ekimi gibi hizmetlerimizi mutlaka inceleyin!

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç köklerini vücudun bir bölümünden kel veya saçsız bölgeye aktarmaya yarayan cerrahi tekniğe verilen addır. Saç ekimi dirençli veya donör baskın saç köklerinin ihtiyaç duyulan bölgeye taşınması olarak tanımlanabilir. Bu tıbbi prosedür, hem erkeklerde hem de kadınlarda çeşitli derecelerde ve formlarda kalıcı alopesi tedavisi için kullanılmaktadır. Saç ekimi, saçında dökülme problemi olan bireylerde seyrelen alanlara veya halk arasında kellik olarak tabir edilen duruma doğal ve kökünden bir çözüm sunmamızı sağlar.

Saç ekimi öncelikle erkeklerde görülen kelliği tedavi etmek için kullanılır. Minimal invaziv prosedürde, başın arkası gibi bölgelerde bulunan genetik olarak kelliğe dirençli saç kökleri ve greftler, dökülmenin olduğu bölüme ekilir. Saç ekimi tekniği kirpik, kaş, sakal kılı, göğüs kıllarının yeniden oluşmasını sağlamak veya önceki kazaların/ameliyatların neden olduğu izleri kapatmak için de kullanılabilir. Ekimde kullanılan greftler, deri dokusu naklinden farklıdır. Bu greftlerde saç folikülünü çevreleyen epidermis ve dermisin neredeyse tamamı bulunur. Saç ekimi işlemi sırasında da tek bir şeritten ziyade, birçok küçük greft ekilir.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası 1Meditürk Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası fotoları

Kuşkusuz, kellik görünüşünüzü büyük ölçüde etkilerken kişisel ve profesyonel yaşamınızı bazen özgüven kaybı gibi durumlara yol açabilir. Meditürk’ü seçerek estetik ve diş hizmetleriyle tamamladığımız saç ekimi hizmeti sayesinde daha genç ve çekici hissedebilirsiniz. Saç ekimi saçın gür olmasının yanı sıra kişinin genel yaşam kalitesinin artmasını kendini kabul düzeyinde önemli bir artışı beraberinde getirir.

Saç ekimi, saç dökülmesine uzun vadeli bir çözüm sağlamada diğer saç dökülmesi tedavilerine göre çok daha etkilidir. Saç seyrelmesi, saç dökülmesi ve kellik gibi saç sorunları yaşayan kişiler için en uzun vadeli çözüm planı saç ekimi olarak görülmektedir. Çünkü saç dökülmesinin sebebi ne olursa olsun, bu işlem saç deri ve saç tipinizin analizi sonucunda kalıcı ve güvenilir sonuçlara ulaşmanıza olanak tanımaktadır.

İnsan saçı doğal olarak 1 ila 4 kıldan oluşan gruplar halinde geliştiği için saç ekim teknikleriyle “foliküler birimler” alınıp aktarılır. Foliküler birimler yağ bezleri, sinirler, küçük kaslar gibi unsurlardan oluşur. İşte tüm bu işlem sonunda saçın gelişim ve uzama istikameti tekrarlanır ve doğal bir görünüm oluşur. En başta foliküler ünite nakli (FUT) şeklinde başlayan saç ekim işlemi zamanla daha doğal sonuçlar sağlayan FUE saç ekimi ile daha sağlıklı hale gelmiştir.

Farklı Saç Ekimi İşlemleri

FUT saç ekimi: Bu saç ekimi yönteminde, cerrah tipik olarak, saçın kelleşmeye daha az eğilimli olduğu ve doğal olarak daha dolgun olduğu bölgelerden saç kökleri olan bir deri şeridi alır ve bunu alıcı bölgeye uygular.

FUE saç ekimi: Bu işlem sırasında foliküler üniteler hastanın donör alanından tek tek alınır. FUT gibi, FUE işlemi de saç köklerinin donör bölgeden alınmasını ve alıcı bölgeye doğal görünümlü, daha dolgun bir saç çizgisi oluşturmak için taşınmasını sağlar. Ancak FUE işleminde, FUT işlemindeki gibi başın arkasından bir doku şeridi alınmaz. Bunun yerine saç kökleri kafa derisinden tek tek toplanır ve alıcı bölgede yapılan küçük kesiler yoluyla yerleştirilir. Son yıllarda daha FUT’un yerine geçmiş durumdadır.

DHI saç ekimi: DHI (Direct Hair Implantation) tekniği, FUE’nin biraz daha geliştirilmiş hali gibi düşünülebilir. Klasik FUE’de olduğu gibi saç kökleri mikromotorlar yardımıyla saç dökülmesi olan bölgelere transfer edilir. DHI saç ekimi tekniğinin diğer tekniklerden farkı bu noktada başlamaktadır. DHI’de kullanılan özel teknikle, cerrahların bu kesileri yapmasına ve aynı zamanda saç ekmesine olanak tanır.

Tüm bu teknikler kendi başlarına etkili ve benzersizdir ve farklı durumlarda farklı sonuçlar elde edebilirler.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Saç ekimi genellikle erkeklerde görülen saç dökülmesi için uygulanabilir. Genetik olarak saç dökülmesine yatkın kişilerde testosteronun etkisiyle erkek tipi saç dökülmesi gelişir. Saç köklerinin çevresinde saç üreten hücreler, bu hormonun etkisiyle zamanla cansız hale gelir. Burada iki şeye ihtiyacınız var: Saç derinize saç ihtiyacı olan bölgeye nakledilebilecek kadar sağlıklı saç ve saç derinizin incelen bölgede yeniden saç oluşturabilme yeteneği. Diffüz saç dökülmesi ekim işlemine engel bir durum teşkil edebilir. Yine örneğin alopesi areata‘lı bir kişiye ekim işlemi yapılmamalıdır.

Prosedür Nedir?

Saç ekimi ile ilgili ilk konsültasyonda cerrah hastanın kafa derisini analiz eder, tercihlerini ve beklentilerini dinler ve en iyi yaklaşım (örn. tek veya çoklu seans) ve makul olarak hangi sonuçların beklenebileceği konusunda tavsiyelerde bulunur. Ameliyat öncesi folliskopi yapılması mevcut saç yoğunluğunu gösterecek; bu da yeni ekilen saç greftlerinin ameliyat sonrası sonuçlarının doğru bir şekilde değerlendirilebilmesini sağlayacaktır. Bazı hastalar ameliyat öncesi topikal minoksidil uygulaması ve vitaminlerden fayda görebilir.

Ameliyattan birkaç gün önce hasta, intraoperatif kanamaya ve sonuçta yetersiz aşılama ile sonuçlanabilecek herhangi bir ilacı kullanmaktan kaçınır. Alkol ve sigara, greftin zayıf hayatta kalmasına katkıda bulunabilir. Ameliyat sonrası antibiyotikler genellikle yara veya greft enfeksiyonlarını önlemek için reçete edilir.

Saç Ekim Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

 • Saç çizginizin ve saçınızın doğal bir görünümünü sağlar.
 • Geçici saç dökülmesi çözümlerinden üstündür.
 • Basit ayakta tedavi prosedürüne sahiptir.
 • Diğer saç dökülmesi tedavilerine göre bakım süresi daha azdır.
 • İzsiz (FUE tekniğinde)

Saç Ekimi Ameliyatından Sonra Neler Beklenir?

Ekilen saçların hastanın eski saçlarına kıyasla aynı doğallık, uzunluk ve yoğunlukta olması beklenir. Hasta işlem sonrası günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Bu işlemi tercih eden kişilerin, uzmanımızın işlem sonrası talimatlarını eksiksiz olarak takip etmeleri önemlidir. Uzmanımız, hastaya birkaç hafta boyunca yorucu egzersiz ve aktiviteden kaçınmasını tavsiye edebilir. Ayrıca saçlarını yıkamadan önce birkaç gün beklemeyi önerebilir. Bu basit ve takip etmesi kolay talimatlara bağlı kalarak, hasta başarılı bir saç ekimi şansını önemli ölçüde artırabilir.

Saç Ekimi Sonrası

 • Ameliyatın başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından hastaya, dikişler alınana kadar önümüzdeki hafta ile 10 gün arasında takip etmesi için cerrah tarafından kapsamlı bir önlem ve bakım sonrası ipuçları listesi verilir.
 • Doktorun daha hızlı iyileşmeyi desteklemek için bir anti-inflamatuar, analjezik ve antibiyotik listesi yazacağı kafa derisinde muhtemelen ağrı ve ağrı yaşayacaksınız.
 • Hastaların bir kısmı ameliyattan 4-5 gün sonra işine dönebilir, ancak en az 1-2 ay yoğun fiziksel çalışma veya yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • İşlemden 2-3 hafta sonra ekilen saçlarınızın dökülmesi yaşayabilirsiniz ve bu tamamen normaldir.
 • İyileşme döneminde bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ederseniz cerrahınıza danışın

Kimler Saç Ekimi İçin İyi Bir Aday Değildir?

Saç ekimi için doğru aday olmanıza engel teşkil etmek zorunda değilse de aşağıdaki durumlarda saç ekimi başarısızlıkla sonuçlanabilir:

 • Frontal fibrozan alopesi gibi skarlı saç dökülmesi durumu
 • İmmünsüpresyon gibi iyileşmeyi etkileyebilecek bazı temel tıbbi durumlar
 • Saç ekiminde potansiyel başarıya ilişkin gerçekçi olmayan beklentiler

Bu noktada saç ekimi uzmanının doğru bilgilendirme yapması çok elzemdir.

Saç Ekiminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Nadir durumlarda, ekim işlemi kendi kendine geçen hafif yan etkilere neden olabilir. Bu sivilce, hassasiyet ve geçici kaşıntı içerebilir. Herhangi bir yan etki yaşamanız durumunda hemen uzmanımızla iletişime geçmelisiniz. Meditürk çeşitli yağlar ve bakımlara gerek kalmadan etkili, güvenilir ve kaliteli hizmet sunarak doğal görünen ve gür saçlar taahhüt ediyor!

Diğer saç ekim hizmetlerimizin yanı sıra sakal ekimi ve kaş ekimini de inceleyin ve doğru konsültasyon için bize WA düğmesinden hemen ulaşın!

Kampanyalı indirimler, ücretsiz saç analizi ve kampanyalarımız için bize WhatsApp butonu üzerinden hemen ulaşın.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası 3
Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası 2


ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021