FUE Saç Ekimi


FUE Saç Ekimi: Doğal, Güvenilir ve Kalıcı Bir Yöntem

Ücretsiz saç analizi sonrası en doğal FUE operasyonunu ünlülerin Saç Ekim Uzmanı’ndan almak için Meditürk’e ulaşın!

İstanbul saç ekim merkezleri arasında müstesna bir yere sahip Meditürk’ten FUE saç ekimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bugün iletişime geçin. Bireysel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize göre uyarlanmış uzman, tarafsız tavsiyeler sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Kliniğimizde en çok talep edilen yöntem olan FUE saç ekimi veya foliküler ünite ekstraksiyonu, tamamen doğal ve başarılı sonuçlar ortaya koyan bir saç ekimi yöntemidir. Fue saç ekimi hem erkeklerde, hem de kadınlarda kellik ve alopesi tedavisi için en gelişmiş saç ekimidir.Donör deriden tek tek saç köklerinin çıkarılması ve ardından saçsız noktalara veya saç seyrelmesi olan bölgelere ekilmesiyle yapılır. FUT saç ekiminden bu yönüyle ayrışır. Meditürk Klinik olarak doğal, güvenilir  ve kalıcı bir yöntem olan FUE saç ekimi yöntemini sizlere sunuyoruz. Peki, FUE saç ekimi yöntemi kullanılarak saç ekimi yaptırmak isteyen hasta adaylarını neler bekliyor?

En İyi Saç Ekim Merkezleri 2022 Öncesi Sonrası 2

FUE saç ekimi prosedürü nedir?

FUE saç ekimi oldukça zaman alan ve aşırı hassasiyet gerektiren bir işlemdir. İşleme başlamadan önce cerrah ekim için saç köklerinin alındığı donör bölgenin kalitesini değerlendirir.

Saç ekimi ilk günlerinden bu yana çok uzun bir yol kat etti, ancak 1990’ların ortalarına kadar saç ekimi bugün dünya çapında uygulanan tekniklerle şekillenmeye başlamadı. Doksanlı yıllarda FUT prosedürü ile yönlendirilen saç ekimleri, 2000’li yılların ortalarında oluşturulan ve 2005 yılında sunulan FUE yöntemi ile değiştirildi. Yöntemin bazı iyileştirmelerle durmadan ilerlemesine rağmen, temel standartlar saç ekiminin temel standartları. FUE eskisi gibi devam ediyor. Bugün, prosedür, tıbbi bir prosedür olan saçın en yüksek kalite seviyesi olarak görülmeye devam ediyor.

 1. Ön Değerlendirmeler:
  Verici skar, pozisyonu ve hareketliliği, saç köklerinin kalınlığı, saç köklerinin miktar ve kalitesi için değerlendirme yapılır. Ayrıca cerrah, donör alanda retrograd alopesi olup olmadığını da kontrol eder. Bu, cerrahın nakil için mevcut olan donör greft sayısını bulmasına yardımcı olur.
 2. Hazırlıklar:
  Donör bölge değerlendirildikten sonra hasta ameliyata hazırlanır. Alıcı ve donör alanlarda lokal anestezi yapılır. Her iki alan da kolay çıkarma ve implantasyon için traş edilir.
 3. Saç köklerinin alınması:
  Bunu takiben cerrah donör bölgede mikro kesi yapar. Bu kesi tipik olarak 1 mm’den daha küçüktür. Bir foliküler ünite etrafında bir kesi oluşturduktan sonra, cerrah daha sonra bir grefti izole eder. Daha sonra donör bölgeden foliküler ünite alınır. Diğer tüm foliküler üniteler için aynı prosedür izlenir. Ekstraksiyondan sonra, tüm üniteler kuru veya nakil için kullanılamaz hale gelmemeleri için bir bekletme solüsyonuna konur.
 4. Saç köklerinin implantasyonu:
  Daha sonra cerrah, alıcı bölgede küçük kesiler yapar ve çıkarılan kökleri kesilere sokar.
 5. Bakım Sonrası:
  Daha sonra alıcı ve verici alanlar temizlenir ve iyileşme için bandajlanır.

FUE saç ekimi için hedef bölge ne?

FUE saç ekimi en çok kafa derisine yapılır. Bununla birlikte, kişinin saç dökülmesi veya saç seyrelmesi yaşadığı vücudun diğer bölgelerinde de yapılabilir. Buna kaşlar, kirpikler, sakal ve bıyık dahildir. Şu kişiler için en uygunudur:

 • Androjenik alopesi veya erkek tipi kellikten muzdarip kişiler
 • Kadın tipi kellikten muzdarip kişiler
 • Saç çizgisi, kirpik, kaş, bıyık, sakal rekonstrüksiyonu isteyen kişiler
 • Skar alopesi yamaları muzdarip kişiler
 • FUT skar rekonstrüksiyonu isteyen kişiler

FUE saç ekimi güvenli mi?

FUE saç ekimi oldukça güvenli bir işlemdir. Ameliyat sonrası çok az ağrı ve yan etkileri olan sofistike bir cerrahi işlemdir. Ancak diğer ameliyatlar gibi bazı riskler ve yan etkiler içerebilir. FUE saç ekiminin yaygın yan etkilerinden bazıları, kafa derisinin şişmesi, kanaması ve uyuşmasıdır. Ancak bunlar çoğunlukla geçicidir ve bir veya iki hafta içinde azalma eğilimindedir.

Ek olarak, bir FUE saç ekiminin aşağıdakileri içeren başka yan etkileri de vardır:

 • Enfeksiyonlar
 • Ameliyat bölgesi çevresinde ağrı
 • Foliküllerin şişmesi
 • Ameliyat bölgesinden kanama

FUE işlemine nasıl hazırlanırım?

FUE saç ekimi yaptırmadan önce aşağıdaki hususlara tam olarak hazır olmanız gerekir:

 • Nakilden önce en az bir veya iki gün sigara içmeyin.
 • Nakilden en az üç ila dört gün önce alkol tüketmeyin.
 • Nakilden yaklaşık iki hafta önce herhangi bir kan sulandırıcı veya aspirin tüketiminden kaçının.
 • Herhangi bir bitkisel ilaç, B ve E Vitamini veya herhangi bir ağrı kesici tüketmekten kaçının.
 • Ameliyattan önce saçınızı kestirmeyin
 • Herhangi bir ısıyla şekillendirici veya saç şekillendirici jel veya ürün kullanmayın.
 • Uzmanımız tarafından reçete edilen ilaçları zamanında alın.
 • Nakilden önce bir EKG (elektrokardiyogram) ve kan testleri yaptırın.
 • Diyabet, Tiroid veya Hipertansiyon gibi otoimmün hastalıklarınız varsa, ilaçlara devam etmeden önce uzmanımızı bu konuda bilgilendirin.

Kısacası, saç dökülmesini çok geç olmadan önlemek için, saç tedavisi veya saç ekimi operasyonları seçeneklerinizi keşfetmek için bir uzman tavsiyesi almak en iyisidir.

Saç Dökülmesi, Covid-19 Döneminde Arttı Mı?

FUE işleminden sonraki süreç nasıl?

FUE saç ekiminden yaklaşık üç ila dört ay sonra ekilen saçlar yeniden çıkmaya başlar. FUE saç ekiminden hemen sonra saç derinizde bir miktar hassasiyet yaşayabilirsiniz. Uzmanımız ayrıca önümüzdeki birkaç gün için bazı ağrı kesici ilaçlar da reçete edebilir. Bunlara anti-inflamatuar ilaçlar veya antibiyotikler dahildir. Ek olarak, ilk iki ila üç gün boyunca kafa derinize bir bandaj takmanız gerekebilir. Bununla birlikte, bir FUE saç ekiminden iyileşme süresi nispeten hızlıdır. Bu nedenle bir hafta sonra işinize dönebilirsiniz.

FUE hastalarının izlemesi gereken saç ekimi sonrası bakımlardan bazıları şunlardır:

 • FUE saç ekiminden sonra en az üç gün saçınızı yıkamayın.
 • Ekimden sonra saçınızı yıkamaya başladığınızda, nazik, kokusuz bir şampuan kullanın.
 • Yeni saçınızı, uzamaya başladıktan sonraki birkaç hafta boyunca taramayın veya fırçalamayın.
 • En az bir hafta boyunca herhangi bir fiziksel aktivite yapmayın.
 • FUE saç ekiminden sonra birkaç ay saçınızda herhangi bir saç boyası, kimyasal veya renklendirici madde kullanmaktan kaçının.
 • Nakilden sonra birkaç hafta boyunca doğrudan güneş ışığından kaçının

Yöntem doğal, güvenilir ve kalıcı sonuçlar sağlar. Donör bölgeden ekilen saç kökleri büyümeye başlayacak ve böylece yeni saç büyümesini teşvik edecektir. Ayrıca, iyileşme sürecinde yeni saçlarınızın bir kısmı dökülebilir. Ama bu normal. Transplantın gerçek sonuçlarını ancak üç ila dört ay sonra görebilirsiniz.

Fue Saç Ekimi (1) Fue Saç Ekimi (2)

FUE saç ekimi iz bırakır mı?

Saç ekimi prosedürü aslında tam anlamıyla cerrahi bir işlemdir; yani eski saçlarınızı geri kazandırmak için gerekli folikülleri hasat etmek basit bir fikir gibi görünse de bunun yüzlerce kez tekrarlanması hassas bir sürece işaret eder. Bu saçların cerrahi olarak alınması gerektiği için, cildinizde küçük “kesiler” oluşturulur. Bu konuya International Society of Hair Restoration Surgery de kapsamlı bir yanıt vermiş.

FUT, diğer adıyla “şerit” saç uygulamasına dayalı saç ekimi ve FUE veya “foliküler ünite eksizyonu” akla ilk gelen saç ekim yöntemleridir. Her ikisi de doğru aday için olağanüstü bir gelişme sağlayabilen son teknoloji cerrahi prosedürlerdir. FUT, iki prosedürden daha eski olanıdır ve FUE belirli bir nedenden dolayı daha popüler hale gelmiş durumdadır.

FUT saç ekimi sırasında gerekli saç köklerine erişmek için saçın bulunduğu kafa derisi dokusundan bir “şerit” cerrahi olarak çıkarılır. Donör bölgede çok kısa saç kesimlerinde görülebilen uzun ince bir iz oluşur. Düzgün uygulanırsa, birçok hasta kısa saç modellerini görünür bir çizgi izi fark edilmeden kullanabilir. Hasta, iyileşme aşamasında hareketi bir süre sınırlandıran ameliyat sonrası talimatları izlemelidir.

FUE’de ise bir şerit çıkarma işlemi söz konusu değildir; her bir folikül küçük bir yuvarlak cerrahi punch ile çıkarılır. Bu, lineer bir yara izi olmadığından ve toplam foliküler üniteler sınırlı olduğu sürece, hastalar saçlarını istedikleri kadar kısa kesmekte özgür olur. Peki bu sonuç hiçbir yara izi olmadığı anlamına mı geliyor? Burada sihirli bir formül yoktur, çünkü donör bölgeden ne kadar çok saç çıkarılırsa, FUE’de bile bir yara izi görülme olasılığı söz konusu olur. Bu nedenle, her prosedürde işlem konusunda bir sınır vardır ve bunu saç ekim uzmanı ile değerlendirmek elzemdir.

FUE yöntemi ile de izler oluşabilir ancak bu izler çok kısa saç kesimlerinde, FUT saç ekimi ameliyatında beklenen doğrusal bir yara izine göre çok daha az görünür. Donör saç uzun tutulursa, tipik olarak hiçbir iz görülmez. FUE skarının boyutu, hem cerrah tarafından kullanılan FUE punch’ın boyutu hem de FUE ameliyatı olan hastanın iyileşme özellikleriyle doğrudan ilişkilidir.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası 2022 En İyi Saç Ekim Merkezi 4

Safir FUE Saç Ekimi

Muhtemelen en güncel ve yaygın olarak kullanılan saç ekimi yöntemleri olarak görülen ve ortak görünen sonuçları garanti eden FUE yöntemi, safir bıçaklı sıra dışı aletlerin kullanımıyla başarısına yukarıda ve öteye yardımcı oldu.

Saç ekiminde, donör bölgeden saç kökleri alınmadan ve ekim için alıcı alanlar oluşturulmadan önce önemli bölgelere lokal anestezi uygulanır.

Anestezik düzeneğin kafa derisine iğnelerle infüze edildiği noktada, anestezinin sonuç vermesi daha fazla çaba gerektirir. Yakındaki sakinleştirici infüzyon sırasında yaşanan huzursuzluk hastaları üzer.

Şu anda, benzersiz anestezik cihazlar kullanarak, iğnesiz enjektörlerle neredeyse ağrısız bir saç yerleştirme faaliyeti yürütmek mümkündür. Bu istisnai cihazlar, dinamik sabitlemeyi hareket ettirmek için gerilim kullanarak anestezi uzmanlarını cildin daha derin katmanlarına iletir.

İğnesiz, sedasyonun geleneksel iğne çerçeveleriyle güçlü bir şekilde kontrast oluşturması için daha sınırlı bir süre gerektirir. Bu nedenle anestezi uzmanları iğnesiz enjektörlerle regüle edildiğinde hastalar kendilerini daha iyi hissederler.

İnfüzyona bağlı ızdıraptan korkan ve saç ekimi yaptırıp yaptırmamayı isteyen kişiler, bu yeni lokal anestezik uygulaması sayesinde artık etkili bir şekilde çalışabilir.

FUE saç ekimi sonrası tekrar dökülme olur mu?

Enzim hiperaktivitesinden etkilenmeyen hormonal reseptörlere sahip oldukları için genetik olarak yaşam boyu büyümeye programlanmış başın arka ve yan bölgelerinden greftler alınarak, diğer bölgelere aşılandıktan sonra normalde dökülmemeleri ve büyümeye devam etmeleri sağlanır.

FUE saç ekimi ve avantajları

Dikiş atılmaması, cerrahi işlem riskinin olmaması, ensede iz bırakmaması, greftlerin alındığı bölgelerde birkaç gün kabuklanma olması ve hızlı iyileşmesi, saç alındıktan sonra alınan bölgede duyu kaybı oluşturmaması ana avantajlardır. Kişinin saçlı deride yeterli donör alanı yoksa vücudun diğer uygun bölgelerinden saç kökleri alınabilir. Bu yöntemle kaş, sakal ve bıyık ekimi gerçekleştirme imkanı da vardır.

Orta ila şiddetli saç dökülmesinin tedavisi için kalıcı bir çözümdür.
Sistemden sonra hiçbir dış yara izi bırakmadan hastaları minimum düzeyde rahatsızlıkla garanti etmeyi amaçlayan kabul edilebilir bir tekniktir.
FUE saç ekimi yöntemi hastalara daha hızlı iyileşme süreleri sunar; Avantajlı bir şekilde günlük programlarına geri dönebilirler ve teknikten bir gün sonra seyahat edebilirler.
Saç ekimi daha düzenli ve daha yoğun bir görünüm kazandırabilir.
Doğru aktivite planı ile, çok sayıda görevden sonra bile, katkıda bulunan bölgesinde herhangi bir zarara ve görünümde herhangi bir ayarlamaya neden olunmayacaktır.
Yer değiştiren birleşmelerin %98’i normal saç gibi gelişecektir.

onsültasyon: Doktor hastanın operasyon planını oluşturur ve saç çizgisi planını yapar.

Hazırlık: Sisteme girişte hastanın aktivite bölgesine sanitasyon ve sedasyon teknikleri uygulanır.

Ekstraksiyon: Hastanın katkıda bulunan bölgesinden saç grefti alımı yapılır.

Kanal Açma: Saç ekim hattının belirlenmesi ve bu bölgede doğal saç çıkış yönüne uygun kanalların açılması işlemi gerçekleştirilir.

Transplantasyon: Greftler, saç başlığına doğru noktalarda yararlanan bölgelere yerleştirilir.

Saç Ekimi Sonrası İşlem: Bu aşama, taşınan bölge için bükümlü pansuman ve operasyon bölgesinin onarım etkileşimini hızlandırmak için PRP Tedavisi döngülerini içerir.

Ameliyat Sonrası Bakım ve Saç Yıkama: 15 gün boyunca yıkama işlemi yapılır. Bu süre zarfında, hem veren hem de taşınan bölge hassas olacağından, yıkama döngüsünü ek dikkatle yapmak çok önemlidir. Zayıf faydalanıcı bölge güneşten korunmalıdır ve tıbbi işlemden iki gün sonra şampuanlamaya başlanır. Birkaç uzman, tıbbi işlemden sonraki gün hasta temizleyicisine sahip olacaktır. Şampuanlama, kabukların saç miline uymasını önlemek için çok önemlidir.

Saç ekimi hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi işlemi ne kadar sürer?

Kel olma ölçüsünün gösterdiği gibi kayar. Çoğunlukla, döngü 4 – 6 saat arasında tamamlanır. İncelen üst bölge çok büyükse, tedaviyi bitirmek için birkaç toplantı gerekebilir. Çoğunlukla, şefaat sedasyon ile lokal anestezi altında yapılır.

Saç ekimi ameliyatı sadece erkeklere mi yapılır?

Saç ekimi hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilir, FUE saç ekimi erkekler arasında daha popüler olmakla birlikte, erkek tipi saç dökülmesi olan kadınlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Saç ekimi için saçlar hangi bölgeden alınır?

Saç ekiminde ense bölgesinden alınan saç kökleri, saçsız olan bölgeye nakledilir. Bu saç köklerine unites adı verilir.

Saç ekiminin başarısı nedir?

En son yenilik olan saç ekimi ile kısa sürede iyileşme sağlanır. Kişide madde kompulsiyonu yoksa, ciddi bir tıbbi sorunu yoksa ve saç kırılmasının olumsuz etkilerini yaşamıyorsa ekim sonrası tüm yönergelere uyan kişilerde başarı oranı %99’dur. Saç gelişimi, stratejiden üç ay sonra bitiren bireylerde %30 ile %35 aralığında bir yerde görülür. 6. ay bittiği noktada ise %60 – %70 saç çıktığı görülür. Bir yıl tamamlandığında saçların %100 uzadığı gözlemlenir.

Mezoterapi ile saç ekimi

Saç mezoterapisi, kelleşmeyi azaltmak ve yeni saç kökü düzeni sağlamak için kullanılan bir tekniktir. Saç mezoterapisi saç dökülmesi durumunda veya saç ekimi sonrası uygulanabilir. Saçın ihtiyacı olan mineraller, proteinler ve besinler, ateşli silah ve enjektör ile saç derisinin altına verilir. Uygulamanın yapıldığı noktada kan akışının artması ve saç üzerindeki etkisi kısa bir zaman diliminde görülebilir. Saçın daha fazla ve daha iyi gelişmesine yardımcı olur. Aynı şekilde kelleşmek için de geçerlidir.

FUE saç ekimi için Meditürk!

FUE veya diğer saç ekimi hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Meditürk’ten randevu almayı unutmayın! Bize, WhatsApp butonu üzerinden yazarak veya hemen telefon numarasına tıklayarak da ulaşabilirsiniz!

Ücretsiz saç analizi sonrası en doğal FUE operasyonu için Meditürk’e WhatsApp düğmesi üzerinden ulaşın!ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021