Saç Dökülmesi Nedir?

Sac-Dokulmesi.jpg

Saç dökülmesi nedir? Belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Saçlarımız kimliğimizi ifade etmenin en iyi yollarından biridir. Saçlarımızı görünüşümüzü iyileştirecek şekilde keser, renklendirir ve şekillendiririz. Ancak ruh halimizi, kişiliğimizi ve hatta kariyerimizi yansıtacak kadar önemlidirler. Bu nedenle saç dökülmesinden mustarip olmak hem erkek, hem de kadınların %50 ve üzerinde etkilediği için muhtemeldir.

Saç dökülmesi yolculuğumuzun başlangıcı genellikle çok kişisel bir deneyimdir. Saçlarımızı tararken duşta dökülen veya tarağa yapışan tüyleri fark edebiliriz. Bazı insanlar saçlarını eskisi gibi şekillendiremezler. Diğerleri saç dökülmesini hiç fark etmezler. Sevdiklerinden gelen bir yorum ya da saç dökülmesinin belirgin olduğu bir açıdan çekilmiş bir fotoğraf dikkatlerini çeker.

Ucuz Saç Ekimi 1 Ucuz Saç Ekimi 2

Hangi şekilde olursa olsun, saç dökülmesi yolculuğumuza doğru yoldan başlamamız önemlidir. İlk etapta bunun bir sorun olup olmadığını belirledikten sonra, saç dökülmesinin tüm olası nedenlerinin göz önünde bulundurulması gerekir.

Saç dökülmesi nedir?

Alopesi veya kellik olarak da bilinen saç dökülmesi, başın veya vücudun bir kısmında önemli derecede göze çarpan dökülme durumunu ifade eder. Saç dökülmesinin şiddeti, küçük bir bölgeden tüm vücuda kadar değişebilir. Enflamasyon veya yara izi genellikle mevcut değildir. Alopesi bazen erken yaşlarda ortaya çıkıp saç derinizden başlayarak tüm vücudunuzu etkileyebilen biyolojik bir süreçtir.

Saçı oluşturan tüyler aslında avuç içi ve ayak tabanlarımız, göz kapaklarımız ve göbek deliğimiz gibi yerler dışında insan derisinin her bölgesinde görülür; ancak bu kılların çoğu o kadar incedir ki neredeyse görünmezdir. Saç, cildin dış tabakasındaki saç köklerinde üretilen keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Foliküller yeni saç hücreleri ürettiğinden, eski hücreler yılda yaklaşık altı inç oranında cildin yüzeyinden dışarı itilir. Gördüğünüz saç aslında bir dizi ölü keratin hücresidir. Ortalama bir yetişkin kafasında yaklaşık 100.000 ila 150.000 saç teli bulunur ve her gün bunların 100 kadarı ciltten kopar. Yani saç fırçanızda bir miktar kopmuş saç teli görmek mutlaka alarma geçmenizi gerektirmez.

Saç dökülmesi geçici veya kalıcı olabilir. Kalıtımın, hormonal değişikliklerin, tıbbi durumların bir sonucu olarak dökülme gerçekleşebilirken aynı zamanda yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Herkes kafasında saç kaybedebilir ancak erkeklerde daha sık görülür. Kellik tipik olarak kafa derinizden aşırı saç dökülmesi olarak ifade edilebilir. Yaşla birlikte kalıtsal saç dökülmesi, kelliğin en yaygın nedenidir.

Saç Dökülmesi Görsel

Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç dökülmesi, neyin sebep olduğuna bağlı olarak birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Sadece kafa derinizi veya tüm vücudunuzu etkileyebilir. Aniden veya kademeli olarak görülebilir. Saç dökülmesinin belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Başın üstünde kademeli incelme. Bu, yaşlandıkça insanları etkileyen en yaygın dökülme türüdür. Erkeklerde saçlar genellikle alındaki saç çizgisinde çekilmeye başlar. Kadınlar tipik olarak saçlarında bir genişlemeye sahiptir. Yaşlı kadınlarda giderek yaygınlaşan bir saç dökülmesi modeli, saç çizgisinin gerilemesidir (frontal fibrozan alopesi).
 • Dairesel veya düzensiz kel noktalar. Bazı insanlar saç derisinde, sakalında veya kaşlarında dairesel veya yamalı kel noktalarda saçlarını kaybederler. Saç dökülmeden önce cildiniz kaşınabilir veya ağrı hissedebilirsiniz.
 • Ani saç dökülmesi. Fiziksel veya duygusal bir şok saçların gevşemesine neden olabilir. Saçınızı tararken veya yıkarken, hatta hafifçe çekiştirdikten sonra bile avuç dolusu saç çıkabilir. Bu tip saç dökülmesi genellikle genel saç incelmesine neden olur ancak geçicidir.
 • Tüm vücutta görülen dökülme. Kanser için kemoterapi gibi bazı durumlar ve tıbbi tedaviler, vücudunuzun her yerinde saç dökülmesine neden olabilir. Saç genellikle tekrar uzar.

Kafa derisine yayılan pullanma yamaları. Bu saçkıran belirtisidir. Kırık saç, kızarıklık, şişme ve bazen de sızma eşlik edebilir.

Saç dökülmemiz ne zaman sorun olur?

Saç dökülmesi, sağlıklı saç büyümesinin normal bir parçasıdır. Aslında, bir saçın normal büyüme döngüsü nedeniyle günde 100 saç teli kaybederiz. Günde 100’den fazla saç kaybedersek, aktif saç dökülmesinin, alopesi olarak da bilinen sağlıklı saç büyümesinden devraldığı yer burasıdır.

Saçlarımızın döküldüğünü nasıl anlarız?

Saç dökülmesi kendini farklı şekillerde gösterebilir – bazen birkaç ay içinde görülen değişikliklerle saçlar hızla dökülür. Diğer durumlarda saç dökülmesi daha yavaş olabilir ve değişim yıllar içinde gerçekleşir. Saç çizgisinin veya yoğunluğun zamanla nasıl değiştiğini görmek için eski fotoğraflara bakmak faydalı olabilir. Saç dökülmesi endişe vericiyse, karşılaştırma için bir temel olarak tutmak için şimdi birkaç fotoğraf çekmek de iyi bir fikirdir.

Örneğin saç dökülmesine katkıda bulunabilecek birçok farklı faktör vardır:

 • Yaşam tarzı faktörleri (diyet, sigara veya stres gibi)
 • Hormonal ve genetik faktörler
 • İlaç veya tıbbi durumlar (örn. Sistemik lupus eritematozus, hipertiroidizm)

Nasıl bir teşhise ulaşırız?

Yukarıdaki faktörlerden hangisinin saç dökülmesine neden olduğunu bulmak için, göz önünde bulundurulması gereken bazı sorular şunlardır:

 • Saç dökülmesi tüm kafa derisinde mi yoksa belirli bir bölgede mi?
 • Saç dökülmesi belirli bir örüntüyü takip ediyor mu?
 • Kafa derisinde herhangi bir yara izi veya iltihap var mı?
 • Bir saç dökülmesi uzmanına görünmem gerekir mi?

Yukarıdaki soruları göz önünde bulundurduğumuzda, saçların belirli bir düzende dökülmesi söz konusu olabilir. (erkek veya kadın tipi kellik). Bununla birlikte, yara izi veya iltihaplı cilt ile birlikte saç dökülmesinin meydana gelip gelmediğini bulmak daha zor olabilir ve uzman bir göz gerektirebilir. Bu gibi durumlarda profesyonel yardım almak faydalı olacaktır. Saç dökülmesinin diğer tıbbi semptomlar veya ilaçlarla ilişkili olduğu düşünülüyorsa, bunu pratisyen hekim ile tartışmak gerekebilir.

Bu aşamada saç dökülmesi için uzman tavsiyesi almak için yeterli bilgi sunduğumuzu düşünüyoruz. Değilse, sonraki bloglarımızdan bazıları, farklı semptomlarla ilişkili belirli saçsızlık modellerinin saç dökülmesi teşhisine nasıl yardımcı olabileceğini daha ayrıntılı olarak aktarıyor.

DHI, FUE ve FUT Saç Ekimi Karşılaştırması

DHI, FUE ve FUT prosedürlerinin tümünde foliküller saç derinizin bir kısmından alınıp saçsız alanlara yerleştirilir.

FUT sırasında bir cerrah, kafa derinizin arkasından uzun ve dar bir deri şeridi keser. Münferit saç kökleri alınır ve saç çizginiz boyunca ekim işlemi yapılır. Bu yöntem genelde en hızlı ve en ucuz yöntem olarak görülür ancak uzun bir iz bırakabilir. Bu kısımlar saçınızı uzun kestirmeniz durumunda gizlenirken kısa kestirmeniz durumunda ise bu yara izi fark edilebilir.

DHI saç ekimi ve FUE saç ekimi söz konusu olduğunda ise saç kökleri tek tek doğrudan kafa derinizden alınır. Saç ekimi uzmanı FUE sırasında, daha sonra saç köklerini yerleştirmek için kafa derinizde belirli sayıda kanalı manuel olarak keserken DHI tekniği ise bu kesiler ve saç ekimi aynı anda tamamlanır. Her ikisi de tercih edilebilecek DHI ve FUE, FUT’un neden olduğu uzun yara izinin önüne geçer ancak bu ameliyatlar genellikle daha uzun sürerler ve daha pahalıdırlar. Sadece DHI sunan merkezler, bunun en gelişmiş ve etkili saç ekim işlemi olduğun iddia edebilise de sonuçların diğer saç tedavi tekniklerinden dah aiyi olduğunu net şekilde ortaya koyan bir çalışma bulunmamaktadır.

Siz de saç ekimi işlemini düşünüyorsanız ücretsiz saç analizi için hemen Meditürk’e WhatsApp üzerinden ulaşın!ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021