Saç Dökülmesi ve Önlenmesiyle İlgili İpuçları

Sac-Ekimi-ve-Ipuclari.jpg

Bazı durumlarda saç dökülmesi, önlenemeyen kalıtsal bir durumdur. Bununla birlikte, saç dökülmesini önlemek için atabileceğimiz bazı adımlar, tedavi yolları ve hatta sürecin tersine çevrilmesini sağlayacak çözümler mevcut.

Bu yazıda, bazı saç dökülmesi tedavisi ve önleme ipuçlarını keşfetmeden önce saç dökülmesinin nedenlerine ve özelliklerine bakacağız .

Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Saç dökülmesi, aşağıdakileri içeren faktörlerden kaynaklanabilir: 

 • Genetik: erkek ve kadın tipi kellik (androjenik alopesi) gibi – en yaygın saç dökülmesi türü
 • Tıbbi durumlar: otoimmün bozukluklar, saç yolma bozuklukları, saçkıran ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi
 • Hormonal değişiklikler: Hamilelik, doğum, menopoz ve tiroid sorunları gibi tetikleyicilerle
 • İlaçlar: kalp problemleri, yüksek tansiyon ve kanser ilaçları dahil

Saç dökülmesinin başka potansiyel nedenleri de vardır, örneğin:

 • Şok: duygusal veya fiziksel şokun neden olduğu saçın geçici olarak incelmesi
 • Saç stilleri: saçınızı sıkıca geri çeken örgüler, atkuyruğu, topuzlar ve diğer stiller dahil
 • Saç bakımları: sıcak şekillendirme araçları ve kimyasal dokulaştırıcılar gibi

Ne kadar saç dökülmesi normaldir? 

Saçlarınızı yıkarken veya fırçalarken sık sık döküldüğünü fark ederseniz, kendinize “ne kadar saç dökülmesi normal” sorusunu soruyor olabilirsiniz. 

Saç dökülmesinin tamamen normal olduğunu hatırlamak önemlidir. Genellikle günde 50 ila 100 saç teli dökeriz . Dökülen saçların yerini yeni saçların almaması saç dökülmesinin bir işaretidir.

Saç dökülmesini önlemek için ipuçları

Neyse ki, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olacak birçok yol var. Alabileceğiniz önlemler şunları içerir:

 • Çekiş saç dökülmesine neden olabilecek saç stillerinden kaçınmak
 • Saç dökülmesine neden olan tıbbi durumların tedavisi
 • Sağlıklı bir diyet sürdürmek
 • Saç büyüme takviyeleri almak

Aşağıdaki bölümlerde, bu ipuçlarını daha ayrıntılı olarak açıklayacağız. 

Diyet ve saç dökülmesi

Diyet ve saç dökülmesi arasında doğal bir bağlantı olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak yediğiniz şey kafanızdaki saçla bağlantılıdır. D vitamini, demir ve çinko gibi vitamin ve minerallerin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Gerekli tüm vitaminleri içeren dengeli bir diyet yemek önemlidir. Belirli diyet türlerinde olan kişilerin, ihtiyaç duydukları vitaminleri almalarına yardımcı olmak için belirli takviyeleri almaları gerekebilir. Örneğin, vegan beslenen biri genellikle et ve süt ürünlerinde bulunan B-12 vitamini takviyesi almak isteyebilir.

Yapılan araştırmalar diyet ve saç dökülmesi yani birkaç besin eksiklikleri saç dökülmesine yol açabilir sonucuna fakat bu eksikliklerin bazı tıbbi koşulları ve bozuklukları, uygun tarama ve tanı altında yatan neden olabilir kadar önemlidir. 

Saç Bakımı

Saçınıza nasıl baktığınız sağlığını etkileyebilir. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olmak için saçınıza zarar verebilecek saç stillerinden kaçının. Çekiş saç dökülmesine neden olabilecek ve aşırı saç dökülmesine yol açabilecek sıkıca çekilmiş örgüler, atkuyruğu ve topuzlardan uzak durun. 

Şekil verirken saçınıza nazik davranın. Saç tellerinin zarar görmesini veya kırılmasını önlemeye yardımcı olmak için düzleştirici ve maşa gibi ısıyla şekillendirme cihazlarını düzenli olarak kullanmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Saç boyası gibi kimyasal işlemler saça zarar verebileceği ve saç dökülmesine katkıda bulunabileceği için saç işleme de dikkate alınmalıdır. 

Saç derinizi temiz ve sağlıklı tutmak için saçınızı düzenli olarak yıkayın ve saçınızı kırma ve saç dökülmesine neden olma olasılığı daha düşük olan hafif şampuanlar kullanmaya çalışın. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan saç tedavileri arıyorsanız, hindistancevizi yağı (UV ışığından ve bakımdan kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olabilir) ve zeytinyağı (saç büyümesi için faydalı birçok biyoaktif bileşiğe sahip) düşünün . 

Saç dökülmesi için ilaç 

Saç dökülme hızınızı yavaşlatabilecek çeşitli ilaçlar mevcuttur, bunlar şunları içerir:

 • Minoxidil: tipik olarak topikal bir solüsyonda bulunur ve saç köklerinize oksijen ve besin tedarikini artırmak için kan damarlarını genişletir.
 • Finasterid : tablet şeklinde gelir ve erkek saç dökülmesine neden olan bir hormon olan dihidrotestosteron (DHT) üreten 5-alfa-redüktaz enzimini bloke eder.

Saç dökülmesi tedavileri

Ayrıca Meditürk’ün sağladığı PEREPE tedavisi gibi saç dökülmesine yönelik diğer cerrahi olmayan uygulamalar da deneyebilirsiniz. Bu uygulama, bir hastanın kendi plazmasının, başın saç dökülmesi yaşayan belirli bölgelerine uygulanmasını içerir. Bu tedavi, incelme olan bölgelerdeki saçların büyümesini teşvik eder ve ayrıca yeni nakledilen saç köklerinin büyümesini desteklemeye yardımcı olur.

saç ekimi

Saç dökülmesi yaşıyorsanız ve saçınızı tamamen eski haline getirmek istiyorsanız, cerrahi olmayan tedaviler tatmin edici bir şekilde çalışmadıysa saç ekimi en etkili seçenek olabilir. Size daha genç bir görünüm sunabilecek kalıcı bir saç dökülmesi çözümüdür. 

İki ana saç ekimi türü, foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) tekniği ve foliküler ünite nakli (FUT) tekniğidir. FUE saç ekimi, yüzlerce küçük zımba ile kafa derisinin arkasından ayrı saç kökleri olarak greftleri alır. Bu saç kökleri daha sonra alıcı bölgede açılan küçük deliklere nazikçe yerleştirilir ve saç derisi birkaç gün bandajlanır. 

FUT saç ekimi, kafa derisinin arkasından şerit olarak bir greft alır. Donör alan dikildikten sonra, şeridi daha küçük bölümlere ayırmak için cerrahi bir alet kullanılır ve daha sonra alıcı bölgeye implante edilir ve kafa derisi bandajlanır. 

Meditürk’teki saç ekimi deneyimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için hasta yolculuğu sayfasını ziyaret etmenizi öneririz .

Saç dökülmesine nasıl yardımcı olabiliriz

Meditürk olarak, etkili saçı cerrahi ve cerrahi olmayan saç dökülmesi bir dizi tedavi sağlayan size daha emin, genç bir görünüm veren övünürüz. Nitelikli cerrahlarımız hem FUE hem de FUT saç ekimlerini gerçekleştirmenin yanı sıra cerrahi olmayan tedaviler sağlama konusunda deneyimlidir. Seçeneklerinizi keşfetmek için deneyimli cerrahlarımızdan biriyle konuşmak için bugün bir konsültasyon rezervasyonu yapın. ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021