Saç Dökülmesi, Covid-19 Döneminde Arttı Mı?

Sac-Dokulmesi-Covid-19-Doneminde-Artti-Mi.jpg

Saç Dökülmesi, Covid-19 Döneminde Arttı Mı?

Covid-19 ile ilgili olarak saç dökülmesinden endişe duyan kişiler için bu yazımızda keyifli okumalar. Saç dökülmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen hastalarımız ücretsiz saç analizi için kliniğimize başvurabilirler.

Neredeyse 2 yıldır manşetlere Covid-19 hakim oldu ve iyileşen hastaların paylaştığı rahatsızlıklardan biri de saç dökülmesi. Bugüne kadar, doğrudan virüsün saç dökülmesine neden olduğuna dair klinik bir kanıt bulunmamakla birlikte, Covid-19 hastalarının yaşadığı saç dökülmesi insidansları, yaşadıkları fiziksel ve duygusal strese ve bu nedenle telogen effluvium olarak bilinen duruma bağlı olabilir.

Saç Dökülmesi

Telogen effluvium nedir?

Telogen effluvium, kişinin duygusal ve fiziksel sıkıntıya maruz kaldığı stresli bir olaydan aylar sonra ortaya çıkabilen bir saç dökülmesi durumudur. Doğum, büyük bir ameliyat, bir kazaya karışma ve ciddi hastalıklar (özellikle yüksek ateşle ilişkili olanlar) durumunda ortaya çıkabilir.

Telogen effluvium, belirli kel bölgeler yerine genel dökülme şeklinde ortaya çıktığı için diğer saç dökülmesi biçimlerinden farklıdır. Saç derisi ve kalan saç hala tamamen sağlıklı görünebilir. Saçlarımız, anagen (büyüme evresi), katagen (geçiş aşaması); telogen (dinlenme evresi) ve eksojen (dökülme evresi) olarak bilinen farklı evrelerle döngüler halinde uzar. Bu nedenle dökülme, saçımızın yaşam döngüsünün tamamen normal bir parçasıdır. Telogen effluvium’da saç kökleri, dökülmeden önce iki ila üç ay kaldığı telogen fazına zamanından önce hızlı bir geçiş yapar. Telogen effluvium’un stresli bir olaydan birkaç ay sonra ortaya çıkmasının nedeni budur.

Covid-19 olmadım ama pandemi sırasında saç dökülmesi yaşadım

Covid-19 teşhisi konmamış veya herhangi bir semptomu olmayan ancak yine de saçlarının döküldüğünü fark eden insanlar var. Bu, karantinanın kendisinin neden olduğu yüksek düzeyde duygusal stresin bir sonucu olabilir. Bu durum da mıhtemelen telogen effluvium’a işaret etmektedir ve yukarıda tarif edildiği gibi ortaya çıkar.

Telogen effluvium’um olabileceğini düşünürsem ne yapabilirim?

Telogen effluvium genellikle geçicidir. Saç genellikle ek tedaviye gerek kalmadan altı ila dokuz ay sonra normale döner. Bu nedenle, ilk etapta tıbbi yardım almanız gerekmeyebileceğinden sabırlı olmanız önemlidir. Telogen effluvium’un kafa derisi tahrişi, kızarıklık veya yanma ile ilişkili olması nadirdir. Bu veya diğer ilişkili semptomlarınız varsa, diğer olası saç dökülmesi veya tıbbi durumların önüne geçmek için hekiminizle bir randevu ayarlamanız gerekebilir.

Nadir durumlarda, telogen effluvium altı ila dokuz ay sonra tekrar büyümeyebilir. Bu aşamada, bireysel ihtiyaçlarınızı tam olarak anlamak ve gerekli araştırmaları yaptırmak için en iyi konumda olacak olan aile doktorunuzdan tavsiye almanız faydalı olabilir.

Daha fazla saç dökülmesi girdisine ihtiyacınız varsa, saçla ilgilenen bir dermatolog gibi bir uzmandan tavsiye alabilirsiniz. Özellikle saç dökülmenizle ilgili belirtilerinizi keşfedebilir ve daha fazla saç dökülmesini onarmak veya önlemek için bir eylem planı önerebilirler. Aşırı derece saç dökülmesi de varsa en iyi saç ekim merkezi için bize ulaşabilirsiniz.

Pandemi sırasında saç dökülmesinin duygusal stresten kaynaklandığını düşünüyorsanız, bu duygusal tetikleyiciler ortadan kaldırılana kadar iyileşme göremeyebilirsiniz. Mental Health Foundation, pandeminin bir sonucu olarak stres yaşayanlar için bazı yararlı kaynaklara sahiptir. Aile hekiminiz ayrıca yardımcı olabilecek yerel hizmetlere tavsiye ve rehberlik sağlayabilir.

Saç dökülmenizi ele almak ve ücretsiz bir analiz için lütfen WhatsApp düğmesi üzerinden bize ulaşın!

Saç Ekimi Sonuçları Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Referanslar:

  1. Angela Betsaida. Recovered COVID-19 patients report hair loss months after infection.News Medical Life Sciences online article. August 6, 2020. https://www.news-medical.net/news/20200806/Recovered-COVID-19-patients-report-hair-loss-months-after-infection.aspx
  2. Hair Loss After Illness, including Covid-19. Alopecia.org online article. August 10, 2020. https://www.alopecia.org.uk/news/hair-loss-after-illness-including-covid-19
  3. Can Covid-19 cause hair loss? American Academy of Dermatology online article. https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/causes/covid-19

https://www.mentalhealth.org.uk/coronavirusESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021