Saç Analizi Nasıl Yapılır

Saç Analizi Nasıl Yapılır

Saç analizi nasıl yapılır, sorusu saç ekimi düşünen hasta adaylarımızın kliniğimize başvurduğunda en çok sorduğu soruların başında geliyor.

Saç analizi, saç numunesi alınarak laboratuvara gönderilerek yapılır. Saç üzerinde DNA testi yapılırsa, toplanan saçın kök eklenmiş olması gerekir. Saç örnekleri, kafa derisinin arkasından boyun veya kasık bölgesi gibi vücudun belirli bir bölgesinden alınır.

Saçın bilimsel çalışmasına trikoloji denir ve bu alan 1800’lerin ortalarına kadar uzanır. Adli bilim adamları, üç ana saç analizi türü gerçekleştirir. Kimyasal tahliller, yasadışı uyuşturucu kullanımını değerlendirmek, vücutta ağır metallerin varlığını taramak ve beslenme eksikliklerini test etmek için kullanılır. Adli laboratuvarda insan saçının incelenmesi tipik olarak ışık mikroskobu kullanılarak yapılır. Bu muayene rutin olarak iki aşamalı bir süreci içerir: sorgulanan kılların belirlenmesi ve sorgulanan ve bilinen kılların karşılaştırılması.

Saç Analizi Nasıl Yapılır

Ayrıntılı bir saç derisi analiz ise saç derinizin durumunu ve saç yakından görmemizi sağlar. Saç derinizin durumundan saçınızın yoğunluğuna ve foliküllerin sağlığına kadar saç ve saç derisini değerlendirir. Uzmanlar, ekim yapılacak bölgeyi, saçın kalitesini, donör alandaki saçların yapısını ve yoğunluğunu belirler. Bu analiz ile saç ekimi planlanır. Saç dökülmesi de yapılan saç analizi ile belirlenir.

Saç ekimi adayları, saç cerrahisi konusunda uzmanlaşmış doktorlar tarafından değerlendirilmeli ve analiz edilmelidir. Saç ekimi konsültasyonu hastanın saç dökülmesi öyküsü ve genel sağlık durumu ile başlar. Saç dökülmesinin başlangıcı, oranı, şekli, tetikleyici faktörler, ailede saç dökülmesi öyküsü sorgulanmalıdır. Tıbbi olarak tedavi edilebilir nedenler tespit edilmelidir.

Saç dökülmesi için önceki tedaviler; şampuanlar, minoksidil, finasterid, mezoterapi, Platelet Rich Plasma PRP, Scalp Micropigmentation SMP ve geçirilmiş saç ameliyatları kayıt altına alınır. Hastanın genel sağlık durumu hakkında, kronik hastalıkları (DM, kalp problemleri), geçirilmiş ameliyatlar, lokal anestezi uygulaması, ilaç kullanımı, dermatolojik problemler, alerjiler, kayıt altına alınmalıdır.

Saç şekli ve yapısı (düz, dalgalı, kıvırcık), saç rengi, saç kalınlığı, saç derisi rengi (beyaz, koyu, kırmızı) dikkate alınmalıdır. Kalın, kıvırcık ve siyah saçlar, ince, düz ve sarı saçlardan daha fazla kapatıcılık potansiyeline sahiptir. İnce, düz foliküllere karşı eşit sayıda kalın, dalgalı saç köküne sahip olan hastalar, ekilen saçların eşit büyümesine, ancak çok farklı bir yoğunluk algısına sahip olacaktır. Daha kalın kalibreli foliküllere sahip olanlar, ince, düz saçlı olanlara göre %50-100 daha fazla saça sahip gibi görünebilir. İnce saçlar, saç ekimi sonrası daha doğal bir görünüm elde etme avantajına sahiptir. İnce saçlı hastalarda, varsa greft sayısı arttırılmalı ve daha sık paketlenmelidir.

Ameliyat öncesi değerlendirme ve analizde saç dökülmesinin boyutu ve şekli, mevcut saçın durumu ve yapısı, donör alanın yoğunluğu belirlenmelidir.

Saç Analizi ve Greft

Her hasta için uygun veya mümkün olan ekilecek greft sayısı belirlenir.

Saç dökülmesi sınırlı olan hastalarda (sadece önden veya sadece taç örneğinde) uygun ve yeterli sayıda greft çoğu durumda yapılabilmektedir.

Yoğun saç dökülmesi olan hastalarda donör alanın yoğunluğuna göre mümkün olduğu kadar çok sayıda greft yapılabilir. Donör alan yoğunluğu bu hastalarda sınırlayıcı faktördür. Ayrıca hastaların başlıca kozmetik kaygısı frontal saçlı deri, verteks veya her ikisi de belirlenmelidir. Tartışılması gereken bir diğer önemli konu da, saç ekiminin nereye yapılacağı ve hastanın hedeflerine ulaşmak için zaman içinde kaç prosedüre ihtiyaç duyulacağıdır.

Başarının anahtarı, saç ekiminden algılanan yoğunlukla ilgili gerçekçi beklentiler oluşturmaktır.

Ameliyatın planlanması, ön saç çizgisinin tasarımı ve yeri, alıcı sitenin oluşturulması cerrahınız tarafından yapılmalıdır.

Hasta konsültasyon öncesi bilgi talep ederse, Hair Transplant felsefesini yansıtan You Tube kanalımdaki web sitesine yönlendirir. Yurtdışından gelen hastalar için Whatsapp (fotoğraflı dokümantasyon gerekli) üzerinden detaylı ve kesin bir konsültasyon yapılabilir. Normal ışık altında alınan hasta başının önden, arkadan, üstten ve yandan görünümleri bize greft sayısı belirlemede, ameliyatın planında ve saç ekiminden bireysel olarak neler beklenmesinde %90 – 95 kesinlik şansı verir.

Konsültasyon, uygun aday seçimi ve hastanın gerçekçi beklentilerini belirlemelidir.ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021