Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Kadın Saç Ekimi

Kadin-Sac-Ekimi-Hizmeti.jpg

Bu yazıda kadın saç ekimi ile ilgili bilgileri ve kadın tipi kelliğin, yani saç dökülmesinin, saç ekim prosedürlerindeki yerini sizin için derledik! 

Kadın saç ekimi, saç dökülmesi yaşayan birçok kadın için harika bir çözüm olabilir. Bir zamanlar tedaviyi çevreleyen bir damgalanma olsa da, yeni teknikler ve daha doğal görünen sonuçlar sayesinde artık durum böyle değil. Bu büyüyen trend, en önde gelen kadın ünlülerden bazılarının tedavi görmesiyle yavaş yavaş daha tercih edilebilir ve çekici hale geliyor. Bunun yanı sıra, son yıllarda saç ekim maliyeti ile ilgili istikrarlı durum da tedaviyi bir çok yeni hastaya açmıştır.

Saç dökülmesi söz konusu olduğunda, erkek saç dökülmesi ile kadın saç dökülmesi arasında bazı benzerlikler vardır. Bununla birlikte, ikisinin nedenlerini çevreleyen büyük farklılıklar da vardır. Bu farklılıklar, erkek tipi kellik erkeklerde saç dökülmesinin %95’inden fazlasını oluştursa da – saç ekimini çoğunluk için uygun bir seçenek haline getirirken – saç dökülmesi yaşayan kadınların sadece %2-5’inin tedavi için uygun adaylar olduğu anlamına gelir.

Kadın Saç Dökülmesi Erkek Saç Dökülmesinden Nasıl Farklıdır?

Hem erkekler hem de kadınlar, tıbbi olarak androgenetik alopesi olarak bilinen saç dökülmesi yaşayabilir ancak aynı zamanda yaygın olarak erkek veya kadın tipi kellik olarak da adlandırılan saç dökülmesini duyabilirsiniz. Hem erkekler hem de kadınlar için bu tip saç dökülmesi tipik olarak genetik, yaş ve hormonların bir kombinasyonu nedeniyle oluşur. Ancak kadınlarda ek birkaç hormon ve enzimin üretimi, saç dökülmesinin kesin nedeninin teşhis edilmesini zorlaştırdığı gibi, kendini farklı göstermesine de neden olur.

Erkek tipi kellik klinik olarak kendini gösterme eğilimindedir. Bu aslında bir uzmanın genellikle saç dökülmesinin arkasındaki nedenleri basitçe bakarak ve aile ve tıbbi geçmişle ilgili birkaç rutin soru sorarak anlayabileceği anlamına gelir. Çoğu erkek için saç dökülmesi genellikle başın ön ve üst kısmında seyrelme veya kellik şeklinde olur. Bununla birlikte, sırt ve yanlardaki saçlar genellikle sabit kalır. 

Bununla birlikte, kıyaslandığında, kadınlar saçlarını kaybetmeye başladığında, genellikle dağınık olma eğilimindedir, yani saç sadece tepede değil, başın her yerinde incelir. Bu önemlidir, çünkü erkeklerde başın arkasında ve yanlarında kalan saç kökleri saç dökülmesinin nedeni olduğu düşünülen dihidrotestosteron hormonuna (DHT) dirençlidir. Bu nedenle erkek saç ekimi sırasında DHT’ye dayanıklı saç kökleri başın arka ve yanlarından, üst ve ön kısımlarına ekildiğinde, DHT’ye karşı dirençleri gelecekte dökülmelerini engeller.

Kadın saç ekimi için, yaygın saç dökülmesi, genellikle arkada çok daha az yoğunlukta saç bırakmadan ön tarafa nakledilecek kadar saç kalmaması anlamına gelir. Bunun yanı sıra yaygın saç dökülmesi, başın arkasındaki saçların DHT’ye dirençli olmadığını gösterebilir, bu nedenle ekilen saçlar gelecekte tekrar dökülebilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Kadınların saçı, altta yatan, sistemik sağlık koşullarına duyarlı olabilir ve sonuç olarak saç dökülmesi genellikle bu koşullardan birinin sonucu veya yan etkisi olarak ortaya çıkar. Bu nedenlerden dolayı, bir kadının saç dökülmesinin nedenini sadece ona bakarak belirlemek zordur ve bu nedenle sıklıkla daha ileri tanı testlerine ihtiyaç duyulur. Daha önce de belirtildiği gibi, kadın saç dökülmesine katkıda bulunabilecek çeşitli faktörler vardır. Yaygın saç dökülmesi vakalarında yaygın nedenler arasında ruh halini değiştiren ilaçlar, doğum kontrol hapları, beslenme eksiklikleri, jinekolojik durumlar, kemoterapi/radyoterapi ve stres gibi bazı ilaçlar sayılabilir.

Lokalize saç dökülmesi, daha çok alopesi ile ilgili durumlardan veya bir kaza veya yaralanmanın sonucu olarak ortaya çıkar. Yaygın saç dökülmesinin belirli bir ilacın neden olduğu durumlarda, bunun genellikle yanlış bir şekilde genetik saç dökülmesi durumu olarak teşhis edildiğini belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, ilacı almayı bıraktığınızda, saç dökülmesi büyük olasılıkla duracaktır. Aynısı kemoterapi veya radyoterapi için de geçerlidir, ancak saç eskisi kadar kalın olmayabilir.

Saç dökülmesine neden olan ilaçlar almış veya kemoterapi gibi terapiler görmüş kadınlar, kadın saç ekimi için uygun olabilir. Bununla birlikte, bu uygunluk genellikle saçın nerede kaybolduğuna ve kalan saçın güçlü ve DHT’ye dayanıklı olup olmadığına da bağlıdır.

Kadın Saç Ekimi İçin Meditürk

Kliniğimize başvurduğunuzda saç dökülme sıklığınızı, saç derinizi ve saç tipinizi inceleyerek sizinle bir konsültasyon gerçekleştiriyoruz. Yukarıda anlatıldığı üzere kadın saç ekimi ve erkek saç ekimi arasında benzerlikler olduğu kadar farklılıklar da mevcut.  Eğer saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız bir uzman görüşüne başvurmak ve analiz, doğal ve sağlıklı görünen saçlarınız için ilk adım olacak. Randevu almayı unutmayın.ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021