Greft

Greft.jpg

Greft kavramı, son yıllarda birçok kişi tarafından tercih edilen saç ekimiyle ilgili olarak en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Saç ekimi ve saç ekimi donör alanı konuları, saç ekimi yaptıracak kişilerin pek bilmediği kavramlardır. Bu yazıda, greft maliyeti ve greft fiyatları dahil olmak üzere saç greftleri hakkında önemli bilgiler paylaşmak istedik.

Saç Ekimi Sonrası Süreç 2 Saç Ekimi Sonrası Süreç 1

Saç ekimi için greft nedir?

Greft nedir? yazımızda da ele aldığımız gibi saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler sıklıkla saç grefti terimi ile karşılaşırlar. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişinin yeterli saç köküne sahip olduğu bölge donör bölgedir. Bu bölgeden alınan ve saçsız bölgeye ekim için hazırlanan doku parçalarına saç greftleri denir. Uzman doktorlar tarafından belirlenen saç greftinde belirli bir miktar sağlıklı saç köklerine sahip deri bulunur. Saç ekimi operasyonu için toplanan greftler, saç ekimi yaptıracak kişinin özelliklerine ve saç ekimi operasyonunun tipine göre farklı boyutlarda olabilir. Saç grefti donör bölgesi genellikle ensenin iki kulağı arasında kalan alandır.

Bir greft kaç saç telidir?

Saç ekiminde saçın tamamen döküldüğü veya seyrekleştiği bölgeye ne kadar saç ekilebileceği operasyonun sonucunu doğrudan etkiler. Saç greftleri bu noktada devreye girer. Saç greftleri ihtiyaca göre ikili, üçlü ve beşli saç kökleri içerebilir. Ancak unutulmaması gereken en temel nokta, greft sayısı ile saç kökü sayısının aynı olmadığıdır. Böylece saç ekimi sırasında ne kadar saç grefti ekeceğinize odaklanmanıza gerek kalmaz. Dikkat etmeniz gereken asıl konu ekilecek greftlerde kaç tane saç kökü olduğudur. Bu konularda uzman doktorunuzun tavsiyelerine göre hareket etmeniz saç ekiminde başarınızı artıracaktır.

Saç ekiminde greft neden bu kadar önemlidir?

Bir saç ekiminin başarılı olması için saç greftlerinin sayısı ve kalitesi çok önemlidir. Ancak ekilen greft sayısı ile saçın ekildiği bölgede ne kadar saç çıkacağını belirleyemeyiz. Saç greftlerindeki saç köklerinin sayısı ile saç sıklığı doğru orantılıdır. Donör bölgenizden alınacak bir greftte kaç saç kökü olacağı saçınızın yapısına, kalitesine ve yoğunluğuna bağlıdır.

Saç ekimi için saç grefti gerekli midir?

Saç ekimi literatürde çok önemli bir işlemdir. Ancak son yıllarda teknolojik gelişmeler, farklı saç ekim yöntemlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bunların başında vitamin takviyeleri ve ilaç tedavileri gelmektedir. Bunlarla birlikte PRP, Mezoterapi, Büyüme Faktörü, Saç Lazeri gibi tedavi yöntemleri de son yıllarda başarıyla uygulanmaya başlanan yöntemler arasındadır.

Saç grefti gerektirmeyen saç ekimi teknikleri var mı?

Saç dökülmesi yaşayan kişiler için birçok farklı tedavi yöntemi uygulanabilir. Vitamin takviyeleri ve ilaç tedavilerinin yanı sıra PRP, Mezoterapi, Büyüme Faktörü, Saç Lazeri gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu saç ekimi yöntemleri mutlaka bir uzman tarafından bizzat uygulanmalıdır. PRP sırasında kişinin kanından elde edilen trombositten zengin hücreler kullanılır ve başarılı saç ekimi sonuçları elde edilir. Mezoterapide saçın ihtiyacı olan vitaminler, mineraller ve amino asitler özenle saç derisine enjekte edilir. Büyüme Faktörü uygulamasında, tıpkı mezoterapi yönteminde olduğu gibi, saçların daha hızlı uzaması için saçın ihtiyaç duyduğu vitamin ve proteinler saç derisine uygulanır. Kıl lazer yönteminde kıl kökleri lazerler ile uyarılır. Bu sayede saç derisindeki kan dolaşımı artar, saçlar daha güçlü ve sağlıklı hale gelir.

Nasıl hesaplanır?

Başarılı bir saç ekimi için kaç greft gerektiği sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Bunu hesaplamak için saçınızın dökülen kısmındaki bölgeyi incelemeniz gerekir. Normal ve sağlıklı saçlarda 1 cm2’de ortalama 60-70 greft bulunur. Bu 120-140 arası bir saç teline karşılık gelir. Saç ekimi operasyonlarında 1 cm2’ye 40 greft yani 80 ila 100 tel saç ekimi yeterlidir. Bunun en önemli nedeni insan gözünün %40 saç yoğunluğu ile %100 saç yoğunluğunu ayırt edememesidir.

Başarılı bir saç ekimi için en az kaç saç grefti gerekir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi başarılı bir saç ekimi için 1 cm2 kel alana 40 greft veya 80 ila 100 tel saç ekimi yapılması yeterlidir. Saç ekimi yaptırmadan önce saç ekimi yaptırmak istediğiniz bölgeyi hesaplayarak kaç tane saç greftine ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak yine de hatırlatalım, ekilecek greft sayısı konusunda uzman doktorunuzu görmeden ve fikirlerini almadan net bir karar vermeyin. Doktorunuz size fiziksel yapınıza en uygun ve saç ekiminizin daha başarılı olması için gerekli olan saç greftlerinin sayısını söyleyecektir.

Tam bir kafa için kaç greft gerekir?

Herkesin saç yapısı ve fiziksel özellikleri birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar başarılı bir saç ekimi için kaç tane saç greftinin gerekli olduğu sorusuna net bir cevap verilmesini engellemektedir. Bir saç greftinde ortalama 2-3 saç teli bulunur. Saç ekimi öncesinde saç ekimi uzmanları ilgili kişilerin saç yapısını dikkatlice incelerler. Bu muayene sırasında kişinin saç ekimine ihtiyaç duyduğu alanlar hesaplanır. Bu sayede kişinin sağlıklı ve doğal bir saç görünümü için ne kadar saç greftine ihtiyacı olduğu belirlenir.

Her bir greftin maliyeti nedir?

Saç ekimi klinikleri her saç grefti için farklı ücretler talep edebilir. Bunun nedenleri kullanılan ekipman ve uygulanan teknikler arasındaki farklılıklardır. Klinik koşullar, doktorların deneyimi ve saç ekimindeki başarı oranları da saç greftlerinin fiyatlarını değiştirebilir. Ayrıca Meditürk Klinik olarak sizlere en uygun saç ekimi fiyatlarını sunduğumuzun garantisini verebiliriz. En uygun saç ekim fiyatları ile sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız siz de Meditürk Klinik ile iletişime geçin.

Saç greftleri ve fiyatları saç ekimi tekniğine göre değişir mi?

Saç ekimi sırasında ekilecek saç greftlerinin sayısı hastanın kellik ve seyreklik bölgesinin genişliğine bağlıdır. Ayrıca hastanın saç sıklığı da ekilecek saç greft sayısını etkiler. Saç ekimi uzmanları operasyon öncesi saç ve cilt analizi yapar. Sonuç olarak hastanın kaç tane saç ekimine ihtiyacı olduğunu belirlerler. Bu analiz ve tespitin ardından saç ekimi operasyonunun maliyetinin ne olacağı da ortaya çıkar.

FUE Saç Ekimi’nde Greft

FUE saç ekimi tekniğinde saç kökleri (saç greftleri) donör bölgeden tek tek alınarak ekim alanına tek tek ekilir. Bu uygulama saç ekimi operasyonunun süresini uzatırken aynı zamanda operasyonun başarı oranını da arttırmaktadır. FUE tekniği kullanılarak ekilecek saç greft sayısı kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 4000 FUE greft ekimi yapılabilmektedir. Böyle bir saç ekimi operasyonu yaklaşık 6 ila 9 saat sürebilmektedir.

DHI Saç Ekimi’nde Greft

DHI saç ekimi tekniğinde saç grefti donör bölgesinden maksimum ortalama 2500-3000 kök ekilir. Uygulama öncesi donör bölgeye lokal anestezi yapılır ve saç kökleri gevşetilir. Saç kökleri veya DHI greftleri Choi adı verilen özel kalemlerle toplanır. Toplanan saç kökleri bu özel cihaz sayesinde saç derisine yerleştirilir. Yaklaşık 6 ile 10 saat arasında süren bu operasyonun deneyimli ve konusunda uzman doktorlar tarafından yapılması son derece önemlidir.

FUT Saç Ekimi’nde Greft

FUT yönteminde saç grefti donör bölgesinden toplu olarak kökler alınıp ekilebilir. Genel olarak tek seansta toplam 2000-3000 FUT greft ekimi yapılabilmektedir. Daha eski bir yöntemdir ve aynı zamanda en kısa saç ekimi yöntemlerinden biri olarak bilinir.

Saç greftleri nasıl oluşturulur? Donör alan nasıl belirlenir?

Ekilecek saç köklerinin bulunduğu donör bölgeden saç greftleri sağlanır ve operasyonla toplanır. Saç ekimi operasyonlarında donör bölgenin belirlenmesi en önemli işlemlerden biridir. Donör alanın yoğunluğu cm2’ye düşen saç kökü sayısı ile hesaplanır. Donör sitenin doğru bir şekilde tanımlanması için uzmanlık ve deneyim gereklidir. Saç ekimlerinde donör bölge olarak öncelikle ve genellikle ense arkasındaki saç bölgeleri ve iki kulak tercih edilir. Uzman doktor kontrolünde bu bölgelerde yeterince sağlıklı saç kökü yoksa göğüs, sırt, alt ve üst çene bölgelerinin yanı sıra bacaklar ve kollar da donör bölge olabilir.

5000 greft saç ekimi fiyatı Saç Ekimi (2)

Saç ekimi ameliyatı için neden Meditürk Klinik?

Meditürk Klinik, başarıları ile Türkiye’nin en köklü ve ünlü saç kliniklerinden biri olan Anatolia Saç Ekim’in uluslararası markası olarak Hair Transplant tarafından kurulmuştur. Bugüne kadar gerçekleştirdiği binlerce başarılı saç ekimi sayesinde ünü tüm dünyaya yayılan Anatolia saç ekimi ile Meditürk Klinik farklı ülkelerden gelen misafirleri için havalimanına indikleri andan itibaren tüm imkanlarını seferber ediyor. Hem hastaların konforu hem de sağlıklı saçların daha hızlı iyileşmesi Meditürk Klinik için öncelikli kriterler arasındadır. Daha iyi klinik koşullar, hijyenik ortamlar, ekonomik saç ekimi ve uygun greft fiyatları ile kısa sürede sağlıklı ve doğal görünümlü saçlar istiyorsanız Meditürk Klinik’e ulaşın!

Kaynak: ishrsESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021