Greft Nedir?

Greft-Nedir.jpg

Greft Nedir? Saçsız noktaların doldurulması için gereken saç köklerini yakından tanıyalım.

Bu yazıda saç ekimine dair en kilit noktalardan biri olan greft nedir sorusunu sizin için ele aldık. Meditürk Klinik olarak sizin en doğru bilgiye ulaşabilmeniz için gerek tedavi sırasında gerekse öncesinde sizi bekleyen süreçte rehberlik edebilmek bizim önemlidir. Gelin, greft nedir sorusunu daha kapsamlı ele alalım.

Greft Nedir?

Saç ekimi, saç dökülmesine uzun vadeli bir çözüm sağlamada diğer saç dökülmesi tedavilerine göre çok daha etkilidir. Çoğu hasta “kaç tane” saç ekileceğini ve nasıl başarılı bir şekilde uzayacağını merak eder.  Bununla birlikte, saç ekimi için aday olabilecek birçok kişi, sürecin tam olarak ne içereceğinden emin değildir. 

Bu soru işaretlerini yanıtlamadan önce saç derisine ekilecek olan saç miktarının tıp dilinde adı nedir ve sorunlu bölgeye saçı nakletme işlemi nasıl gerçekleştirilir, bunu yanıtlayalım.  Öncelikli olarak saç nakil işlemleri oldukça hızlı sonuç verebilen büyülü bir niteliğe sahip değildir. Saç ekim operasyonları; hastanın saç derisi ve saç analizi sonrasında, donör bölgeye ekilecek olan greft sayısı, sıklığı, hasta beklentileri, hastanın yaşı gibi komplike özelliklere bağlı olarak değişebilmektedir. Naklin başarısı, naklinizden ancak yaklaşık bir yıl sonra görülebilir. Ameliyat öncesinde hiç kimse ameliyat sonrasında kaç kıl çıkacağını tam olarak tahmin edemez.

Saç dökülmesinden etkilenen ve saç ekimi araştırması yapan herkes er ya da geç “greft” terimiyle karşılaşacaktır. Saç ekiminde bu, foliküler üniteler anlamına gelir. Yani kel noktaların doldurulması için alınması gereken saç kökleridir.

Bir foliküler ünite tipik olarak 1 ila 4 saç kökünden oluşur ve bu foliküler ünitelere “greft” adı verilir. Bu üniteler, mikromotor ile FUE yöntemi kullanılarak saçlı deriden tek tek çıkarılır ve daha sonra sorunlu bölgeye nakledilir. Mikromotor, 0,35 ila 1,0 mm çapında keskin bir uca sahiptir. Mikromotorun çapı saçın boyutuna göre ayarlanır. İçi boş iğnenin açıklığı o kadar büyüktür ki, saç iğnenin içine alınabilir. İçi boş iğnenin açıklığının çapı, yerinde muayenenizi takiben hesaplanır ve ayarlanır; hastaya özel olarak uyarlanır. Bu çıplak gözle görünür hiçbir iz bırakmaz. Büyüme oranı yaklaşık %99’dur.

Saç Ekimine Neden İhtiyaç Duyuyorsunuz?

Erkeklerin %85’inin 50 yaşından önce saç dökülmesi veya incelme yaşayacağını biliyor muydunuz? Araştırmalar ayrıca tüm kadınların yaklaşık %40’ının 40 yaşından önce de bir tür saç dökülmesi yaşayacağını gösteriyor. Yaşanan saç dökülmeleri kişilerin ilişkilerini,kariyerini ve özgüvenini büyük oranda etkilemektedir. Birçoğunun fark etmediği şey, ne kadar saç kaybı yaşanırsa yaşansın tedavi etme, değiştirme ve eski haline getirme seçeneklerine sahip olmalarıdır. Bu seçeneklerden en önemlisi de saç ekimi işlemidir. Cerrahi saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin toplanmasını ve köklerin artık canlı olmadığı başka bir alana nakledilmesini içerir.

Greft, saç içeren bir deri şeridi için kullanılan terimdir. Greftler vücudun herhangi bir yerinden alınabilir, ancak genellikle o bölgenin yüksek sürdürülebilirliği nedeniyle oksipital kafa derisinden (arka kafa derisi üzerinde bulunan donör bölge) seçilir. Teknoloji, araçlar ve cerrahi yaklaşımlar greftin boyutunu ve şeklini belirler.Donör bölgeden doku alınarak saç greftleri oluşturulur. Amaç, saçı büyütebilecek az miktarda dokuyu çıkarmak ve saç derisinin yapamayan bir bölgesine nakletmek. Saç içeren doku donör bölgeden ya şerit halinde tek seferde alınabilir(FUT) veya tek tek üniteler halinde (FUE) alınabilir.

Greft Nedir İçin Bilgiler

  • Hastanın ihtiyaç duyacağı greft sayısı duruma göre değişir500 ila 6.000 greft arasında herhangi bir şey ekilebilir.
  • Tipik bir saç ekiminde yaklaşık 4.000 greft kullanılır. Ancak, hepsi kaplanacak alanın boyutuna bağlıdır.
  • Saçın oluştuğu saç kökleri foliküllerde bulunur. Saçlar gruplar halinde büyür. Bir folikülde en fazla üç saç kökü bulunabilir. 
  • Tam bir cerrahi saç restorasyonu için gereken greft sayısı, saç özellikleri, yoğunluğu, kafa derisi gevşekliği, kafa boyutu ve şekli, yüz özellikleri ve genel estetik ihtiyaçları açısından hastalar arasında büyük farklılıklar nedeniyle büyük ölçüde değişebilir.
  • Greft sayısı alan ve yoğunluğun bir fonksiyonudur.
  • Ekilecek alan(cm2) x yoğunluk (greft/cm2) = greft sayısı
  • Bu nedenle, belirli bir kellik aşaması için gereken sabit bir greft sayısı yoktur. bir cerrahi saç kafa derisi gevşekliği, kafa boyutu ve şekli, yüz özellikler

Kaç Greft Alınabilir?

Normalde bir santimetrekare saçlı deride 100’e kadar greft bulunur. Ancak tatmin edici bir sonuç için santimetre kareye 10 – 25 greft yeterlidir. Saç dökülmesinin ne kadar ilerlediğine ve doldurulması gereken kel bölgelerin ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. Donör alanının kalitesi de çok büyük bir rol oynamaktadır.

Örneğinbir kişi santimetre karede 50 greft alabilirkenbir başkası santimetrekarede sadece 10 greft alabilir. Bu, saç özelliklerine, saç tipine ve donör bölgedeki saçın kalitesine bağlı olduğu için kişiden kişiye değişir. İnce ve düz saçlarda kalan saç dolgunluğunu kaybetmeden birçok greftin alınması zordur. Kalın ve hatta kıvırcık saç gibi diğer saç tiplerinde, kendi başlarına daha dolgun göründükleri için daha fazla greft alınabilir. Bir saç analizi durumunuz hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

Greft Nedir ve Sayı Faktörü

Saçların yeniden güzel ve dolgun hale gelmesi için ekilmesi gereken greft sayısı, saç dökülmesinin ne kadar ilerlediğine bağlıdır. Bu, naklin tasarımını etkileyecektir. Saç ekiminiz için gereken greft sayısını belirlemek için saç kalınlığı, saç rengi, dokusu ve donör bölgenin durumu gibi faktörlerin yanı sıra kendi ihtiyaçlarınız da göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bu faktörler saç ekiminizin maliyetini etkiler.

Ekilen greft sayısı değişebilir. Doktorumuz tarafından gerçekleştirilen yoğun bir muayeneden sonra sizin için kesin greft sayısı belirlenir. Eğer saç ekim operasyonu düşünüyorsanız uzmanımız Yeliz Damar ile iletişime geçebilir ve Meditürk’te randevu oluşturabilirsiniz! Doktorumuzla yaptığınız saç analizi sonrasında saç ekiminiz için yeterli greft sayısını öğreneceksiniz.

Doğru yoğunlukta en iyi saç ekimi sonuçlarını elde etmek için ihtiyacınız olan greft sayısını doğrulamak için saç dökülmesi değerlendirmesi çok önemlidir. Saç ekim kliniklerinde saç dökülmesi değerlendirmeniz sırasında saçlarınız ve saç deriniz değerlendirilecek ve ihtiyacınız olan greft sayısı belirlenecektir. Ancak greft fiyatı ve sayısı hastanın saç dökülmesinin ciddiyetine bağlıdır.

FUT ve FUE Tekniklerinde Greft

FUT ile, stereoskopik diseksiyon mikroskopları kullanılarak donör şeritten greftler toplanır. Bu foliküler üniteler korunur ve alıcı kafa derisine yerleştirilmek üzere hazırlanır. Foliküler ünitede tipik olarak 2-3 saç bulunur. Hekim kafa derisine greft ile aynı boyutta kesiler yapar. Greftler daha sonra çevredeki saçları taklit etmek için her bir alıcı bölgeye uygun uzunluk ve yönde tek tek yerleştirilir. FUT saç ekimi daha uzun bir iyileşme süresine sahiptir ve başın arkasında daha belirgin yara izi olasılığını açar.

FUE ile bir donör şeridin çıkarılması gerekli değildir. Bunun yerine, foliküler üniteler kafa derisinden ayrı ayrı çıkarılır. Foliküler üniteler daha sonra korunur ve kafa derisine nakledilir. FUE saç ekim tekniği FUT’a göre daha popülerdir.

Greft Sağkalımı

Saç greftleri saç ekimi ameliyatında hayatta kalmalıdır. Ne yazık ki, birçok faktör bunu önleyebilir. Bu faktörler;

Dehidrasyon : Çeşitli çalışmalara göre, greftler ölmeden önce kuru bir ortamda yaklaşık 16 dakika hayatta kalabilir. Tuzlu su gibi sıvı bir solüsyonda saklanmasına yardımcı olur.

Sıcaklık : Foliküler üniteleri soğuk tutmak hasarı önlemeye yardımcı olacaktır.

Oksijen: Foliküler üniteler donör bölgeden ayrıldığında oksijenden yoksun kalırlar ve bu çok uzun süre devam ettiğinde artık düzgün çalışmaz.

Greft nedir gibi birçok konu için Sağlık Rehberi bölümümüzü incelemeye devam edin veya bizimle iletişime geçin!ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021