FUT Saç Ekimi

FUT Saç Ekimi

FUT saç ekimi nedir?
FUT tekniği ile enseden yaklaşık yarım cm genişliğinde ve 13 cm uzunluğunda ince bir deri parçası kesilerek işleme başlanır. Kafadan alınan deri kısmındaki saç kökleri alınarak ekim yapılacak bölgeye nakledilir. Şerit hasadı, nispeten kısa uzunluklarda bile tipik olarak bir hastanın saçıyla kaplı olan donör alanda ince, doğrusal bir yara izi bırakacaktır. İyileşme süresi yaklaşık 2 haftadır ve dikişlerin/zımbaların tıbbi personel tarafından alınmasını gerektirir veya subkütiküler sütürleme yapılabilir. Ağrılı olması ve iyileşme süresinin uzun olması nedeniyle artık tercih edilmemektedir.

FUT saç ekimi prosedürü, başın arkasından ense tabanındaki ince bir saç şeridinin cerrahi olarak çıkarılmasını, greftlerin bölünmesini ve saç köklerinin başın üstüne ve önüne taşınmasını içerir. Bu çıkarma işlemini doktor gerçekleştirir. Başın arkasındaki saç, kimyasal dihidrotestosterona (DHT) karşı dirençlidir. Bu nedenle saç derisinden düşmeye karşı dayanıklıdır. Bu yüzden erkeklerin sık sık sadece başının arkasında ve yanlarında saç yoğunluğu görürüz. Lokal anestezik uygulandıktan sonra doktor saç ekimi ameliyatına geçecektir. Bu, başın arkasındaki küçük bir saç şeridinin “donör” alanından çıkarılmasıyla başlar. Kesi dikişlerle sabitlenecektir. Yara hızla iyileşir ve küçük bir iz bırakırken bu, başın arkasındaki yara bölgesine düşen saçlar tarafından gizlenecektir.

Doktor daha sonra cerrahi ekibine greftlerin nasıl bölüneceğini tam olarak anlatacaktır. Şerit daha sonra çok küçük foliküler ünitelere veya saç grubu greftlerine ayrılır. Bu greftler 1, 2, 3, 4 veya daha fazla saç içerebilir. Bu birimlerin her biri aslında bir organdır. Kan kaynakları vardır, vücudun diğer organları gibi kimyasal olarak düzenlenirler ve nakledildiklerinde hızla homeostaziye dönerler. Doktor daha sonra greftlerin ekileceği bölgede küçük yarıklar oluşturacaktır. Bu hem sanat hem de teknik beceri içerir. Yarıklar (veya alıcı bölgeler), doğal saç büyüme modelini yeniden oluşturacak şekilde oluşturulur. Spesifik derinlik, açı, yön, boyut ve genişlik, ekilen saçın uygun şekilde yerleştirilmesi ve büyümesi için çok önemlidir. Bu, prosedürün açık ara en kritik ve zaman alıcı aşamasıdır.

Bunu takiben doktor, greftlerin alıcı alana yerleştirilmesini ve taşınmasını denetleyecektir. Greftlerin, kare bir deliğe kare bir çivinin yerleştirilmesine benzer şekilde, alıcı bölgeye yalnızca tek yönlü yerleştirilebileceğini not etmek önemlidir. Yer değiştirme işlemi minimal invazivdir ve diş hekimi tarafından dolgu yapılmasından çok farklı olmayan küçük bir cerrahi işlemdir. Saç ekimi ameliyatı sırasında ve sonrasında biraz rahatsızlık olsa da, nadiren ciddi bir ağrı söz konusudur. Hastalar tüm prosedür boyunca uyanık ve uyanıktır ve bir arkadaşı veya eşi olabilir.

Saç Ekimi Fiyatları İstanbul (1) Saç Ekimi Fiyatları İstanbul (4)

Bazı insanlar prosedürden sonra nasıl görünecekleri konusunda endişelidir. Saç restorasyonu küçük bir ameliyat şekli olduğundan, işlemin hemen ardından normal aktivitelere oldukça hızlı bir şekilde dönmek mümkün olabilir, ancak işlem günü boyunca dinlenmenizi öneririz.

İşlemi takip eden günlerde hasta iş ve eğlence aktivitelerine dönebilir. Greftlere kazara zarar vermemek için ağırlık kaldırma, raket topu veya tenis gibi yorucu aktivitelerden bir veya iki hafta kaçınmanızı öneririz. Saç, parmaklar ve çok hafif bir şampuanla nazikçe yıkanabilir ve yıkanmalıdır.

Birkaç gün sonra başın üst kısmındaki kızarıklık azalır ve greftler mevcut saçla bütünleşir.

FUT saç ekimi sonrası büyüme süreci

İlk 1 ila 3 hafta boyunca, yeni tüyler hızla büyüyor gibi görünecektir. Gerçekte bu, saç köklerinin fiilen hareketsiz kaldığı “dökülme” olarak bilinen bir aşamanın başlangıcını temsil eder.

Nakil ameliyatından sonra, saç kökleri şoka girer veya uyku aşamasına geçer. Bu normal, beklenen ve tahmin edilebilir bir durumdur. Bu aşama tipik olarak 3 ila 6 ay sürer, bu nedenle folikül bu aşamadan çıkıp bir sonraki büyüme aşamasına geçene kadar yeni saç büyümesini görmeye başlamazsınız. Birçok hasta, naklin başarılı olup olmadığını görmek için sabırsızlanıyor. Ancak, bu “dökülmenin” tipik ve normal olduğunu biliyorsanız, bazen kaygıyı hafifletir.

Tipik olarak, saç büyümesi 2 ila 4 ay içinde başlar. Saç büyümesi döngüler halinde gerçekleşir ve her döngü bir önceki döngüden birkaç gün veya hafta sonra başlar. İlk saç büyümesi normalden daha küçük bir şaft üretir. Bu, saç yaklaşık 1/2 inç uzunluğa ulaştığında değişir. Çoğu erkek aslında bu daha yavaş saç büyüme sürecini tercih eder çünkü bu, herhangi bir değişikliği ince ve daha az belirgin hale getirir.

6 aya kadar çoğu insan sürecin etkisini görebilir ve 12 aya kadar büyüme ve kütle toplam büyümesinin %90’ına ulaşmış olacaktır. Saç, ameliyattan sonraki 24 ay boyunca olgunlaşmaya devam edebilir ve bazen de öyle kalır. Bu nedenle hastalara tam bir yıl geçmeden sonuçları değerlendirmemelerini öneriyoruz.

Cerrahi iyileşme de oldukça hızlıdır. 1 ila 2 hafta içinde donör “kılları” alan belirli bölgeler iyileşti. Bununla birlikte, saçın tam gücünü kazanması birkaç ay sürebilir.

Hastalarımızın yaklaşık yarısı, ilk 1 ila 2 hafta içinde taç bölgesindeki sonuçları görmektedir. Ve yaptıklarında bile, saç zar zor görünür.

Önceki FUT süreci

Daha önce bir Foliküler Ünite Nakli geçirdiyseniz, önceki belirgin yara izleriniz, prosedürümüzden ne bekleyeceğiniz konusunda sizi şüpheye düşürebilir. Böyle bir durumda, ameliyattan bir veya iki hafta sonra olan bir hastamızla konuşmanızı ve deneyimlerini sormanızı şiddetle tavsiye ederiz. Çoğu hasta, deneyimlerini paylaşmaktan ve bu prosedürün sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmaktan çok memnundur.

FUE saç ekimi nedir?

Saç ekimi ilk günlerinden bu yana çok uzun bir yol kat etti, ancak 1990’ların ortalarına kadar saç ekimi bugün dünya çapında uygulanan tekniklerle şekillenmeye başlamadı. Doksanlı yıllarda FUT prosedürü ile yönlendirilen saç ekimleri, 2000’li yılların ortalarında oluşturulan ve 2005 yılında sunulan FUE yöntemi (FUE yöntemi nedir?) ile değiştirildi. Yöntemin bazı iyileştirmelerle durmadan ilerlemesine rağmen, temel standartlar saç ekiminin temel standartları. FUE eskisi gibi devam ediyor. Bugün, prosedür, tıbbi bir prosedür olan saçın en yüksek kalite seviyesi olarak görülmeye devam ediyor. Günümüzde normal görünümlü saçlar, kelleşen bireyler için en son teknoloji olan FUE ile saç ekiminin en üst kalite seviyesi ile donatılabilmektedir.

Saç ekiminde en istisnai ve en çok kullanılan prosedür FUE tekniğidir. FUE tekniğinin saç ekiminde kullanılmasının temel zıtlığı iz bırakmaması ve iyileşme süresinin daha kısıtlı olmasıdır. FUE tekniğinde kullanılan klinik araçlardaki gelişmelerin bir sonucu olarak görevlerin başarısı da aynı şekilde genişlemiştir. FUE tekniği çok çeşitli enstrümanlarla yapılabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak, strateji birkaç farklı adla bilinir, örneğin:

  • Klasik FUE (mikromotorlar aracılığıyla)
  • Robotik FUE
  • DHI tekniği (Choi implanter ile yapılan FUE)
  • Safir FUE (Safir bıçaklarla yapılan FUE)

Siz de ücretsiz analiz için bize hemen WhatsApp üzerinden ulaşın!

Kaynak: FUT Fights BackESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021