FUE Saç Ekimi İyileşme Süreci

FUE-Sac-Ekimi-Iyilesme-Sureci.jpg

FUE Saç Ekimi İyileşme Süreci

Saç kaybı yaşayanların gözde tedavi yöntemi FUE hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız ve FUE saç ekimi iyileşme süreci konusunu merak ediyorsanız, bu yazımızda sizlere bazı güncel bilgiler veriyoruz. İlk olarak, FUE yönteminin inceliklerini hep birlikte öğrenelim.

En İyi Saç Ekim Kliniği (1)İstanbul Saç Ektirme Fiyatları (1)

FUE ve FUT farkları?

Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE), saç dökülmesi/kellik problemi olan kişiler tarafından son zamanlarda daha çok tercih edilmektedir. FUE tekniği, donör bölgeden greftlerin çıkarılmasını ve alıcı bölgeye ekilmesini içeren minimal invaziv bir saç restorasyon işlemi olarak tanımlanır. Bu teknik dünyadaki saç ekimi cerrahları tarafından en çok tercih edilen tekniktir.

FUE’nin bir prosedür olarak dönüşümü zor olduğu kadar heyecan vericidir. Her şey, saç dökülmesi sorununu tedavi etmede cerrahi yaklaşımı deneme fikriyle başladı. Bu fikirler ilk olarak Japon hekimlere atfedilmektedir. Daha sonra, Amerika’da erkek tipi kellik için cerrahi bir seçenek olarak uygulanarak başarıyla sonuçlandı. Bu da cerrahi saç restorasyonuna yönelik ilk büyük adımdı ve hem foliküler ünite nakli (FUT) hem de foliküler ünite ekstrasyonu (FUE) için zemin hazırladı.

FUE, tek tek saç foliküllerinin hastadan alınarak saçın inceldiği veya kellik sorunu olan başka bir bölgeye taşınarak gerçekleştirilen bir saç ekimi türüdür. Son zamanlarda FUT’a kıyasla daha popüler hale gelmesinin sebebi, özellikle de kısa saç kesimini sevenlere iz konusunda sağladığı avantaj ve daha kısa sürede iyileşme avantajıdır.

FUT tekniğinde, kafa derisinin arkasından uzun, ince bir saç şeridi çıkarılır. Bireysel foliküler üniteler daha sonra stereo mikroskobik diseksiyon kullanılarak şeritten çıkarılır. Daha sonra bu foliküller, istenilen yere ekilir. FUE tekniğinde ise, şerit halinde uygulama söz konusu değildir; saç folikülleri donör bölgeden teker teker şekilde çıkarılır ve gerekli yere ekilir. Eşit dağılımla alınan foliküller sayesinde belirgin yara izi kalmaz.

FUT saç ekimi iyileşme süreci uzun mu?

Bazı durumlarda şişme gibi sorunlar olduğunda ağrı kesiciler gibi yöntemlerle tedavi süresi uzamasına karşılık, bir hastanın geçirdiği prosedür sayısı ne olursa olsun, bir yara izi kalır. FUE prosedürü, hasat edilen her folikül ünitesinde küçük, yuvarlak bir yara izi bırakır. FUT prosedürünün iyileşme süresi, genellikle 10-12 gün arasındadır. FUT tekniğinin başarıya ulaşma şansı, uzman deneyimine bağlıdır. Başarılı teknikler, %95-98’e kadar başarılı saç ekimini garanti edebilir.

FUE, donör bölgesinde az saçları olan ve yumuşak kafa derisine sahip olan kişiler için saç ekimi işlemini mümkün kılan mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, FUE saç ekimi iyileşme süreci işlemden hemen sonra başlar. Kafa derisinden şeritler almak yerine, donör bölgeden sadece saç folikülleri alınır. Saç ekiminden hemen sonra normal günlük rutininize dönebilirsiniz. Peki iyileşme süreci kaç gün ve ne zaman doğal saç görüntüsüne sahip olabilirsiniz?

fue saç ekimi iyileşme süreci (1) fue saç ekimi iyileşme süreci (1)

İşlemden sonra birinci haftanın sonunda, şişlik ve kabuklanma biter.

Yeni ekilen saçlar işlemden 2/3 hafta sonra dökülür. Endişelenilmemesi gerek bu durum son derece doğaldır. Saçlar dökülse de, saç folikülleri sağlıklı kalır ve birkaç hafta içinde saç uzamaya başlar.

İşlemden 2/3 ay sonra: FUE saç ekimi iyileşme süreci devam eder ve bu aşamada ekilen saçlar normal dinlenme aşamasındadır. Hasta cerrahi sonrası bakımlarına devam etmelidir.

İşlemden 4 ay sonra: Ekilen folikülden yeni saçlar çıktığını gözlemlemeye başlarsınız. Bu aşamada bazı saç folikülleri hassas ve ince görünebilir. Ancak, bunlar uzun vadede FUE sonuçlarının göstergesi değildir. Ortalama olarak 3-5 ay arasında saçlarınız uzamış olur.

İşlemden 9 ay sonra: Çok daha uzun ve kalın telli saçlarınız olur. Saçlarınıza şekil vermeye başlayabilirsiniz.

İşlemden 1 yıl sonra: Ekim süreci çoğunlukla tamamlanmış olur. İstediğiniz saç yoğunluğu, kalınlığı ve uzunluğuna ulaşmış olursunuz. Artık çoğu saç folikülünüz sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder.

fue saç ekimi iyileşme süreci (2)Ucuz Saç Ekimi 2

Özet olarak, FUE saç ekimi iyileşme süreci konusunda bilmeniz gereken, cerrahiden hemen sonra greft çıkarma işleminden dolayı donör bölgenizde küçük delikler olacağı, ancak bunların hemen birinci haftada kapanacağıdır. Alıcı bölgede saçlar hemen çıkmaya başlayacak, daha sonra dökülecektir. Cerrahiden 7 gün sonra hastalar kafa dersine normal bakım yapabilir.

Profesyonel saç ekimi hizmetlerimiz ve detaylı bilgi için kliniğimizi ziyaret edin!ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021