Burun Estetiği


Sıklıkla burun estetiği ve burun ameliyatı olarak adlandırılan rinoplasti, plastik cerrahın sanat  mesleğinin en üst kademelerinden ve mükemmel cerrahi teknikleri itibariyle karmaşık bir estetik işlemdir. Burun estetiği hassas bir operasyon olmasına rağmen, plastik cerrahlar hastanın ömrü boyunca sürecek öngörülebilir sonuçlar vermeyi amaçladığından, Türkiye’de en çok tercih edilen yüz estetiği ameliyatıdır.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği olarak da bilinen rinoplasti, burun iskeletini yeniden şekillendirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu operasyon altta yatan yapıların değişmesine neden olur, böylece burnun şekli ve işlevi düzelir. Bazı hastalar, burunları ile yüz hatlarının geri kalanı arasındaki dengeyi sağlamak, diğerleri ise temiz ve sakin bir nefes almak için burun estetiği ameliyatı olurlar. Terapötik iş cerrahisi, tıbbi prosedür ve yüksek kaliteli bakımın kombinasyonunu gerektirdiğinden, Meditürk’te burun estetiği yaklaşımları, cerrah tarafından hastanın gereksinimlerine ve beklentilerine göre planlanıyor

Burun Ameliyatı Yaklaşımları

Kullanılan teknikler, cerrah tarafından burnun belirli anatomik bölümlerini iyileştirmek veya değiştirmek için gerçekleştirilir. Tüm burunlar benzersiz olduğundan operasyon her hasta için bireyselleştirilmelidir. Bu cerrahi operasyonlar, görünüm ve uygulama yelpazesine göre açık(dış) veya kapalı(endonazal) olmak üzere iki farklı yaklaşımla gerçekleştirilir.

Rinoplasti Türleri

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti ameliyatında kesi, burnun orta kutbu olarak kabul edilen bölgeye yapılır. Bu kesi yerinden burun derisi ve ardından kıkırdak doku kaldırılır. Burun fonksiyonlarına veya burun yapısındaki bozukluklara göre gerekli işlemler yapılır; tekrar burun orta direğine kıkırdak doku ve cilt geri yerleştirilir. Ardından kesi kapatılarak operasyon tamamlanır. Açık rinoplasti, ameliyat sırasında tüm yapıların net bir şekilde görülmesini ve en iyi sonucu sağladığı için tercih edilen ameliyat yöntemidir.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplastide burun üzerinde yapılacak işleme göre çeşitli kesiler yapılır ancak kesiler burun deliğinden gerçekleştirilir. Bu durumda dışarıdan belli olmaz. Ameliyat sonrası gelişen şişlik, kapalı rinoplasti ameliyatında daha hızlı düzelir.

İki teknik karşılaştırıldığında açık rinoplastide cerrahın burnun içi üzerinde daha fazla kontrolü vardır ve bu nedenle daha net bir yeniden şekillendirme yapabilir ancak iyileşme süreci biraz daha uzun olacaktır. Hafif olsa da küçük bir yara izi kalması muhtemeldir. Kapalı rinoplastide cerrahın tecrübesi çok önemlidir. Bu teknikte iyileşme süreci hasta için hem daha rahat hem de daha kısadır. Ayrıca burun deliklerinden yapıldığı için iz bırakmaz.

Burun yüzün ortasında yer alır ve yüzde ilk göze çarpan yapıdır. Burnun yüzdeki diğer yapılara oranı, estetik görünümünü önemli ölçüde etkiler.”

Bu nedenle rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı en sık kullanılan estetik cerrahi işlemlerden biri haline gelmiştir. Aynı operasyon sırasında kıkırdak veya varsa kemik eğrilikleri düzeltilebilir ve böylece hastanın sağlıklı ve estetik bir burna sahip olması sağlanır.

Burnun yüzdeki diğer yapılara oranı, estetik görünümünü önemli ölçüde etkiler.  Burnunuzun şekli ile ilgili aşağıdaki sorunlardan bir veya birkaçından rahatsızsanız, burun estetiği düşünebilirsiniz.

  • Kemerli Burun
  • Kavisli Burun
  • Burun Ucu Sarkması
  • Uzun Burun Ucu
  • Geniş ve Geniş Burun Ucu
  • Dar Burun
  • Düzleştirilmiş Burun Ucu

Estetik cerrahide en sık yapılan operasyon olan burun estetiği, kişinin kendisini üzen burun görünümünü düzeltmeye yönelik bir operasyondur. Bu işlem sırasında hastanın nefes almasını engelleyen eğrilik kemik ve kıkırdak da düzeltilir.

Güzel, Doğal, Sağlıklı Bir Burun Estetiği

Burnun simetrik, orantılı, yüzün geri kalanıyla uyumlu ve doğal görünmesi beklenir. Güzel ve çekici bir burun, orantılı olmalıdır. Yüzümüzle orantılı bir burun yüz estetiği için önemlidir.
Burun estetiğinde amaç, hastanın yüzü ile orantılı, simetrik, doğal görünümlü, işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getiren bir buruna kavuşmasını sağlamaktır. Güzel bir burun yüzün diğer hatlarını da ortaya çıkaracaktır.  Meditürk gerek solunum gerekse estetik amaçlı operasyonlarıyla doğal ve kaliteli rinoplasti hizmeti sunuyor. Hemen randevu oluşturun!ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021