Erkek Tipi Kellik Nedir?

erkek-tipi-kellik.jpg

Erkek tipi kellik nedir?

Hiç yoğun bir Google araması sırasında etkileyici saç dökülmesi çözümleri veya saç ekimi cerrahisindeki en son gelişmeler sunan bir reklama denk geldiniz mi? Erkek tipi kellik için pek çok tedavi sunulmasına rağmen, saç dökülmesinin sizi ne kadar etkilediğini ve daha da önemlisi, ne zaman harekete geçmeyi düşünmeniz gerektiğini bilmek zor.

Androgenetik alopesi olarak da bilinen erkek tipi kellik, erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi türüdür. Araştırmalar, sürecin ergenlik yıllarında başlayabileceğini ve 50 yaşına kadar erkeklerin %50’sini etkilediğini gösteriyor.

Bu yazıda erkek tipi saç dökülmesini, nedenlerini, FUE saç ekimi ve diğer saç dökülmesi tedavilerini keşfedeceğiz. Saç dökülmesini tedavi etmek için birçok uygun seçenek var ve erkeklere karşı yığılmış ihtimaller ile yalnız olmadığınızı bilmenizi istiyoruz.

Erkek tipi kellik nedir?

Saç dökülmesi normaldir, aslında araştırmalar gösteriyor ki günde 50 ila 100 saç teli farkında bile olmadan dökülüyor. Tıpkı doğal dünya gibi, saçınızın da bir yaşam döngüsü vardır, bu yüzden endişelenecek bir şey yoktur. Bununla birlikte, aşırı saç dökülmesi tıbbi bir durumun belirtisi olabilir.

Saç dökülmesi veya alopesi, basitçe daha önce çıktığı yerde saç dökülmesi anlamına gelir. Alopesi tüm vücudunuzu veya sadece kafa derinizi etkileyebilir. Erkek tipi kellik sırasında bu belirli bir düzende olur ve esas olarak şakakları ve başınızın tepesini etkiler, bir ‘M’ şekli oluşturur, ancak arka ve yanları değil ( Norwood Skalası ile gösterildiği gibi).

Norwood Ölçeği; erkek tipi kelliğin farklı aşamalarını gösteren

Erkek tipi kellik neden olur?

Genetik, yaş ve dihidrotestosteron hormonu, erkek tipi kellikteki faktörlerdir. Bu üç elementin hepsinin saçınızın büyüme döngüsü üzerinde etkisi vardır. Yaşlandıkça büyüme döngüsü zayıflamaya ve saç kökleri küçülmeye başlar.

Her saç telinin tabanında bulunan foliküller saç büyümesini düzenler. Böylece küçülmeye başladıklarında, daha kısa ve daha ince saç telleri üretirler. Minyatürizasyon olarak da adlandırılan bu küçülme süreci, dihidrotestosteronun kafa derinizdeki genetik olarak maruz kalan saç kökleri üzerinde zararlı bir etkiye sahip olmasından kaynaklanır. Aşağıdaki videonun başında bunun nasıl çalıştığı açıklanmaktadır.

Normal saç dökülmesi ile ilerleyen erkek tipi kellik arasındaki fark

Saç kökleriniz, bir kısmı saçın kendisinin dökülmesini içeren döngülerden geçer. Normal saç dökülmesi döngüsünün bir parçası olarak, her gün 50 ila 100 saç dökülecek ve bu köklerden yeniden çıkacak yeni bir saçın yeniden büyümesine yol açacaktır. Erkek tipi kellik ile ilgili olarak, saç kökleri dihidrotestosterondan etkilenir ve sonuç olarak:

  • Önemli ölçüde daha fazla sayıda saç dökülüyor
  • Tüylerin yeniden çıkma hızında azalma
  • Büyüyen saçlar ince, renksiz ve kırılgan görünür

Dihidrotestosteron (DHT) diyagramı

Erkek tipi kellik tedavisi

Erkek tipi kellikten mustarip birinin faydalanabileceği bir dizi farklı yaklaşım vardır. Bunlar cerrahi olmayan saç dökülmesi tedavileri ve cerrahi saç ekimi kategorilerine girer.

Ameliyatsız saç dökülmesi tedavileri

Ameliyatsız saç tedavileri arasında Finasteride ve Minoxidil gibi saç dökülmesi ilaçları bulunur.

Her iki ilacın da etkili saç dökülmesi ilaçları olduğu kanıtlanmıştır. Finasterid genellikle tıp uzmanları tarafından daha fazla saç dökülmesini önlemek isteyenlere reçete edilir.

Minoxidil, zaten çok az saç kaybetmiş ve saç büyümesini ve saç kalınlığını teşvik etmek isteyenlere reçete edilir.

Cerrahi saç dökülmesi tedavisi

Saç dökülmesi ilaçlarının ötesinde, çok popüler bir seçenek saç ekimi ameliyatıdır. En popüler saç ekimi prosedürlerinden biri FUE (Foliküler Ünite Eksizyonu) saç ekimidir.

Bir FUE saç ekimi, cerrahın saç derisini delen ve tek tek saç köklerini alan özel ekipman kullanarak kafa derisi üzerindeki donör alanlardan saç köklerini çıkardığını görür. Teknik, kafa derisinde çapı bir milimetreden daha az yara izi bırakır. Bu izleri çevreleyen saçlarınız kısmen yeniden uzadığında bu korkutma fark edilmez. Çıkarılan saç kökleri daha sonra etkilenen saç dökülmesi bölgesine nakledilir.

FUE saç ekimi, sınırlı yara izi ve genellikle 2 haftadan daha kısa sürede iyileşme süresi nedeniyle giderek daha popüler hale geliyor.

Saç Ekimi Sonuçları Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Erkek tipi kellik nasıl durdurulur?

Her şeyden önce, erkek tipi kellik için bilinen bir tedavi yoktur. Ancak erkek tipi kellik sürecini yavaşlatmak veya durdurmak için yapabileceğiniz şeyler var. Yukarıdaki tıbbi tedavilerin yanı sıra bazı yaşam tarzı değişikliklerini de dahil edebilirsiniz.

Saçınız yaşayan bir organdır. Canlılık için iyi bir kan kaynağı, oksijen, besinler ve vitaminler gerektirir. Sağlıklı bir diyet bu nedenle çok önemlidir, hatta diyetinizi saç büyümesini iyileştirdiği gösterilen B vitaminleri, biotin, çinko ve selenyum ile destekleyebilirsiniz.

Saçınıza aktif zarar vermekten kaçının:

  • Bir şapka kullanarak güneş hasarından koruyun
  • Saçınızda toksik olabilecek ‘ağır’ ürünler kullanmamaya çalışın.
  • Saç kurutma makinelerinden ve düzleştiricilerden gelen aşırı ısıdan kaçının

Yaşam tarzı faktörleri de saç dökülmesinde önemli bir rol oynar; sigara ve stres, saçsızlaşma sürecine iyi bilinen katkıda bulunur.

Erkeklerde saç dökülmesi hakkında daha fazla bilgi için lütfen Meditürk’ün alan uzmanı saç ekimi cerrahlarımızdan biriyle iletişime geçin. Size ihtiyaç duyduğunuz yardımı almak için bir ilk danışma hizmeti, benzersiz bir süreç ve 24 saat destek sunuyoruz.

Saçınız için bir sağlık kontrolü veya saç ekimi kliniğimizi ziyaret etmek istiyorsanız , bugün Meditürk ile bir konsültasyon rezervasyonu yapın.

 ESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021