En İyi Saç Ekimi Meditürk’te!

En-Iyi-Sac-Ekimi.jpg

En İyi Saç Ekimi Meditürk’te!

En iyi saç ekimi operasyonu kliniğimizde tüm erkek tipi saç dökülmesi sorunları için ücretsiz saç analizinin ardından belirleniyor. En iyi saç ekimi için Meditürk’e ulaşmadan önce bilmeniz gerekenleri sizin için derledik. 

fue ve dhi arasındaki farklar fue ve dhi arasındaki farklar 2

Saç dökülmesi genetik bozukluğa ve erkeklik hormonun salgılanmasına bağlı bir olaydır. İlk olarak saçı üreten hücreler ölür, sonra saç güçsüzleşir, son olarak da saç büyümesi kesintiye uğrar ve saç yavaş yavaş dökülür. Geri dönüşümü olmayan bir saç ölümü gerçekleşirken tedavisi hafifletici işlemler, bunlar işe yaramadıysa da saç ekimidir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, diğer ismiyle saç nakli, genellikle başın arkasında yer alan güçlü saç köklerinin, seyerek ya da tamamen dökülmüş bölümlerine uygulanan işlemdir. Saç ekimini 20’li yaşlardan itibaren yaptırmak mümkünken tansiyon hastalığı, şeker, kalp rahatsızlığı gibi problemleri olan kişilere uygulanamaz. Operasyon sırasında lokal anestezi uygulandığı için ağrılı bir işlem değildir ancak yine de saç ekimi öncesi ve sonrası herhangi bir sorunla karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Saç Ekitirmeye Değer Mi?

Tamamen saçsızsanız, saç ekimi muhtemelen bir iyileşme sağlayacaktır, ancak tamamen hacimli bir görünüm kazandırmayacaktır. Bununla birlikte, hafif saç dökülmeniz ve bol miktarda donör saçınız varsa, saç çizgisi nakli saç dökülmesini tersine çevirmenize ve görünümünüzü iyileştirmenize yardımcı olabilir. Bu yazımızda ve diğer yazılarımızda paylaştığımız fotoğraflar, hastalarımızın ne kadar farklı görünümlere kavuştuğunu gösteriyor.

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

30-40 yaş arası hastalar saç ekimi operasyonu için en ideal kitleyi oluşturur. Bununla birlikte farklı yaş grupları için saç analizi yaparak doğru tedavi zamanını ve türünü rahatlıkla belirlenebilir. Operasyon küçük olsa da hasta tedirgin olabilir ve operasyonun süresi ve işlemler sırasında acı hissedilip hissedilmeyeceği gibi sorular akla gelir. Bu yüzden, hasta bu konular hakkında saç ekimi öncesi yeterince bilgilendirilmelidir.

Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?

En iyi saç ekimi prosedürü, en kısa sürede tamamlanan değil, yeteri kadar greft sayısına ulaşılan prosedürdür. Greft nedir, sorusunun yanıtını hastalarımıza net bir şekilde aktarıyoruz. Saç ekiminin dört ila sekiz saat arasında sürmesini bekleyebilirsiniz. Çok miktarda saç ekimi yaptırıyorsanız, ertesi gün birkaç saatliğine geri dönmeniz gerekebilir.

Saç Ekimi Sonuçları (5) Saç Ekimi Sonuçları (3)

Saçlarıma Ne Zaman Kavuşurum?

Hasta saçlarına çok hızlı kavuşmak istese de ekimden sonra saç derisi kırmızı kabuklanmaya uğrar, tam iyileşme öncesinde yine dökülme gözlenir. Kabuk atımını hızlandırmak için saçın ne sıklıkla yıkanacağını hangi şampuanının kullanması gerektiğini saç uzmanınız belirleyecektir. Yaralar ve kabuklar tamamen iyileşeceğinde 2 hafta ile 1 ay arasında hasta eski şampuanına dönebilir. Saç derisi de bu dönemde eski görünümüne kavuşmaya başlar. Dökülen kabuklarla birlikte ekilen saçlarda da dökülme görülebilir. Bu durum saç ektiren kişide, saçın yapısına göre 5-6 ay arasında değişiklik gösterir.

Saç büyümesinde önemli değişiklikler görmeniz yaklaşık altı ay sürer. Ekimin tam sonuçları bir yıl sonra görülecektir. Çoğu durumda, sağlıklı saç kökleri seyrelmiş veya kel bölgelere nakledildiği için bir saç ekimi ömür boyu kalıcıdır.

Saç Ekimi Tehlikeli Mi?

Saç ekimi nispeten güvenli bir ameliyattır ve çok az komplikasyonla ilişkilidir. Estetik bir ameliyattır, bu nedenle komplikasyonlar hastanın sosyal ve psikolojik yönünü etkileyebilir. Her saç ekimi cerrahı, olası komplikasyonların ve önlenmesi için tekniklerin ve bunların yönetim tekniklerinin farkında olmalıdır. Komplikasyonların çoğu önlenebilir ve uygun cerrahi teknik ve yara bakımı ile en aza indirilebilir. Ameliyattan önce hastayla konsültasyon, uygun planlama yapılmasını sağlar ve hasta memnuniyetsizliğinin önüne geçer. Komplikasyonları ve şikayetleri sıfırlayacak şekilde her hastaya özel bireysel bir ameliyat planı oluşturulmalıdır.

Hastaların memnuniyeti için teknik uygulama çok önemlidir. Hastanın önceki saçlarıyla bağdaşan bir ekimin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Hastaya birden çok saç ekimi hastanın durumuna göre yapılabilir. Saçın  tipine, dökülme miktarına bağlıdır. Eğer saç çok dökülüyorsa birden fazla saç ekimi yapılabilir.

En İyi Saç Ekim Yöntemi Hangisi?

En iyi saç ekimi olarak en iyi bilinen ve en çok uygulanan teknik FUE saç ekimi (follicular unit extraction) tekniğidir. FUE saç ekimi tekniğinde greftten kök alınır ve daha sonra ekilmek üzere bir solüsyonda beklenir. Bu teknikle hastanın kafasında yara ve dikiş izi kalmaz. Ayrıca eski sağlığına hızlıca kavuşur.

Öte yandan FUE saç ekimi prensibine dayalı ancak aynı anda ekim işlemine izin veren prosedüre DHI saç ekimi denir. DHI Saç Ekimi (Direct Hair Implantation), saç köklerinin doğrudan saçsız bölgelere yerleştirilmeden önce, vücudun donör bölgesinden birinci sınıf enstrümanla kullanılarak tek tek çıkarıldığı daha gelişmiş bir saç ekimi yöntemidir.

HI yönteminin iyileşme süresi daha hızlıdır ve FUE yöntemine göre daha az kanama ile gerçekleştirilebilir. FUE yöntemi geniş alanları kaplamak için idealdir, oysa DHI yöntemi daha yüksek yoğunluk elde etmek için daha iyi bir olanak sağlar.

Saç Ekimi İçin Tedbirler

  • Eğer alkol kullanılıyorsa operasyondan en az 3 gün önce alkol tüketiminin bırakılması gerekir.
  • Aspirin gibi ilaçlar kanı sulandırdığından dolayı operasyondan bir hafta öncesine kadar alınmamalıdır.
  • Saç ekimi operasyonuna girmeden önce operasyonu etkileyecek yapıda olan losyon ve saç kremi gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir.
  • Operasyona girmeden önce kronik(tansiyon, şeker, kalp, mide vb…) olarak var olan hastalıklar için kullanılan ilaçların belirtilmesi gerekir.
  • Operasyon gününde banyo yapılarak ve saçlar yıkanarak sağlık merkezine gelinmesi gerekir.
  • Operasyon sırasında kıyafetler çıkarılacağından dolayı mutlaka gömlek gibi daha rahat giyilip, çıkarılabilme olanağına sahip olan kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir.
  • Eğer sigara kullanılıyorsa operasyonu olumsuz yönde etkileyebileceğinden dolayı 1 gün öncesinden sigara bırakılmalıdır.
  • Kafein içeren içeceklerin 1 gün önceden tüketilmemesi gerekir.
  • Operasyona gelmeden önce kahvaltı yapılması önerilir. Eğer saç ekimi öğleden sonra yapılacak ise öğle yemeği de yenilebilir. 

Operasyonun başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi için mutlaka bu noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bütün bu şartlara uyarak kliniğe başvuran kişiler ameliyathaneye alınarak, kişinin durumuna göre yaklaşık 7-8 saat süren bir operasyondan sonra taburcu olabilir. Saç ekimi operasyonu görsel olarak kişileri değiştireceğinden mutlaka başarılı sonuçlanmalıdır. Yapay görüntü oluşturan saçlar kişilerin psikolojilerinin daha fazla bozulmasına neden olabilir.

En iyi saç ekimi prosedürlerini uygulayan Meditürk Klinik’in 15 yıla dayanan uzmanlığından yararlanmak için bize hemen ulaşın. Bizi danışmak için arayabilir veya WhatsApp butonuna tıklayarak bize yazabilirsiniz!

Kaynak: Saç Ekiminde Komplikasyonlar



ESTETİK, SAÇ, DİŞ





ESTETİK, SAÇ, DİŞ




0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.




Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021



Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021