Başarısız Saç Ekimleri

Başarısız saç ekimleri konusunda dikkat; çünkü bu işlem psikolojik yansımaları da olan kritik bir uygulama anlamına geliyor….

Saç ekimi işlemlerinde doğru saç grefti sayısı ve tedavi planı başarısız saç ekimleri oluşmaması için çok önemlidir. Ne kadar greft ihtiyacınız olduğuna karar verebilmeniz için tüm beklentilerinizi doktorunuza söylemelisiniz. Deneyimli bir doktorla görüşmenizin ardından ihtiyacınız olan greft sayısı belirlenir. Altınızda bir aşı sayacı tasarladık. Ölçüm aletini saç derinizin saç dökülmesi sonucu seyrelmiş bölgelerini göz önünde bulundurarak kullanın. Başarısız saç ekimleri sorunu yaşamamak için ücretsiz saç analizi için Meditürk ailesine ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi Fiyatları İstanbul (1) sacekimisonuclari (5)

Başarısız saç ekimleri neden kaynaklanıyor?

Saç ekimi, saç dökülmesi sorunu ve kellik sorunu yaşayan kişilerin ense bölgesinden alınan saç köklerinin sorunlu bölgeye nakledilmesi işlemidir. Saç ekiminde ekilecek kökler, dökülme olasılığı düşük, sağlıklı ve güçlü kökler arasından seçilir. Yani saç ekimi yaptıracak kişinin tamamen kel olmasına gerek yoktur. Ancak bazen doğru teşhis yapılmaması başarısız saç ekimleri açısından bir temel oluşturmaktadır; çünkü yeterli sayıda sağlam saç grefti bulunmayan veya bazı hastalıkları olan kişiler saç ekimi açısından doğru adaylar değildir.

FUE saç ekimi ve dhi saç ekimi nedir?

Saç ekiminde yaygın olarak kullanılan iki yöntemden biri de FUE yöntemi ile saç ekimidir. Bu teknikte işlem safir uçlu kalemler kullanılarak uygulanmaktadır. Fue, Foliküler Ünite Ekstraksiyonunun kısaltmasıdır. Bu yöntemde saç kökleri donör bölge olarak seçilen bölgeden tek tek alınarak yani deriden ayrılarak istenilen bölgeye ekilir. DHI saç ekimi, donör bölgeden DHI için yapılmış özel iğneler ile çıkarılıp aynı iğne ile ekim yapılacak alana 1-2 dakika içerisinde yerleştirilmesi işlemidir. Bu yöntemle hastanın tıraş olmasına gerek kalmaz. Ancak DHI tekniği ile süreç biraz daha uzun sürmektedir. Örneğin FUE tekniğinde ekim için 6-8 saat 4000 saç grefti yeterlidir. Ancak DHI tekniğinde bu işlem için aralıklı olmak kaydıyla iki günde tamamlanabilmektedir.

Saç Grefti Nedir?

Saç grefti anlamı, vücudun başka bir yerine nakledilmek üzere alınan dokulara tıp dilinde verilen genel isimdir. Saç ekiminde çevre doku ile birlikte alınan saç kökleri için kullanılır. Saç ekimi işlemlerinde cm2’ye 25 ile 30 arasında saç grefti ekilebilir. Bu işlemi yaptırmak isteyen hastaların sıklıkla sorduğu soru ise ‘her bir saç grefti ne kadara mal olur’. Dünya standartlarına göre greft fiyatlarındaki hesaplama ekilecek greft başına hesaplanır. Bazı saç ekim merkezleri belirli sayıda greft belirlemekte ve bu sayıya göre fiyatlandırma yapmaktadır. Doğal olarak her başvurduğunuz merkezde aynı fiyatlar ile karşılaşmanız pek olası değildir. Saç ekimlerinde greft hesabı ile saç ekimi fiyatı sunan istanbul saç ekim merkezleri, genellikle 3000 greft saç ekimi için 5.000 ile 15.000 TL arasında bir fiyat sunuyorlar. Türkiye’de saç ekimi fiyatları bazı koşullara göre değişiklik göstermektedir. Bu koşullar genellikle:

  • İşlemin yapılacağı kliniğin kalitesi,
  • Kliniğe ait cihazlar ve teknolojik altyapı,
  • Doktor tecrübesi,
  • Greft sayısı.

3000 Greft Ne Kadar Alanı Kaplar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi saç ekimi fiyatları bazı şartlara göre değişiklik göstermektedir. İşleminizi gerçekleştirecek doktorun tecrübesi çok önemlidir. Aynı zamanda gideceğiniz kliniğin dünya standartlarında bir klinik olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca kaç greft ihtiyacınız olduğu da önemlidir. Çünkü saç grefti fiyatları ekilecek greft sayısına göre değişmektedir.

Saç Ekimi Yaptıranlar (2) Saç Ekimi Yaptıranlar (3)

Kaç adet Saç Grefti Benim İçin Uygun?

Saç ekimi ihtiyacı olan birçok hastanın öncelikle merak ettiği sorulardan biri de ‘kaç tane saç greftine ihtiyacım var’ sorusudur. Ancak ihtiyaçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle herkes için belirlenmiş standart bir greft sayısı yoktur. Ayrıca çok minimal saç dökülmesi için en az 500 grefte ihtiyaç vardır. Ne kadar greft ihtiyacınız olduğunu tahmin etmek için sizin için hazırladığımız greft sayısı planlamasını kullanabilirsiniz. Ancak doğru kararı verebilmek için uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Ne yazık ki hiçbir saç ekim hastası sınırsız saç greftine sahip olamaz. Çünkü birçok hasta için ekilebilecek maksimum greft sayısı 5000 veya 7000’dir. Bundan daha fazla ekilen greftlerde donör alan çok fazla hasar alır ve bu hasar onarılamaz. Saç ekimi yaptıracağınız klinikte greft hesaplama işlemi sırasında bu bilgileri aklınızda bulundurmanızı öneririz. Bu işlemi yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise bir greftin ne kadar saç teli olduğudur. Bir diğer konu da bu işlemi yaptırmak isteyen kişilerin kaç tane saç ekimi yaptırdığını merak etmeleridir. Bu soru internet sitelerinde 1 greft=kaç saç şeklinde aranmaktadır.

Bir greftte yaklaşık 2 ila 3 saç teli bulunur. Örneğin 3000 greft 5000-7000 saç kökü demektir. Saç ekimi öncesi greft hesaplaması, kişinin kaç greft ihtiyacı olduğunu belirlemek için doktorlar tarafından yapılır. Saç ekimi yoğunluğu bilinen greft hesaplama konusunda uzmanlaşmış bir doktor eşliğinde saç ekimi yapılmalıdır.

Genel olarak saç ekimi işleminin uygulanma şekli her hasta için aynıdır. Ancak greft sayısı kişiden kişiye değişir. Çok fazla saç dökülmesi sorunu yaşadıysanız, daha fazla greft ihtiyacınız olabilir. Bir kişinin 1000 greft saç çizgisine sahip olabileceği durumlarda, benzer saç dökülmesi sorunu olan biriyle farklılık gösterecektir. Çünkü her iki hasta arasında kafa derisinin boyutu ve şekli gibi farklılıklar olacaktır. Doğal olarak 2300 greftlik bir saç ekimi 1000 saç greftinden daha uzun sürer. Bu nedenle hastalar arasındaki süreçler farklılık gösterebilmektedir.

Türkiye’de başarısız saç ekimleri az ama…

Türkiye’de saç ekimi maliyet hesaplayıcısı bazı nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak her durumda Avrupa ülkeleri için çok uygundur. Hastaların saç ekimi için en çok Türkiye’yi tercih etmelerinin nedenlerinden biri de budur. Çok kaliteli hizmetleri çok uygun fiyatlara almalarıdır. Bu fiyatlar yukarıda belirttiğimiz aralıklar içerisindedir. Farklı nedenlerle daha yüksek veya daha düşük fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak standartların altında alıntılar duyarsanız o merkezi seçmemenizi öneririz. Çünkü kaliteli hizmet veren ve deneyimli doktorlarla çalışan merkezler standartların altında fiyatlarla çalışmıyor.

Başarısız saç ekimleri nasıl görünür?

Saç ekimi sonrasında operasyon bölgesinin yeterince korunmaması sonucunda greftler yerinden çıkabilir. Bu nedenle saç ekimi sonrasında doktorunuzun talimatlarına tam olarak uymanız gerekmektedir. Dışarı greftin en belirleyici işareti kanamadır. Greftler henüz yeniyken kanama olursa veya o bölgeye darbe alınırsa greftler muhtemelen düşecektir. Bu nedenle özellikle ilk ay operasyon bölgenizi çok iyi korumanız gerekir.

Başarısız saç ekimleri için nedenler

Dünyanın her yerinden başarısız saç ekimi ameliyatlarının bir analizini yaptık ve saç restorasyon ameliyatı geçiren hastalar farklı olsa da sonuçlardan memnun kalmadık. Bu hastalardaki hoşnutsuzluktan sorumlu 5 ana nedeni belirledik.

Cerrahın Tecrübesizliği

Pratik mükemmelleştirir veya “Uygulayarak öğreniriz” tabiri tamamen saç ekimi için geçerlidir.

FUE veya DHI saç ekimiyöntemler, ciddi bir azim gerektiren titiz prosedürlerdir. Bu beceride ustalaşmak çok zaman ve çaba gerektirir ve herhangi bir hastanın ‘deneysel denek’ olarak atanması arzu edilen bir durum değildir. Bazı durumlarda, saç ekimi tecrübesiz bir cerrah tarafından gerçekleştirilir, bunun sonucunda greftleme düzgün bir şekilde gerçekleşmez ve prosedürün başarısız saç ekimleri örneği gibi görünmesine neden olur.

Ancak greft yerleştirme, saç ekiminin en önemli aşamalarından biridir ve saç ekimi ameliyatı sonrası hastaların saçlarının son görünümünde çok önemli bir rol oynar. Deneyimli doktorlar, donör-alıcı oranının verimli kullanımı hakkında bilgi sahibidir.

Daha az deneyimli doktorlar, saç ekimi için kalıcı güvenli donör alanını tahmin ederken hata yapmaya eğilimlidir. Doktorlar, donör alandan ve donör olmayan alanlardan uygun olmayan ekstraksiyon yoluyla elde edilen foliküler gruplandırmayı toplarsa, kötü bir prosedürün olumsuz sonuçları sonuçta hem alıcı hem de donör alana yansıyacaktır.

Saç ekimi ameliyatında sağlıklı köklerin alındığı ilk donör bölge, hastanın başının arkasıdır.

Ayrıca sakal ve göğüs kılları ek donör kaynakları olarak kullanılabilir. Hastanın başının arkasından alınan donör saçlar, tek başına veya tedavinin bir bölümünde diğer vücut kıllarıyla birlikte kullanıldığında, uygun planlama ve ekim ile doğal görünümlü sonuçlar verecektir. Farklı donör bölgelerden uygun olmayan tekniklerle alınan saç kökleri ciddi sonuçlara yol açabilir. Bununla birlikte, tecrübesiz cerrahlar tarafından gerçekleştirilen greftlerin aşırı hasat edilmesi, donör bölgede önemli hasarlara neden olabilir. Buna karşılık, bu, kelliğe eşdeğer şiddetli bir sonuca yol açabilir.

“Aşırı hasat” terimi, donör bölgeden alınan greftlerin aşırı toplanmasını ifade eder.

Bu durum sıklıkla, hastaların kafa derisinin alt kısmında geniş alanlar eksik veya incelmiş saçlar gibi görünmeye meyilli bir görünüme yol açar. Teknik hakkında girift bilgi gerektiren işlemler söz konusu olduğunda, deneyim önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

FUE veya DHI saç ekimi cerrahı ararken, cerrahın tecrübesi göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerden biri olmalıdır. Bir saç ekim kliniğinin deneme yanılma analizine ‘özne’ olma riskini almayın. Değerlendirmeniz, saç ekimi cerrahı olarak uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir uzmanın yanı sıra eski saç ekimi hastalarının incelemeleri ve referanslarına dayanmalıdır.

Ameliyat Sonrası Yetersiz Bakım

Saç ekimi işleminden sonra kendinize iyi bakmanız, operasyonun kendisi kadar önemlidir.

Saç ekimi ameliyatınızı takiben doktorunuz, sonraki günler ve haftalar boyunca yapacağınız ameliyat sonrası tedaviyle ilgili kapsamlı bilgilerin yanı sıra bakım sonrası talimatları da size sağlayacaktır. Bazı hastaların saç millerinin çevresinde yoğun kabuklanma yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu bölgeyi kaşımak veya yanlış saç yıkama, greftin hayatta kalması ve nihai sonucu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Bazı durumlarda, kötü hijyen koşulları nedeniyle ciddi enfeksiyonlar meydana gelebilir. İyi haber şu ki, bu şekilde kalıcı hasara neden olmak için gerçekten büyük ölçüde ‘pervasız’ olmanız gerekiyor. Ameliyat sonrası dönemde nazikçe yapılması gereken saç yıkama talimatlarına uymak, öngörülen süre içerisinde güneşe çıkmamak veya terlemeye neden olabilecek egzersizlerden kaçınmak her yönden tatmin edici sonuçlar elde etmek için çok önemlidir. Ameliyat sonrası komplikasyonları önlemek için doktorunuzun talimatlarına ve tavsiyelerine tam olarak uyun. Herhangi bir endişeniz varsa, gecikmeden doktorunuzu arayın.

Saç Ekimi İçin İdeal Aday Olamamak

Saç ekimi, insanların hayatlarını değiştiren harika bir prosedür olabilir, ancak herkesin saç ekimi ameliyatı için iyi bir aday olmadığını unutmayın.

Ameliyattan önce ayrıntılı bir tıbbi öykü ve hastanın genetiği hakkında bilgi alınması, cerrahi işlem ve ameliyat sonrası aşama gibi konuların netleştirilmesi çok önemlidir.

Tıbbi muayene sırasında doktorunuz aşağıdaki gibi göstergeleri değerlendirmek için çeşitli testler ve özel prosedürler uygulayacaktır; saç dökülmesi modellerinin gelecekteki etkileri, saç dökülmesi sınıflandırmanız ve saç dökülmesi teşhisi. Bu yol gösterici faktörleri anlamak, prosedüre girmek için iyi bir aday olup olmadığınızı belirleyecektir. Muhtemelen başarısız bir saç ekimi prosedürü geçirmiş insanları duymuşsunuzdur. Hasta prosedür için iyi bir aday değilse, böyle olumsuz bir sonuç ortaya çıkabilir.

Korkmana gerek yok! Bir kişinin FUE saç ekimine uygun olup olmadığını belirlemek o kadar da zor değil. Bazen saç dökülmesinin derecesi yine de kişinin saç ekimi ameliyatı geçirmesi için yeterli olmayabilir. Başka bir deyişle, prosedür için hala hazır olmayabilirsiniz.

Bu çok çekici görünebilir, ancak tatmin edici sonuçlar elde etmek için daha fazla saç dökülmesi yaşamanız gerekebilir. Saç dökülmesinin uygun evresinde saç ekimi yaptırmazsanız, ekilen saçlar garip bir görünüm verebilir. Bir an düşünün, her geçen gün saç dökülmesi yaşamaya devam ederseniz ve çok erken saç ekimi yaptırırsanız, belirli bir süre sonra ekilen bölge ıssız bir adaya benzeyen bir görünüm kazanmaya başlayabilir. Öte yandan, donör saç kaynağınız yetersizse, büyük olasılıkla deneyebileceğiniz diğer seçenekleri aramanız gerekecektir. Donör bölgelerin zayıf ve ekim için gereken saç miktarını sağlayamayacak durumda olduğu durumlarda olumsuz bir sonuca yol açacaktır.

Çünkü donör bölgeden foliküler üniteler alındıktan sonra bu saç kökleri bir daha çıkmaz. Eğer kafanızın arkasından alınacak yeterli miktarda saç kökünüz yoksa, operasyondan sonra ense bölgesinde şiddetli saç seyrelmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Başarılı/başarısız saç ekimleri açısından önemli rol oynayan bir diğer faktör de saç dökülmesinin ana nedenidir. Doktorunuz muayene sırasında bu konuyu değerlendirecek ve saç dökülmenizin nedenini teşhis edecektir. “Sonuçta saç dökülmesi saç dökülmesidir” diye düşünüyor olabilirsiniz, saç dökülmesinin altında yatan neden bu kadar önemli mi? Sonunda saçlarınızı yeniden kazanmak istiyorsunuz. Oysa saç dökülmesi her zaman kalıcı değildir.

Sonuç olarak, saç ekimine bile ihtiyacınız olmayabilir. Örneğin, saç dökülmeniz stresten kaynaklanıyorsa hala bir şansınız var. Stresten kaynaklanan saç dökülmesi genellikle geçicidir, bu nedenle geçici saç dökülmesine maruz kalan saçsız bölgelere FUE veya DHI saç ekimi yapmak, ileride garip görünümlü yamalı bir görünüm oluşmasına neden olabilir. Tıbbi muayene sırasında doktorunuz tüm bu unsurları ve ötesini değerlendirecek ve değerlendirecektir. Bu detaylı değerlendirme, saç ekimi yaptırmaya uygunluğunuzu ve başarılı sonuçlar alma olasılığınızı belirleyecektir.

Saç Ekimi Kliniklerinde Sahtekarlık

Her meslekte olduğu gibi tıp alanında da çalışan herkes ne yazık ki her zaman iyi ve dürüst olamıyor. Doktorun deneyim düzeyi hakkında araştırma yaptığınız gibi, saç ekimi kliniklerinin güvenilirliğini değerlendirmek için de araştırma yapmalısınız. Sonunda dürüst ve paranızın peşinden gitmeyen bir saç ekimi doktoruna başvurmak isteyeceksiniz. Sadece para kazanma derdinde olan bir saç ekimi kliniği sizin iyiliğinize, sağlığınıza ve size tatmin edici bir saç ekimi sonucu vermesine önem vermeyecektir. Öte yandan, yetenekli bir FUE saç ekimi cerrahı ve personeli, endişelerinize ve gereksinimlerinize açıkça dikkat edecektir. Tıbbi muayeneniz sırasında güvenebileceğiniz ve konuşabileceğiniz bir doktor ve personelin hazır bulunmasını istemeniz,

Muayeneniz sırasında bir şeyin eksik olduğunu hissederseniz, diğer seçenekleri düşünmekten çekinmeyin. Kendi ticari çıkarlarını ön planda tutan bu tür güvenilmez klinikler, kaliteden çok ‘rakamlar’ ile öne çıkıyor. Çok sayıda greft ekeceklerini belirterek kendilerini tanıtıyorlar. Böyle bir durumda saç ekimi yapan cerrahların başlangıçta belirledikleri sayıda greft toplamaması, uğraşmanız gereken bir sorun olmamalıdır. Doğal olarak alınan her bir grefti saymanız mümkün olmadığı için tam sayıyı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle doktor ve kliniğin itibarı kadar hasta değerlendirmeleri de oldukça önemlidir. Boşa para harcamak ya da başarılı bir saç ekimi sonucundan mahrum kalmak istemezsiniz.

Yanlış anlama

Burada değineceğimiz konu aslında bir ‘başarısızlık’ değildir. Saç ekimi ameliyatı, işlemin sadece ilk aşamasıdır, ardından daha uzun bir süreye yayılan bir süreç olan ameliyat sonrası iyileşme aşaması başlar. Bazı insanlar, işlem tamamlanmadan ve saç büyümesi için herhangi bir şans vermeden operasyonun başarısız olduğunu ilan ederek sonuçlara acele etme eğilimindedir. Saç ekiminin gözle görülür sonuçlarını 12 ay veya daha uzun bir süre içinde görmeyi bekleyebilir ve bazen sabırsızlanabilir veya sonucu sorgulayabilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede olağanüstü sonuçlar görmek istemek kesinlikle normaldir. İşlemden önce, sonraki aylarda saç ekimi sonuçlarının ne olacağı konusunda doktorunuza veya tıbbi danışmanınıza danışmanız, herhangi bir yanlış anlaşılmayı önlemeye yardımcı olacaktır.

Saç Ekimi Ortalama Fiyatları (1) En İyi Saç Ekim Kliniği (1)

Başarısız saç ekimleri ile mücadelede Meditürk yanınızda!

Harekete geçmeden önce tüm bu konulara dikkat ettiğiniz sürece saç ekimi işlemi hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Önemli olan, sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz ve başarılı sonuçlar veren bir saç ekim kliniği ve saç ekimi uzmanı bulmaktır. Türkiye’de başarılı saç ekimi operasyonları yapan bir saç ekimi kliniği arıyorsanız bizimle iletişime geçin!

Referans: QuoraESTETİK, SAÇ, DİŞ

ESTETİK, SAÇ, DİŞ
0532 155 01 76

SAĞLIK SORUNLARINIZI 7/24 PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Acil bir tıbbi ihtiyacınız varsa şimdi bizi arayın, hızlı bir şekilde cevap vereceğiz ve size tıbbi yardım sağlayalım.
Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021Telif hakları Meditürk ve Zenline‘a aittir. © 2021